Հասարակություն 13:42 03/07/2019 Հայաստան
Սկսեմ քաղաքապետարանից ու ավագանու նիստերից։ Երեկ պաշտոնական էջն էի փորփրում, հաշվետվություններն էի ուզում նայել՝ չկային։  Ավագանու նիստերի արձանագրությունների  ցանկը նայեցի՝ դրսից բան չի հասկացվում՝ կոտորակային նշանակումներ են։ Երևի ներքին խորհուրդ ունի, թե չէ՝ ինչու էր պետք այնպես վերնագրել, որ մինչև չբացես, չհասկացվի, թե երբ է այն տեղի ունեցել։
Արձանագրությունների բովանդակությունն էլ էր «հետաքրքիր»՝ ասենք գրված է Այսինչը հարց ուղղեց։ Հարցը չկա։ Վերջում գոնե կցված լիներ յութուբի՝ իրենց նիստի տեսագրությունը։ Դա էլ չկա։
Մանր հարցեր են, չէ՞։ Մանր ու հեշտ կարգավորելի, որ պիտի հեշտացներ ավագանու աշխատանքներին հետևելը։  Բայց չէ, մենք մանր բաներով չենք զբաղվում՝ կոտորակները հաշվեք, սեղմեք՝ նիստի օրը տեսեք, հարցերը ուզում եք իմանալ, հետևեք նիստերին օնլայն։
Մի խոսքով՝ ակտիվ եղեք։
Այ՝ հենց դա է լավը երբ կառավարությունը ու վարչակազմը վատ է աշխատում։ Հասարակությունը կամ մեռնում է որպես օրգան, կամ ստիպված է ակտիվանալ։ Իսկ ակտիվ հասարակությունից լավ հասարակություն մեկ էլ մատի ճտտոցով գործադիրին ծառայությունների որակ հրահանգող հասարակությունն է։
Անցնենք աղբին։
Այն, որ ավագանու անդամի կարծիքով, ՀՀ քաղաքացիները շատ են ուտում ու աղբ արտադրում՝ դա պարզ է։ Բայց արի ու տես, որ աղբը քաղցր բան է՝ ոչ հախից են գալիս, ոչ զիջում են ուրիշներին։
Կառավարությունը, որ պիտի հիմա ծրագրեր մշակած լիներ, ընկերություններ ներգրաված լիներ աղբի հարցը լուծելու համար, ուղղակի արտաքուստ նեղվում է աղբից։ Ու նման պասիվության պարագայում կրկին ակտիվանում են հայրենասեր քաղաքացիները, ընկերությունները ու, այո՝ տուրիստները։
Ձմերուկի ու կարտոֆիլի կեղևները, իհարկե, չենք կարող «չստեղծել», բայց այ՝ պլաստիկի խնդիրը փորձում ենք լուծել։ Հավաքում ենք, հանձնում վերամշակող ընկերությունների, որ գոնե մեր մասով չշատացնենք պլաստիկապատումը։
Ինչ հողի տեր ենք, որ մի հատ էլ այն աղբավայր դարձնենք, չէ՞՚
Ավելին՝ թեպետ վերամշակող ընկերությանը պիտի վճարել պլաստիկը հանձնելիս, բայց մենք մեզ կարևոր ենք զգում նույնիսկ այդ պարագայում։
Հիմա հարց՝  ինչո՞ւ չի կառավարությունը համագործակցում այդ ընկերությունների հետ, ինչո՞ւ չեն քարոզում պլաստիկի հանձնումը։ Վերամշակող ընկերությունների տրամադրած կտրոնների չափով կարելի է աղբահանության դիմաց քաղաքացու վճարը կրճատել։ Արդյունքում՝ քաղաքացու համար ֆինանսապես տարբերություն չկա՝ աղբահանություն՝ մինուս, պլաստիկի հանձնում՝ պլյուս։ Այո, մի փոքր ավելի աշխատատար է պլաստիկը լվանալ, օդը հանել, հավաքել... բայց փոխարենը գիտես, որ դարերով չմշակվող աղբ չես ավելացնում։
Ամենօրյա քարոզչական աշխատանքի դեպքում դա կարող է դառնալ սովորություն, իսկ հետո արդեն հեշտ է։ Ինչպես կանաչ լույսի տակով փողոց հատելու մեխանիկական սովորությունը։
Ու երբ կառավարությունը ընկերությունների հետ այս հարցը կազմակերպեր, կմնար արդեն աղբ դարձած պլաստիկի հարցը, բայց արդեն դա էլ կդառնար լուծելի, քանի որ նոր քաղաքականության շնորհվ այն չէր ավելանա։
Ընդ որում՝ ամենահեշտը դա Երևանում սկսելն է։ Բայց չէ՝ ոչ կառավարությունը, ոչ Երևանի քաղաքապետարանը  ռացիոնալ լուծումների կողմ չեն։

Общество 16:09 03/07/2019 Армения
