Իրավունք 11:44 04/07/2019 Հայաստան
Մինչ կառավարության շենքի ներսում ընթանում է գործադիր մարմնի հերթական նիստը, շենքի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները։ Նրանք պնդում են՝ Քոչարյանը կալանավորված է ապօրինի կերպով, և պահանջում են, որ ազատ արձակվի։
«Կալանքի հիմքերից որևէ մեկը որևէ դատարան, որևէ դատախազ անցած մեկ տարվա ընթացքում չի կարողացել հիմնավորել։ Փաստ է, որ նախագահ Քոչարյանը գտնվելով ազատության մեջ որևէ անգամ չի խուսափել քննությունից, չի խոչընդոտել արդարադատության իրականացմանը, չի եղել նման փորձ։ Մինչդեռ իշխանությունների ճաշակով ու տրամաբանությամբ գործող դատարանները չեն ցանկանում համակերպվել այդ մտքի հետ»,-հայտարարեց ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Նա ընդգծեց, Հայաստանի քաղաքացիներից, այդ թվում իշխանության ներկայացուցիչներից որևէ մեկն ապահովագրված չէ իր նկատմամբ հնարավոր դատական պրոցեսից, իսկ այդ պրոցեսը պետք է իրականացվի արդար դատարանի կողմից։
«Անձը կալանավորվում է միայն այն բանի համար, որ ինչ-որ նեղ շրջանակներ դա ցանկանում են։ Ես ասում եմ՝ գտնվելով ազատության մեջ Քոչարյանը չի խուսափելու քննությունից, բայց ի տարբերություն դատախազների ու դրանց միջնորդությունը արտատպած դատարանի, ես իմ կարծիքը կարող եմ հիմնավորել»,-ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ Քոչարյանն ինքնակամ է ներկայացել դատարան ու իրավապահ մարմիններին, երբեք չի ընդդիմացել «խայտառակ որոշումներին» ու չի խանգարել քննությանը։
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները իրենց ձեռքում պահել են Ռոբերտ Քոչարյանի լուսանկարները՝ «Իմ հերոսը պետք է լինի ազատության մեջ» գրություններով։

Общество 12:48 04/07/2019 Армения
Пока в здании правительства Армении проходит очередное заседание кабмина, напротив здания акцию проводят сторонники второго президента РА Роберта Кочаряна. Они настаивают: Роберт Кочарян заключен под стражу незаконно, требуют его освобождения.
«За минувший год ни один суд, ни один прокурор не смогли обосновать хоть одно из оснований для ареста. Факт остается фактом, что президент Кочарян, находясь на свободе, ни разу не избегал следствия, не препятствовал осуществлению правосудия, не было такой попытки. Между тем, действующие по вкусу и логике властей суды не хотят мириться с этой мыслью», – заявил один из участников акции.
Он подчеркнул, что ни один гражданин Армении, включая представителей нынешней власти, не застрахованы от возможного судебного процесса в их отношении, однако процесс этот должен проводиться справедливым судом.
«Человека арестовывают только за то, что этого желают какие-то узкие круги. Я говорю: находясь на свободе, Кочарян не будет скрываться от следствия. При этом, в отличие от прокуроров и дублировавшего их ходатайство суда, я могу  обосновать свою точку зрения», – сказал он, напомнив, что Кочарян добровольно явился в суд и правоохранительные органы, никогда не оказывал сопротивление «позорным решениям», не препятствовал следствию.