ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:30 03/07/2019 Հայաստան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Վարչապետին կից սփյուռքի հանձնակատարի պաշտոնում Գլենդելի քաղաքապետ Զարեհ Սինանյանի նշանակումը միանշանակ չի ընկալվել սփյուռքում։ Եթե ամերիկյան համայնքը կարող է իրեն բավարարված զգալ, ապա Մերձավոր Արևելքի, Ռուսաստանի, Եվրոպայի հայությունը կարծում է, որ սխալ էր ԱՄՆ համայնքի ներկայացուցչին նշանակելը։
Իրավիճակը հարթելու համար Զարեհ Սինանյանը որոշել է իր գործունեությունը սկսել ռուսաստանյան հայաբնակ բնակավայրեր այցելելով։ Այդ տուրնեի ժամանակ փորձելու է ցույց տալ, որ ռուսական հայ համայնքն իրեն խորթ չէ, անգամ ռուսերենին է ինքը տիրապետում։ Բանն այն է, որ նա Հայաստանում է ծնվել և մինչև երրորդ դասարանն անգամ ռուսական դպրոց է հաճախել, ապա տեղափոխվել են ԱՄՆ։
Գլենդելի քաղաքապետն անցած ապրիլին արագ կողմնորոշվեց և առաջնորդեց հեղափոխությանն աջակցողների շարժումը՝ դրանով մերձենալով նոր իշխանություններին և բարձրացնելով իր հեղինակությունը։ Նա դեռ մեկ տարի ուներ քաղաքապետի պաշտոնում, և ամերիկահայերի կարծիքով՝ հաջորդ ընտրություններում էլ կհաղթեր, բայց պաշտոնի եկավ Հայաստան։ Գլենդելի քաղաքապետի պաշտոնը հասարակական հիմունքներով է,  քաղաքապետարան ասվածն էլ սեփական բյուջե չունի»:

Пресса дня 11:45 03/07/2019 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что назначение экс-мэра американского города Глендейл Заре Синаняна на должность Главного комиссара по делам диаспоры при премьер-министре неоднозначно воспринято в Диаспоре. Если армянская община США может чувствовать себя удовлетворенной, то армяне Ближнего Востока, России и Европы считают, что назначения на этот пост представителя армянской общины США было неправильным.
«Чтобы сгладить ситуацию Заре Синанян решил начать свою деятельность с посещения и встреч с представителями армянской общины в различных регионах России. Во время этого турне он попытается показать, что армянская община России для него не чужая, и он даже владеет русским языком. Дело в том, что он родился в Армении и до второго класса посещал русскую школу, затем переехал в США.
В апреле прошлого года мэр Глендейла быстро сориентировался и возглавил движение сторонников революции, тем самым сблизившись с новыми властями и повысив свой авторитет. До истечения срока пребывания на посту мэра у него еще был год и, по мнению армян США, он одержал бы победу на следующих выборах, однако решил принять должность в Армении. Должность мэра Глендейла – на общественных началах, а так называемая мэрия не имеет собственного бюджета», - отмечает издание.