Начну с мэрии и заседаний Совета старейшин Еревана. Вчера капалась на официальной странице, хотела посмотреть отчеты – их не было. Посмотрела перечень протоколов заседаний Совета старейшин – снаружи ничего непонятно, дробные обозначения. Наверное, это несет в себе особый смысл, иначе почему нужно было составлять такое оглавление, чтобы не было понятно, когда они состоялись, пока не откроешь.
Содержание протоколов тоже было «интересным»: скажем написано – такой-то адресовал вопрос. А вопроса нет. Хотя бы в конце прикрепили бы линк с видео заседания на YouTube.  И этого нет.
Мелкие вопросы, не так ли? Мелкие и простые в решении, благодаря чему стало бы проще следить за работой Совета. Но нет, мы мелкими вещами не занимаемся – подсчитайте дроби, нажмите, посмотрите день заседания, хотите ознакомиться с вопросами – следите за заседаниями в режиме онлайн.
Одним словом, проявляйте активность.
Вот почему хорошо, когда правительство и администрация работают плохо. Общество либо умирает как орган, либо вынуждено активизироваться. А лучше активного общества только общество, диктующее качество услуг исполнительной власти по щелчку пальцев.
Перейдем к мусору.
То, что, по словам члена Совета старейшин, граждане Армении много едят и производят мусор, это понятно. Но вот оказывается, что мусор – это сладкая вещь, с которой и не расправляются, и не уступают другим.
Правительство, которое в настоящее время должно было уже разработать программы, привлечь компании для решения проблемы мусора, просто с виду расстраивается из-за мусора. И в случае такой пассивности вновь активизируются граждане-патриоты, компании и, да, туристы.
Кожуру арбуза и картофеля, конечно, не можем «не создавать», а вот вопрос с пластиком пытаемся решить. Собираем, сдаем перерабатывающим компаниям, чтобы хотя бы по своей части не увеличивать покрытие пластиком.
Как будто у нас много земли, чтобы еще и превращать ее в свалку?
Более того, хотя перерабатывающая компания должна платить за прием пластика, но мы чувствуем себя важными даже в такой ситуации.
Теперь вопрос: почему правительство не сотрудничает с этими компаниями, почему не пропагандируют сдачу пластика? По количеству купонов, предоставляемых перерабатывающими компаниями, можно сократить выплаты жильцов за вывоз мусора. В результате для граждан нет никакой финансовой разницы – вывоз мусора минус, сдача пластика плюс. Да, немного больше труда понадобится на очистку пластика, сбор … но вместо этого знаешь, что не добавляешь мусора, который веками не обрабатывается.
В случае ежедневной пропагандисткой работы это может стать привычкой, а после уже легче. Как механическая привычка переходить улицу на зеленый свет.
И если бы правительство организовало этот вопрос с компаниями, оставался бы только вопрос ставшего мусором пластика, но и это стало бы уже решаемым, поскольку благодаря новой политике его бы не стало больше.
Кстати, проще всего начать с Еревана. Но нет – ни правительство, ни мэрия Еревана не являются сторонниками рациональных решений.