Քաղաքական 11:35 14/06/2019 Հայաստան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների Վաշինգտոնում նախատեսված հանդիպման վերաբերյալ։
«Հայտնում ենք, որ հունիսի 20-ին նախատեսվում է Վաշինգտոնում Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո անցկացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև հերթական հանդիպումը։ Հունվարին Փարիզում և ապրիլին Մոսկվայում կայացած հանդիպումներից հետո քննարկումներ էին ընթանում ԱԳ նախարարների միջև հաջորդ հանդիպումը երրորդ համանախագահ երկրում` ԱՄՆ-ում անցկացնելու մասին։ Ինչպես նախկինում, այս անգամ ևս, մասնակիցների միջև համաձայնություն էր ձեռք բերվել հանդիպման մասին հայտարարության միաժամանակյա տարածման շուրջ։ Հայաստանը հավատարիմ է մնում այս պայմանավորվածությանը։
Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի շարունակական դատապարտելի խախտումները և սադրիչ գործողությունները, որոնք վերջին օրերին պատճառ են դարձել մարդկային անդառնալի կորուստների և հանգեցրել շփման գծում իրավիճակի լուրջ լարմանը, ձևավորել են հանդիպմանն ընդառաջ ոչ նպաստավոր միջավայր։
Ադրբեջանի գործողությունները, որոնք բնութագրվում են ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ, խոչընդոտում են խաղաղության համար բարենպաստ միջավայրի կայացմանը և ըստ այդմ խաթարում են խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջընթացին։
Ստեղծված իրավիճակը պայմանավորում է վաշինգտոնյան հանդիպման օրակարգի հստակ  գերակայություններ»,- ասված է ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարությունում:

Политика 12:21 14/06/2019 Армения
Министерство иностранных дел Армении распространило заявление касательно запланированной 20 июня в Вашингтоне встречи глав МИД Армении и Азербайджана при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«После состоявшихся в январе в Париже и в июне в Москве встреч шли переговоры о проведении следующей встречи глав МИД в третьей стране, которая является сопредседателем, – в США. Как и в прошлом, так и на этот раз, между участниками достигнуто согласие об одновременном распространении сообщения о встрече. Армения остается верна этой договоренности.
В то же время, периодические нарушения режима прекращения огня и провокационные действия со стороны Азербайджана, которые в последние дни стали причиной необратимых людских потерь и привели к серьезной эскалации ситуации на линии соприкосновения, сформировали перед встречей неблагоприятную среду.
Действия Азербайджана, которые характеризуются применением силы и угрозы силой, препятствуют становлению благоприятной для мира атмосферы и препятствуют продвижению процесса мирного урегулирования. Создавшаяся ситуация обуславливает четкие приоритеты повестки вашингтонской встречи», – говорится в сообщении.