Հասարակություն 11:30 20/06/2019 Հայաստան
2018թ-ին պատերազմներից, հետապնդումներից և հակամարտություններից փախչող անձանց թիվը գերազանցել է 70 միլիոնը: Սա ամենաբարձր ցուցանիշն է, որը ՄԱԿ ՓԳՀ-ն՝ ՄԱԿ-ի փախստականների գործակալությունը, արձանագրել է գրեթե 70 տարվա ընթացքում:
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակից հայտնում են, որ հունիսի 19-ին լույս տեսած ՄԱԿ ՓԳՀ-ի Գլոբալ միտումների տարեկան զեկույցի տվյալները ցույց են տալիս, որ գրեթե 70.8 միլիոն մարդ այժմ բռնի տեղահանված է: Համեմատության համար, այս թիվը երկու անգամ բարձր է, քան 20 տարի առաջ,  2.3 միլիոնով ավել է, քան մեկ տարի առաջ, և համապատասխանում է Թաիլանդի և Թուրքիայի բնակչության միջինին:
70.8 միլիոն թիվը զուսպ է, մասնավորապես այն պատճառով, որ Վենեսուելայի ճգնաժամը միայն մասամբ է արտացոլված այս թվի մեջ: Ընդհանուր առմամբ, ըստ ընդունող երկների ներկայացրած տվյալների, 4 միլիոն վենեսուելացի լքել է իրենց երկիրը՝ այսպիսով դարձնելով այս իրավիճակը աշխարհում վերջերս ի հայտ եկած և ամենամեծ տեղահանություններով ուղեկցվող ճգնաժամերից մեկը: Չնայած այս մարդկանց մեծամասնությունը փախստականներին բնորոշ միջազգային պաշտպանության կարիք ունի, այնուամենայնիվ առ այսօր միայն շուրջ կես միլիոնն է պաշտոնապես դիմել ապաստանի համար:
«Այն, ինչ մենք տեսնում ենք այս ցուցանիշներում, ևս մեկ անգամ հաստատում է պատերազմներից, հակամարտություններից և հետապնդումներից պաշտպանության կարիք ունեցող մարդկանց թվի աճի տևական միտումը: Մինչդեռ փախստականներին և միգրանտներին առնչվող բառապաշարը շատ հաճախ տարանջատական է, բայց միևնույն ժամանակ մենք ականատես ենք լինում մեծահոգության և համերաշխության դրևորումների, հատկապես այն համայնքների կողմից, որոնք հյուրընկալում են մեծաթիվ փախստականների: Մենք նաև տեսնում ենք աննախադեպ ներգրավվածություն նոր դերակատարների կողմից, այդ թվում՝ զարգացման ոլորտի դերակատարների, մասնավոր բիզնեսի և անհատների, ինչը ոչ միայն արտացոլում է, այլ նաև փոխանցում Փախստականների գլոբալ համաձայնագրի ոգին։ Մենք պետք է հիմնվենք այս դրական օրինակների վրա և կրկնապատկենք մեր համերաշխությունը հազարավոր անմեղ մարդկանց հետ, ովքեր ստիպված են ամեն օր լքել իրենց տները»,-  ասել է ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպպո Գրանդին:
Գլոբալ միտումների զեկույցում նշված 70.8 միլիոն թվի մեջ առկա է երեք հիմնական խումբ: Առաջին խումբը փախստականներն են, այիսնքն՝ մարդիկ, ովքեր ստիպված են փախչել իրենց երկրներից՝ հակամարտությունների, պատերազմների կամ հետապնդումների պատճառով: 2018թ-ին ամբողջ աշխարհում փախստականների թիվը հասել է 25.9 միլիոնի՝ 500,000-ով ավել, քան 2017թ-ին: Այս ընդհանուր թվի մեջ մտնում են նաև 5.5 միլիոն պաղեստինցիներ, ովքեր գտնվում են Միավորված ազգերի կազմակերպության օգնության և աշխատանքների գործակալության հոգածության ներքո:
Երկրորդ խումբը ապաստան հայցողներն են՝ մարդիկ, ովքեր գտնվում են իրենց ծագման երկրից դուրս և ստանում են միջազգային պաշտպանություն՝ սպասելով փախստականի կարգավիճակ ստանալու իրենց դիմումի արդյունքին: 2018թ-ի վերջին ամբողջ աշխարհում հաշվվումէր 3.5 ապաստան հայցող:
Երրորդ և ամենամեծ խումբը, որի թիվը կազմում է 41.3 միլիոն, մարդիկ են, ովքեր տեղահանվել են իրենց սեփական երկրի ներսում. խումբ, որին անվանում են ներքին տեղահահնված անձինք կամ ՆՏԱ:
Տեղահանությունների ընդհանուր աճը շարունակում է գերազանցել տեղահանված մարդկանց համար լուծումներ գտնելու հնարավորությունների մակարդակը: Փախստականների պարագայում լավագույն լուծումը կամավոր, ապահով և արժանապատիվ պայմաններում տուն վերադառնալն է: Մյուս լուծումներն են ինտեգրումը հյուրընկալող համայնքում կամ վերաբնակեցումը երրորդ երկրում: Այնուամենայնիվ, 2018թ-ին վերաբնակեցվել է միայն 92,400 փախստական՝ վերաբնակեցման սպասող  մարդկանց 7 տոկոսից էլ քիչ: Մոտ 593,800 փախստական կարողացել է վերադառնալ տուն, մինչդեռ 62,600-ը հպատակագրվել են:

Society 13:23 20/06/2019 World
The number of people fleeing war, persecution and conflict exceeded 70 million globally last year - the highest number in the UN refugee agency's almost 70 years of operations.
The almost 70.8 million people forcibly displaced is 2.3 million more than the previous year, BBC reported, citing the agency's annual Global Trends report.
The figure is also double the level recorded 20 years ago.
The number averaged out to 37,000 new displacements every day.
"What we are seeing in these figures is further confirmation of a longer-term rising trend in the number of people needing safety from war, conflict and persecution," said the UN High Commissioner for Refugees, Filippo Grandi.
"While language around refugees and migrants is often divisive, we are also witnessing an outpouring of generosity and solidarity, especially by communities who are themselves hosting large numbers of refugees."
The number also represents a sharp increase in the number of displaced people as a proportion of the world's population. According to figures kept since the 1951 Refugee Convention, its previous peak was in 1992, at 3.7 per 1,000 of the population. By 2018, the number had more than doubled to 9.3.
According to the UN Refugee Agency, the actual figure for 2018 is likely to be higher, as the number of people displaced by the Venezuela crisis is only partly reflected in the statistics.
About four million Venezuelans have fled their country, according to some figures from countries taking them in, making it one of the world's biggest recent displacement crises.
The report identifies three main groups. Firstly, there are refugees, or people forced to leave their country because of conflict, war or persecution. In 2018, the number of refugees reached 25.9 million worldwide, 500,000 more than in 2017. Included in this total are 5.5 million Palestine refugees.
The second group is 3.5 million asylum seekers. These are people outside their country of birth who are under international protection, but are yet to be granted refugee status.
Thirdly, there are internally displaced persons, or IDPs. These people are displaced within their country and amount to 41.3 million globally.
More than two thirds of all refugees worldwide came from Syria, Afghanistan, South Sudan, Myanmar and Somalia. Syria had a considerably higher number than any other country with 6.7 million, followed by Afghanistan with 2.7 million.
Only 92,400 refugees were resettled in 2018, fewer than 7% of those awaiting resettlement. The global population of forcibly displaced people has grown substantially from 43.3 million in 2009. Most of this increase was between 2012 and 2015 as a result of the Syrian conflict.