Իրավունք 12:00 21/06/2019 Հայաստան
Նախօրեին Ազգային ժողովում Սահմանադրական դատարանի դատավոր ընտրված Վահե Գրիգորյանը արեց մի հայտարարությունն, որն իրավական առումով մեկնաբանելը նույնիսկ գրեթե ահնարին է։ Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
«Կարող ենք սահմանափակվել Սահմանադրական դատարանի թեկնածու առաջադրված Գոռ Հովհաննիսյանի արտահայտած կարծիքով, որն անդրադառնալով այդ հայտարարությանը, ասել էր՝ ոչ բոլորն մտքերն են, որ պետք է քննարկման առարկա դառնան։ Բավականին դիպում է ձևակերպել»,- նշեց նա։
Ա. Վարդևանյանի խոսքով, իհարկե, այդ ամենը բավականաչափ ցավալի էր հենց ՀՀ –ում իրավական պետություն սկզբունքի տեսանկյունցի։
«Արվում են հայտարարություններ,  որոնք որևէ աղերս  չունեն հենց նախ և առաջ հենց իրավական պետություն սկզբունքի հետ։ Հուսանք, Սահմանադրական դատարանը կկարողանա իր բնականոն  գործունեությունը շարունակել և կատարել իր սահմանադրական  առաքելությունը և պարտականությունը, թեև նման հայտարարություններ լինում են, բայց այդ ամենին պետք է վերաբերվել ըմբռնումով»,- ասաց Ա. Վարդևանյանը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ՍԴ դատավոր ընտրված Վահե Գրիգորյանն Ազգային ժողոցում երդման ժամանակ  հայտարարեց, թե մտնում է Սահմանադրական դատարան՝ ստանձնելով ՍԴ նախագահի լիազորությունների և պարտականությունների կատարումը։

Право 12:42 21/06/2019 Армения
Ваге Григорян, избранный накануне, 20 июня, в Национальном Собрании Армении на должность судьи Конституционного суда РА, сделал заявление, которое почти невозможно комментировать в юридическом смысле. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил адвокат Арам Вардеванян.
«Можем ограничиться мнением Гора Ованнисяна, кандидатура которого была выдвинута на пост судьи Конституционного суда РА, который, обратившись к данному заявлению, сказал, что мысли не каждого человека должны становиться предметом обсуждения. Он сформулировал очень точно», – отметил он.
По словам А. Вардеваняна, конечно, всё это прискорбно с точки зрения действующего в Армении принципа правового государства.
«Делаются заявления, не имеющие ничего общего прежде всего с принципом правового государства. Надеемся, что Конституционный суд сумеет продолжить свою естественную деятельность и выполнять свою конституционную миссию, обязательства, несмотря на то, что бывают подобные заявления, тем не менее, к этому следует относиться с пониманием», – отметил адвокат.
Напомним, Ваге Григорян, который накануне в Национальном Собрании Армении был избран судьей Конституционного суда РА, во время церемонии принесения присяги в парламенте, заявил, что «идет в Конституционный суд с полномочиями председателя КС».