Տնտեսություն 14:50 04/07/2019 Հայաստան
Թունյան. Նվազագույն աշխատավարձի բարձրացմամբ լուծում ենք այն մարդկանց խնդիրը, որոնք աշխատում են, բայց աղքատ են
Նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման հարցը կքննարկվի ԱԺ աշնանային նստաշրջանում ու, ամենայն հավանականությամբ, կապված թե ինչ որոշում կընդունի ԱԺ-ն,  նվազագույն աշխատավարձը կլինի 68 հազար դրամ։ «Նվազագույն աշխատավարձը կտրուկ աճում է. նախաձեռնության սոցիալական արդյունքները» թեմայով քննարկմանն ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Գեմաֆին Գասպարյանը։
Նա նշեց, որ 4 մեթոդով հետազոտություն են անցկացրել, հաշվի է առնվել նաև, որ ոչ մի դեպքում չվնասվի փոքր կամ նոր ստեղծվող բիզնեսը։
Փոխնախարարն ասաց, որ նվազագույն աշխատավարձի բարձացումն ազդելու է պետական ոլորտի 35 հազար աշխատողների վրա, մասնավոր ոլորտում՝ 45 հազար։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարությունն օրեր առաջ ընդունեց նվազագույն աշխատավարձը 55 հազար դրամից 68 հազար դրամ դարձնելու մասին նախագիծը։
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, պատգամավոր Բաբկեն Թունյանն ասաց, որ իրենք դիտարկում են նաև այն աշխատողներին, ովքեր այսօր ստանում են 63 հազար դրամ ու դրանից ցածր աշխատավարձ։
«Եթե Հայաստանում ունենք նվազագույն աշխատավարձ հասկացությունը, ուրեմն տրամաբանական է, որ այն լինի առնվազն այն մակարդակի վրա, որում գտնվում է սպառողական զամբյուղի արժեքը, այլապես անիմաստ է դառնում»,- ասաց նա։
Բ. Թունյանը նշեց, որ այսպես լուծում են սոցիալական անապահով մարդկանց խնդիրը. «Այս քայլով մենք պարզպես լուծում ենք մարդկանց խնդիրը, որոնք այսօր աշխատում են, բայց աղքատ են»։
Նրա կարծիքով, Հայաստանում պետք է ստեղծել այնպիսի աշխատատեղեր, նպաստեն այնպիսի աշխատատեղերի ստեղծմանը, որոնք ոչ թե  էժան են, այլ  բարձր վարձատրվող, պետք է աշխատեն բարձր գնային սեգմենտի վրա։
Տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը նշեց, որ եթե կա նվազագույն աշխատավարձ ու չի համապատասխանում միջազգային ընդունված չափանիշերին, պետք է ընդհանրապես դրա մասին չխոսել։
«Ավելի շատ վերլուծության կարիք ունի կողմնակի և ուղղակի ազդեցությունը բյուջեի, տնտեսության վրա։  Տնտեսության վրա ազդեցությունը լինելու է դրական»,- ասաց տնտեսագետը։

Экономика 16:07 04/07/2019 Армения
Б. Тунян: Повышением размера минимальной зарплаты мы решаем проблему тех людей, которые сегодня работают, но находятся за чертой бедности
Вопрос об увеличении минимального размера зарплаты будет обсужден на осенней сессии Национального Собрания Армении, по всей вероятности, в зависимости от того, какое решение примет НС, размер минимальной зарплаты составит 68 тысяч драмов. Об этом на обсуждении по теме: «Размер минимальной зарплаты резко увеличился: социальные результаты инициативы» заявил заместитель министра труда и социальных вопросов Гемафин Гаспарян.
Он отметил, что было проведено исследование по 4 методикам, был проведен расчет также того, чтобы ни в коем случае не навредить малому или создаваемому только бизнесу.
Замминистра отметил, что увеличение размера минимальной зарплаты распространяется на 35 тысяч сотрудников государственного сектора, и на 45 тысяч сотрудников частного сектора.
Напомним, что правительство днями ранее приняло проект об увеличении размера минимальной зарплаты с 55 тысяч драмов до 68 тысяч драмов.
В свою очередь председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по экономическим вопросам, депутат НС от фракции «Мой шаг» Бабкен Тунян отметил, что они рассматривают также тех сотрудников, которые по состоянию на сегодняшний день получают порядка 63 тысяч драмов и  зарплату ниже этой отметки.
«Если в Армении существует понятие как размер минимальной зарплаты, значит логично, чтобы зарплата была на том уровне, на котором находится стоимость минимальной потребительской корзины, иначе – это просто бессмысленно», – отметил он.
Б. Тунян отметил, что тем самым будет решена проблема социально необеспеченных людей. «Этим шагом мы просто решаем проблему тех людей, которые сегодня работают, но находятся за чертой бедности», – отметил он.
В свою очередь экономист Ваагн Хачатрян отметил, если есть минимальная зарплата, и она не соответствует принятым международным стандартам, об этом вовсе не стоит говорить.
«Нужно провести анализ на косвенное и прямое воздействие на бюджет, экономику. Воздействие на экономику будет положительным», – отметил экономист.