Տնտեսություն 13:17 01/07/2019 Հայաստան
ՕՊԵԿ-ի (Նավթ արտադրող երկրների կազմակերպության) Միջազգային զարգացման հիմնադրամը  և Ամերիաբանկը կնքեցին 25 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր` ուղղված Հայաստանում արտաքին առևտրի զարգացմանը:
Հիմնադրամը և Ամերիաբանկն սկսել են համագործակցել 2015թ.: Մասնավորապես, կնքված առաջին պայմանագրի շրջանակներում վարկային միջոցներին ուղղվել են տնտեսության տարբեր ոլորտներում, այդ թվում` մեծածախ առևտրի, արտադրության, սննդի արդյունաբերության և հյուրանոցների ոլորտներում գործող փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ):
Ամերիաբանկից հայտնում են, որ նոր վարկը տրամադրվում է առևտրի ֆինանսավորման շրջանակներում և կօգտագործվի Ամերիաբանկի միջազգային առևտրի ֆինանսավորման պորտֆելն ընդլայնելու նպատակով: Ներկայումս Ամերիաբանկը Հայաստանի խոշորագույն բանկն է ըստ հիմնական ցուցանիշների և ունի բոլոր նախադրյալները, որպեսզի շարունակի ակտիվորեն նպաստել ՀՀ բանկային հատվածի զարգացմանը:
ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամի` մասնավոր հատվածի և առևտրի ֆինանսավորման գծով տնօրենի օգնական Թարեք Ալնասարը նշել է. «Հայաստանի տնտեսությունում տեղի են ունեցել մեծ բարեփոխումներ, և արձանագրվել է կայուն աճ: Միասին ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամը և Ամերիաբանկը նպատակ ունեն նպաստել տարածաշրջանում սոցիալ-տնտեսական առաջընթացին և դա անում են ՓՄՁ-ներին աջակցելու միջոցով, քանի որ ՓՄՁ-ները ցանկացած զարգացող երկրի համար տնտեսության կենսական տարր են: Համաշխարհային առևտրի շուրջ 80-90 տոկոսն ապահովում է առևտրի ֆինանսավորումը (մեծ մասամբ կարճաժամկետ), և մենք շատ ուրախ ենք, որ հնարավորություն ունենք մեր ներդրումն ունենալ այս ոլորտում` նպաստելով առևտրի ֆինանսավորման շուկայում ֆինանսական հոսքերի անընդհատությանը և կապերի ամրապնդմանը»:
Ամերիաբանկի տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշել է. «Մենք ուրախ ենք վերստին համագործակցել ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամի հետ` բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով հաճախորդների համար և օգնելով նրանց բարձրացնել իրենց առևտրային գործունեության արդյունավետությունը: Նոր վարկային միջոցները թույլ կտան ընդլայնել առևտրի ֆինանսավորման մեր հնարավորությունները և նոր դռներ բացել ՓՄՁ-ների համար, խթանել Հայաստանի տնտեսությունը և ստեղծել նոր աշխատատեղեր: Ցանկանում եմ երախտիքս հայտնել մեր գործընկերներին` առևտրի ֆինանսավորման ընդլայնմանը նպաստելու համար: Վստահ եմ, որ սա իր հերթին մեծապես կնպաստի Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը»:

Economy 13:24 01/07/2019 Armenia
OFID, the OPEC Fund for International Development, and Ameriabank have signed a $25 million loan agreement aimed at supporting trade flows to and from Armenia, the bank's press service reported.
Cooperation between OFID and Ameriabank dates back to 2015. The first facility supported small- and medium-sized enterprises (SMEs) in Armenia across a diverse range of sectors including wholesale trade, material production, food production and the hotel industry.
The new loan from OFID’s trade finance operations will be used to support the expansion of Ameriabank’s international trade portfolio. Ameriabank is the largest bank in the country by key indicators and is in a strong position to continue contributing to banking sector development.
“Armenia’s economy has experienced sustained growth and ambitious reforms,” said OFID’s Assistant Director-General, Private Sector and Trade Finance Operations, Tareq Alnassar. “Together, OFID and Ameriabank aim to further strengthen socio-economic progress in the region by supporting trade and SMEs – a vital element of all developing economies. Some 80 to 90 percent of world trade relies on trade finance, mostly of a short-term nature, and we are pleased to be able to play our part in encouraging the revival of the complex links and networks involved in the trade finance market to keep finance flowing.”
Ameriabank’s CEO Artak Hanesyan commented: “I am pleased that we have once again joined efforts with OFID; this time to support our clients in organizing their trade activities under more competitive and auspicious conditions. OFID funds will enhance our trade financing capacities and help us open new doors for small and medium-sized businesses to support Armenia’s economy and create new jobs.  I would like to express my appreciation to our partners for their impact on trade finance facilitation volumes, which, I believe, will greatly enhance the development of Armenian economy.”