Հասարակություն 20:00 06/07/2019 Աշխարհում
Բնապահպանները Խաղաղ օվկիանոսից հանել են ավելի քան 40 տոննա պլաստիկ: «Ocean Voyages» ինստիտուտի խումբը նշում է, որ օվկիանոսի մաքրման առաքելությունն «ամենամեծն ու ամենահաջողն էր մինչ օրս»։ Այս մասին գրում է CNN-ը։
Օգտագործելով արբանյակային և անօդաչու տեխնոլոգիաները՝ անձնակազմը հանել է աղբը, որոնց մեջ եղել են շշերը, պլաստմասե կահույք, մանկական խաղալիքներ, ինչպես նաև  ցանցեր, որոնք կոչվում են «ուրվական ցանցեր», որոնցից մեկը կշտել է 5 տոննա, մյուսը` 8 տոննա:
Նշվում է, որ «ուրվական ցանցեր» նեյլոնե կամ պոլիպրոպիլենային ցանցեր են, որոնք քայքայում ու կուտակում են պլաստիկ բեկորները, սակայն պետք է ցանցերը դուրս բերել օվկիանոսից, քանի որ երբեմն դրանք փաթաթվում են կետերին ու դելֆիններին՝ սպանելով նրանց։
Դուրս բերված աղբից մոտավորապես 1.5 տոննան հանձնվել է Հավայան համալսարանի արվեստի ծրագրի շրջանավարտներին ու անհատական արվեստագետներին, որոնք նախատեսում են պլաստիկը վերածել քանդակների ու այլ ստեղծագործությունների: Մնացած աղբը ակնկալվում է վերամշակել ու ստանալ էներգիա։

Society 19:24 06/07/2019 World
Environmentalists have removed more than 40 tons of plastic from the Pacific Ocean. According to the report by CNN, the group, Ocean Voyages Institute, said the cleanup mission was the "largest and most successful ocean cleanup to date" in the Great Pacific Garbage Patch. The patch, between Hawaii and California, is the biggest concentration of floating debris in the world.
Using satellite and drone technology, the crew removed trash including detergent bottles, plastic furniture and children's toys. They also collected fishing gear called "ghost nets," with one weighing 5 tons and another weighing 8 tons. "Ghost nets" are massive nets of nylon or polypropylene that drift and accumulate plastic debris.