Քաղաքական 11:04 21/06/2019 Հայաստան
Հունիսի 20-ին Վաշինգտոնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) խորհրդակցություններ են անցկացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ  Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի միջև։
Ինչպես ասվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության մեջ, համանախագահները առանձին-առանձին հանդիպել են ԱԳ նախարարներին, այնուհետեւ եղել է համատեղ հանդիպում։
Համանախագահները նաև ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ֆիլիպ Ռիքերին ներկայացրել են իրավիճակը տեղում և կարգավորման բանակցությունների կարգավիճակը: Այդ հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը:
Քննարկումների ընթացքում մասնակիցները մտքեր են փոխանակել տեղում վերջին զարգացումների և կարգավորման գործընթացի հիմնարար հարցերի շուրջ: Արտաքին գործերի նախարարները հստակեցրել են իրենց դիրքորոշումները և ակնկալիքները՝ միջնորդների կողմից տարածաշրջան կատարած իրենց վերջին այցի ընթացքում առաջարկված մարդասիրական և անվտանգության միջոցառումների իրականացման առումով:
Ափսոսանքով նշելով վերջերս տեղի ունեցած միջադեպերը՝ համանախագահները կողմերին կոչ են արել անմիջապես միջոցներ ձեռնարկել խաղաղության համար նպաստավոր մթնոլորտի ու էական բանակցությունների համար բարենպաստ պայմանների վերականգնման համար:
Համանախագահները կոչ են արել կողմերին՝ վերահաստատել հրադադարի ռեժիմը խստորեն պահելու իրենց պարտավորությունը և ձեռնպահ մնալ ցանկացած սադրիչ գործողությունից՝ ներառյալ դիպուկահարների կիրառումից ու շփման գծի երկայնքով ու միջազգային սահմանով ինժեներական աշխատանքների  իրականացումից:
Համանախագահների հետ զրույցի ընթացքում արտգործնախարարները համաձայնել են գոյություն ունեցող ուղիղ կապի միջոցներից լիարժեք օգտվելու կարևորության շուրջ, որպեսզի արագ արձագանքեն՝ լարվածության մեծացման ռիսկը նվազեցնելու համար։

Политика 11:43 21/06/2019 Армения
20 июня в Вашингтоне сопредседатели Минской группы ОБСЕ – Игорь Попов (РФ), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шефер (США) провели консультации с министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном и министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.
Как говорится в заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ, сопредседатели провели сперва отдельные встречи с министрами, а затем – совместную встречу.
Сопредседатели также представили помощнику госсекретаря США по делам Европы и Евразии Филипу Рикеру ситуацию на местах и состояние переговоров по урегулированию карабахского конфликта. В этой встрече принял участие также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
В ходе обсуждений участники обменялись мнениями о последних развитиях на местах и основных вопросах процесса урегулирования. Министры иностранных дел уточнили свои позиции и ожидания в отношении осуществления гуманитарных мер и мер безопасности, предложенных посредниками во время их последнего визита в регион.
С сожалением отмечая недавние инциденты, сопредседатели призвали стороны принять незамедлительные меры для восстановления атмосферы, благоприятствующей миру и благоприятной для предметных переговоров.
Сопредседатели призвали стороны подтвердить свое обязательство неукоснительно соблюдать прекращение огня и воздерживаться от любых провокационных действий, включая использование снайперов и осуществление инженерных работ вдоль линии соприкосновения и международной границы.
В ходе беседы с сопредседателями министры иностранных дел согласились с тем, что важно в полной мере использовать существующие прямые каналы связи для быстрого реагирования с целью снижения риска эскалации.
Министры иностранных дел договорились встретиться в ближайшее время под эгидой сопредседателей МГ ОБСЕ.