Տնտեսություն 16:23 12/07/2019 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է «Ամբեր Կապիտալ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջոզեֆ Ուղուրլյանին և ընկերության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կարեն Արաբյանին: «Ամբեր Կապիտալ»-ը Հայաստանում առաջին մասնավոր բաժնեմասնակցային ներդրումային ֆոնդի հիմնադիրն է: Նախատեսվում է, որ ֆոնդի գործունեության պաշտոնական մեկնարկը կտրվի այս տարվա աշնանը՝ սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, վարչապետը նշել է, որ կառավարության նպատակը Հայաստանի տնտեսությունը մրցունակ դարձնելն է, հանքահումքային արդյունաբերությունից վերամշակող արդյունաբերությանն անցնելը, և տնտեսական աճի համար առաջնահերթություն ներկայացնող ոլորտներին՝ արտադրությանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին, զբոսաշրջությանը, սարքաշինությանը, Hi-Tech արդյունաբերությանը զարկ տալը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Եվրամիության վիճակագրական ծառայության՝ Եվրոստատի տվյալներով, Հայաստանը 2019 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՆԱ-ի աճի ցուցանիշով Եվրոպայում առաջատարն է, ինչը վկայում է տնտեսության զարգացման դինամիկայի և ընդհանրապես տնտեսական միջավայրի նկատմամբ ձևավորված դրական սպասումների մասին: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է նաև ներդրումային ֆոնդի գործունեությունը՝ Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման մշակույթի ներդրման, ինչպես նաև կապիտալ շուկաների զարգացման տեսանկյունից:
Ջոզեֆ Ուղուրլյանը նշել է, որ «Ամբեր Կապիտալը» շահագրգռված է Հայաստանում ակտիվ գործունեություն ծավալելու հարցում և պատրաստ է փոխշահավետ գործակցության:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan recalled on Friday data available from Eurostat, the Statistical Office of the European Union, in the first quarter of 2019, Armenia was the leader in Europe in terms of GDP growth indicators, which reflects the good dynamics of its economic development and positive expectations about the economic environment, in general. Pashinyan’s remarks came at a meeting with Amber Capital Executive Director Joseph Oughourlian and Armenia Office Head Karen Arabian.
As the government press service reports, Amber Capital is the founder of the first Private Equity Investment Fund in Armenia. The official launch of the Fund’s operations is expected this fall, in September-October.
The Prime Minister and Amber Capital’s representatives discussed issues related to bilateral cooperation. In particular, they focused on the promising areas to be financed by the Fund. The Premier stressed that the government’s objective is to make the Armenian economy competitive by shifting from extractive to processing industries and stimulating the manufacturing sector, high technology, tourism, and machine building.
Nikol Pashinyan hailed the Fund’s activities in terms of reinstating the culture of corporate governance in Armenia and developing the financial markets.