Իրավունք 13:13 19/06/2019 Հայաստան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Արմեն Գևորգյանի վերաբերյալ բողոքի գործով Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը դատական նիստում հայտարարեց, որ Քոչարյանի պաշտպաններ Հայկ Ալումյանի, Ռուբեն Սահակյանի, Հովհաննես Խուդոյանի  կողմից դիմում է ներկայացվել՝ կապված մասնագիտական պարտականություններն իրականացնելու առնչությամբ առաջացած դժվարությունների հետ։
«Իմ գործողությունները դատական նիստում ուղղված են եղել սույն գործով և առհասարակ դատական նիստի բնականոն ընթացքն ապահովելուն, մեկից ավելի անգամ դատարանը հանդես է եկել հորդորով,  խնդրել է, որպեսզի կարգը պահպանվի նիստում, հարգալից վերաբերմունք դրսևորվի դատարանի նկատմամբ, նաև դատավարության մասնակիցների, այդ թվում պաշտպանության կողմի նկատմամբ։
Եվս մեկ անգամ հորդորում, խնդրում եմ բոլորին, ինչպես դատարանի, այնպես էլ  դատավարության մասնակիցների, նաև պաշտպանության կողմի նկատմամբ  պահպանել խիստ հարգալից վերաբերմունք։ Պաշտպանության կողմն  իր աշխատանքն է կատարում, իր առաքելությունն իրականացնում»,- ասաց դատավորը։
Այնուհետև Հ. Խուդոյանը  հետաքրքրվեց «Մարտի 1»-ի իրադարձություններից տուժող Բաբկեն Մկրտչյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Զորայր Հարությունյանի բաց նամակով՝ ուղղված դատավոր Ա. Դանիելյանին։
Դատախազ Բաղդասարյանը հայտարարեց, որ մեղադրյալի պաշտպանը  չի կարող  պարզաբանումներ ակնկալել, պահանջել  տուժողի կամ նրա ներկայացուցչի իրավունքների պաշտպանության, դրանց ապահովման կապակցությամբ։
«Չփորձել արհեստական մեկնաբանություններով, պարզաբանումներով ձգձգել դատական նիստը, չծանրաբեռնել այս դատական նիստը բաց նամակների հրապարակումներով,  պարզապես լուրջ չեմ վերաբերում դրանց։ Իսկ եթե դատարանը ստացել է դիմումներ, հետևաբար դատարանը պետք է լուծի դրանց ընթացքը ոչ հրապարակին քննարկման արդյունքում»,- հայտարարեց դատախազը։
Դատավորն ասաց, որ այդ անձի դիմումը գտնվում է  ուսումնասիրության փուլում, դատարանը պետք է դիրքորոշում ձևավորի, իսկ ինքը պարբերաբար գտնվում է խորհրդակացական սենյակում։
«Խոսք եմ տալիս դատարանը հնարավորինս սեղմ ժամկետում կարձագանքի»,- ասաց դատավոր Դանիելյանը։
Նեթանյահուն պաշտոնանկ է արել պաշտպանության նախարարին
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ պաշտոնանկ է արել պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտին։ «Այսօր ես որոշեցի...
ՔՊ-ն որոշել է, թե ովքեր պետք է լինեն ՀԾԿՀ նախագահ և ԲԴԽ անդամ
ՔՊ-ն ֆեյսբուքի իր էջի միջոցով հայտնում է. ««Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության Վարչությունը որոշեց՝ Կառավարությանն...

Судья Армен Даниелян получил заявление от адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна
Судья Апелляционного уголовного суда Армении Армен Даниелян на сегодняшнем судебном заседании заявил, что адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян, Рубен Саакян, Ованнес Худоян представили заявление в связи с возникшими проблемами, связанными с выполнением профессиональных обязанностей.
Отметим, в Апелляционном уголовном суде продолжается рассмотрение жалоб Генеральной прокуратуры по уголовному делу в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна, трех бывших высокопоставленных должностных лиц – Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова и Армена Геворгяна, а также представителей правопреемников потерпевших по делу 1 марта.
«Мои действия на судебном заседании были нацелены на обеспечение естественного хода судебного заседания, суд свыше одного раза выступил с призывом, попросил соблюдать порядок на заседании, проявить уважительное отношение к суду, а также к участникам судопроизводства, в том числе – в отношении стороны защиты.
Вновь призываю, прошу всех соблюдать строго уважительное отношение как к суду, так и участникам судопроизводства, а также к стороне защиты. Сторона защиты выполняет свою работу, осуществляет свою миссию», – отметил судья.
Затем адвокат О. Худоян поинтересовался открытым письмом представителя потерпевшего по делу «1 марта», адвоката Зорайра Арутюняна, адресованного судье А. Даниеляну.
Прокурор Геворг Багдасарян, в свою очередь, заявил, что адвокат обвиняемого не может ожидать разъяснений, подчеркнув: «Не пытайтесь искусственными комментариями, разъяснениями затягивать судебный процесс, не перегружайте данное судебное заседание обнародование открытых писем. А, если суд получил заявления, следовательно, суд должен дать им ход в результате непубличного обсуждения».
Судья отметил, что заявление этого лица находится на стадии изучения, суд должен сформировать позицию, а он периодически находится в совещательной комнате.
«Обещаю, что суд в максимально короткие сроки отреагирует», – отметил судья.
- Судья по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна вновь отказался брать самоотвод
- Вновь представлено ходатайство об отводе судьи по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна
- Судебное заседание по делу экс-президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных должностных лиц продолжится завтра
- Судья по делу Р. Кочаряна и трех бывших высокопоставленных должностных лиц извинился
- Судья по делу экс-президента Армении Р. Кочаряна и трех бывших высокопоставленных должностных лиц отказался брать самоотвод