ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:52 09/07/2019 Հայաստան
«Փաստ» թերթը գրում է. «ՀՀ ներմուծվող գազի սակագնի հետ կապված զարգացումները շարունակում են նոր ռևերանսներ ունենալ. գործող իշխանությունները հնարավոր բոլոր տարբերակներով քայլեր են ձեռնարկում կանխել կամ գոնե մեղմել գազի գնի սպասվող բարձրացումը, քանի որ դա իրենց իմիջի վրա լուրջ ստվեր է գցելու:
Մասնավորաբար, «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, ՀՀ բարձրագույն ղեկավարությունը փորձեր է արել բանակցային եզրեր գտնել Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարության, այդ թվում՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, սակայն վերջինս նրանց «գործուղել» է դեպի «Գազպրոմի» գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Միլլեր։
Փաստացի, այս կերպ Պուտինը հարցը շատ «քաղաքավարի» ձևով «գցել» է իր վրայից՝ այն իջեցնելով կոմերցիայի մակարդակի։ Գաղտնիք չէ, որ Ալեքսեյ Միլլերը դասական բիզնեսմեն է, և յուրաքանչյուր հարց դիտարկում է՝ առաջնորդվելով առաջին հերթին բիզնես շահերով։ Մնում է հասկանալ, թե գազի գնի հարցով ՌԴ-ն ո՞ր շահով կառաջնորդվի՝ քաղաքակա՞ն, թե՞ բիզնես»:

Пресса дня 12:58 09/07/2019 Армения
Газета «Паст» пишет, что в развитиях с тарифом на импортируемый газ продолжаются  новые реверансы: действующие власти всеми возможными путями предпринимают шаги для предотвращения или хотя бы смягчения ожидающееся повышения, поскольку это может бросить серьезную тень на их имидж.
В частности, по сведениям издания, высшая власть Армении предприняла попытки найти точки соприкосновения в переговорах с руководством Российской Федерации, в том числе с президентом РФ Владимиром Путиным, однако последний «командировал» их к председателю правления ОАО «Газпром» Алексею Миллеру.
«Фактически, тем самым Путин в очень "вежливой" форме "скинул" с себя груз, сведя вопрос к уровню коммерции. Не секрет, что Алексей Миллер классический бизнесмен и рассматривает любой вопрос в первую очередь с точки зрения бизнес-интереса. Остается понять, каким интересом будет руководствоваться РФ – бизнеса или политическим», - пишет газета.