Քաղաքական 11:35 14/06/2019 Հայաստան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների Վաշինգտոնում նախատեսված հանդիպման վերաբերյալ։
«Հայտնում ենք, որ հունիսի 20-ին նախատեսվում է Վաշինգտոնում Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո անցկացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև հերթական հանդիպումը։ Հունվարին Փարիզում և ապրիլին Մոսկվայում կայացած հանդիպումներից հետո քննարկումներ էին ընթանում ԱԳ նախարարների միջև հաջորդ հանդիպումը երրորդ համանախագահ երկրում` ԱՄՆ-ում անցկացնելու մասին։ Ինչպես նախկինում, այս անգամ ևս, մասնակիցների միջև համաձայնություն էր ձեռք բերվել հանդիպման մասին հայտարարության միաժամանակյա տարածման շուրջ։ Հայաստանը հավատարիմ է մնում այս պայմանավորվածությանը։
Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի շարունակական դատապարտելի խախտումները և սադրիչ գործողությունները, որոնք վերջին օրերին պատճառ են դարձել մարդկային անդառնալի կորուստների և հանգեցրել շփման գծում իրավիճակի լուրջ լարմանը, ձևավորել են հանդիպմանն ընդառաջ ոչ նպաստավոր միջավայր։
Ադրբեջանի գործողությունները, որոնք բնութագրվում են ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ, խոչընդոտում են խաղաղության համար բարենպաստ միջավայրի կայացմանը և ըստ այդմ խաթարում են խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջընթացին։
Ստեղծված իրավիճակը պայմանավորում է վաշինգտոնյան հանդիպման օրակարգի հստակ  գերակայություններ»,- ասված է ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարությունում:

Politics 12:49 14/06/2019 Armenia
The next meeting of the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan is scheduled to take place in Washington, the United States, under the auspices of the OSCE Minsk Group co-chairs.
In a statement released on Friday, the Armenian Foreign Ministry says following the meetings held in Paris and Moscow in January and April, respectively, consideration was given to hold the next meeting of the FMs in the third co-chairing country – the United States. As it was before, this time as well the participants agreed to announce the meeting simultaneously and Armenia respects that agreement.
“At the same time Azerbaijan’s continuous deplorable violations of ceasefire and provocative actions in recent days, which caused human irreversible losses and led to a serious escalation of the situation on the line of contact, have created unfavorable environment ahead of the meeting.
“The actions of Azerbaijan, which are marked by the use of force and threat of use of force, hinder the establishment of an environment conducive to peace and thus undermine the advancement of the peace process.
“The current situation defines the priorities of the agenda of the upcoming meeting in Washington D.C.,” reads the statement.