Իրավունք 14:26 25/06/2019 Հայաստան
Վերաքննիչ քրեական դատարանը կասեցրել է Ռոբերտ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածի խախտման վերաբերյալ գործի վարույթը
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ա․ Մնացականյանը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանի և ՀՀ Գլխավոր դատախազության բողոքների վերաբերյալ իր վարույթում գտնվող գործով ս․թ․ հունիսի 12-ին որոշում է կայացրել Սահմանադրական դատարան դիմելու և դատական գործի վարույթը կասեցնելու մասին:
Պաշտպանական խմբից հայտնում են, որ դատարանի վարույթում գտնվող գործը վերաբերում է նախաքննության ընթացքում ՀՔԾ պետի կողմից Ռ․ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածի խախտմանը:
Դատական ակտով վերաքննիչ քրեական դատարանը արձանագրել է, որ առկա է առերևույթ կասկած, որ քրեադատավարական անհրաժեշտ ընթացակարգերի բացակայությունը հակասում է Սահմանադրության 61-րդ, 63-րդ և 75-րդ հոդվածներին:

Право 15:53 25/06/2019 Армения
Апелляционный суд Армении приостановил производство по делу о нарушении презумпции невиновности Роберта Кочаряна
Судья Апелляционного уголовного суда Армении А. Мнацаканян по находящемуся в его производстве делу касательно жалоб адвоката второго президента РА Роберта Кочаряна – Айка Алумяна – и Генеральной прокуратуры РА 12 июня с.г. вынес решение об обращении в Конституционный суд и приостановлении производства по делу. Об этом сообщают из команды адвокатов Р. Кочаряна.
Согласно информации, находящееся в производстве суда дело касается нарушения начальником Специальной следственной службы в ходе предварительного следствия  презумпции невиновности Р. Кочаряна.
Апелляционный уголовный суд констатировал наличие обоснованного подозрения в том, что отсутствие необходимых уголовно-процессуальных процедур противоречит статьям 61, 63 и 75 Конституции РА.