Հասարակություն 14:11 03/07/2019 Հայաստան
Գորիսից 4 կմ հեռու գտնվող Քարահունջ համայնքում հուլիսի 6-ին կանցկացվի արդեն ավանդական դարձած Թթի փառատոնը:
Փառատոնն անցկացվելու է Քարահունջ համայնքի թթի այգիներում, որի շրջանակում էլ տեղի կունենա թութ թափ տալու մրցույթ, բայց այդ ներկաները կտեսնեն, թե ինչպես են օղի թորում, դոշաբ պատրաստում:
Փառատոնի շրջանակներում իրենց ձեռագործ աշխատանքները, ավանդական ուտեստները, թթի մուրաբան, չիրը և բերքն ու բարիքները կներկայացնեն ինչպես տեղի, այնպես էլ շրջակա համայքների բնակիչները: Այսպիսով, հյուրերը հնարավորություն կունենան համտեսելու այնպիսի ուտեստներ, որոնք բնորոշ են միայն Սյունյաց աշխարհին: Այս ամենը, բնականաբար, կուղեկցվի ժողովրդական երգ ու պարով:
«Արենի Փառատոն» հիմնադրամի տնօրեն Նունե Մանուկյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ փառատոնի նպատակն է բարձրացնել Հայաստանի ճանաչելիությունը և խթանել զբոսաշրջային արդյունքը, ինչպես նաև զարգացնել ներքին տուրիզմը:
«Մեր նպատակն է, որ ամեն մարզ, համայնք ունենա իր բրենդը: Թթի օղին  ճանաչելիության խնդիր ունի միջազգային շուկայում, իսկ փառատոնը միջոց կհանդիսանա խմիչքը բրենդավորելու ու պրոպագանդելու համար»,- ասաց Նունե Մանուկյանը:
Նա նաև նշեց, որ փառատոների ժամանակ Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվն աստիճանաբար  ավելանում է, շատերը գալիս են հատուկ որևէ փառատոնի մասնակցելու համար:
«Վերջին տարիներին տուր-օպերատոները այնպիսի փաթեթներ են կազմում, որ տուրիստների այցելությունը համընկնի որևէ փառատոնի հետ»,- ընդգծեց  հիմնադրամի տնօրենը:
Զբոսաշրջության կոմիտեի Զբոսաշրջային արդյունքի զարգացման փորձագետ Անահիտ Ոսկանյանն էլ ասաց, որ զբոսաշրջության մեջ փառատոների դերը կարևոր նշանակություն ունի, քանի որ դրանք մշակութային արժեքների պահպանման և հանրայնացման միտում ունեն: Ըստ նրա՝ փառատոները նախ և առաջ միտված են ավանդույթների պահպանմանն ու զարգացմանը, որոնք արժանանում են զբոսաշրջիկների հետաքրքրությանն ու նպաստում են, թե ներքին, թե ներգնա զբոսաշրջությանը:

Society 16:07 03/07/2019 Armenia
The traditional mulberry festival will take place in Karahunj, a village located 4 km south of the city of Goris in Armenia’s Syunik Province on 6 July this year.
The festival starts with a mulberry gathering competition and includes the full process of distilling mulberry vodka and making doshab (medicinal syrup for cough, cold and etc.)
Both locals and residents of the nearby communities will introduce their own products and traditional dishes during the festival. Thus, the participants will have an opportunity to taste the dishes of the Syunik cuisine. The festival will be accompanied by national Armenian song and dance.
Speaking at a news conference on Wednesday, Director of Areni Festival Nune Manukyan said the traditional mulberry festival is aimed at raising awareness about Armenia and boosting tourism, including the domestic tourism.
“Our goal is that every region and community have their own brand. The mulberry vodka has an issue of achieving international recognition, while the festival will serve as a tool to labialize and propagate the drink,” she said.
Manukyan also noted the number of tourists visiting Armenia during festivals gradually increases, with many travelling to the country for specific festivals.
Anahit Voskanyan, a tourism development specialist at Armenia’s Tourism Committee, also said that the role of festivals in tourism is crucial since they tend to preserve and promote cultural values. According to him, the festivals are primarily aimed at the preservation and development of traditions that are of interest to tourists and contribute to domestic and inbound tourism.