Հասարակություն 11:38 13/06/2019 Հայաստան
«Եթե հանրային պահանջ կա, կարծում եմ՝ կա նաև ապրիլյան պատերազմի դեպքերն ուսումնասիրող հանձնաժողովի ստեղծման անհրաժեշտություն»,- այս մասին այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Դիտարկմանը, թե իր կարծիքով կա՞ հանձնաժողով ստեղծելու հանրային պահանջ, պաշտպանության նախարարը պատասխանեց. «Եթե հանրությանը կբավարարեն այն պատասխանները, որոնք կլինեն հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքներում, իմիջիայլոց, նաև այն հարցերը, որոնք հակառակորդի տեղեկատվության գործողություների արդյունքում են առաջացել մեր հասարակության մեջ, դրանք կփարատվեն»:
Հարցին՝ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանն ասել է ապրիլյան պատերազմի հանգամանքների ուսումնասիրությունների մասին, արդյոք դրանք արժանահավա՞տ են, Դավիթ Տոնոյանն ասաց, որ այդ ուսումնասիրություններն առկա են և կտրամադրվեն հանձնաժողովին:
«Դա մասնագիտական վերլուծություն է, որը հանրության համար բաց չէ։ Այդ վերլուծությունը կտրամադրվի հանձնաժողովին»,- ընդգծեց նա։
Նշենք, որ խորհրդարանում ստեղծվել է քննիչ հանձնաժողով՝ ապրիլյան պատերազմի դեպքերն ուսումնասիրող, որն ուսումնասիրելու է 2016-ին ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքները:

Society 13:16 13/06/2019 Armenia
Defense Minister of Armenia Davit Tonoyan believes the creation of a commission to investigate the April 2016 war in Artsakh was necessary in the event of a public demand.
“If the society is satisfied with the responses to be provided as a result of the commission’s work, all the concerns, including those that arose among the people as a result of the adversary’s informative actions, will be dispelled,” the ministers told reporters at the National Assembly on Thursday.
Asked whether there is a study on the circumstances of the four-day war carried out by the former authorities, Tonoyan said such a study is available and will be provided to the commission.
“It is a professional analysis not intended for public disclosure. It will be provided to the commission,” the minister said.
The Armenian parliament set up an ad hoc commission tasked with investigating the April war after Armenian PM Nikol Pashinyan’s call on 20 May.