Հասարակություն 19:03 21/06/2019 Հայաստան
Համահայկական խաղերի երրորդ ջահը՝ Արցախինը, կվառվի վաղը՝ Տիգրանակերտում, իսկ օգոստոսի 6-ին Հայաստանի Հանրապետություն- Արցախ- Սփյուռք միասնությունը կխորհրդահշվի երեք ջահերի մեկտեղմամբ։
Հիշեցնենք, որ Սփյուռքի ջահը վառվել է Արևմտյան Հայաստանում, Հայաստանի Հանրապետությանը՝ Խոր Վիրապում:
Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանն աշխատանքային հանդիպման ժամանակ կոմիտեի՝ Արցախում գտնվող կենտրոնական մասնաճյուղի ղեկավար Վարդան Բալայանն ասաց, որ աշխատանքներն այնպես են կազմակերպվում, որպեսզի Ստեփանակերտի բնականոն կյանքը չխաթարվի, Արցախ այցելող բազմաթիվ զբոսաշրջիկների համար էլ հետաքրքիր լինի:
«Մասնակիցների համար որպես կացարան ենք ընտրել նաև ճամբարները, նույնիսկ հոգացել ենք, որպեսզի բնության սիրահարները, ցանկության դեպքում, հնարավորություն ունենան գետի ափին քնապարկերում գիշերել: Ուտելիքն առատ կլինի, անհրաժեշտ պայմանները՝ ապահովված»,-ասել է  Բալայանը:
Այնուհետև խորհրդակցության մասնակիցներն անցել են օգոստոսի 6-ին Համահայկական խաղերի բացմանն առնչվող խնդիրներին: Նշվել է, որ հուլիսի 5- ից Ստեփանակերտի գլխավոր մարզադաշտում սկսելու են կառուցել բեմը և անցկացնել փորձեր: Մոտ 2000 մարդ է մասնակցելու բացման միջոցառմանը:

19:45 21/06/2019 Armenia
The third torch lighting ceremony for the 7th Pan-Armenian Games will be lit Tigranakert, Artsakh Republic. As the press service at the Organizing Committee of the Games reports, on August 6 the ceremony of unification of the three torches will take place to symbolize the unity of Armenia, Diaspora and Artsakh.
Traditionally, three torches are lit ahead of the Games. The first flame was lit at the Holy Mother of God Armenian Church in Vakif, a village on the foothills of Musa Ler in Turkey while the second torch lighting ceremony took place at Khor Virap monastery in Armenia.
To note, The 7th Pan-Armenian games will take place from August 6 to 17 with representatives from over 35 cities to compete in 17 sport competitions. This year, the opening ceremony of the Games will take place in Artsakh capital Stepanakert. The guests will arrive in the Republic of Artsakh on August 5 and the opening ceremony will be held on August 6. The second stage of games will kick off in Yerevan on August 8 and the closing ceremony of the 7the Pan-Armenian games will be held on August 17.