Իրավունք 16:38 15/07/2019 Հայաստան
Ռուբեն Մելիքյան. Վենետիկի արձանագրությունից հետո մենք հասկացանք, թե ինչու էր իշխանության այս հապճեպությունը
Վենետիկի հանձնաժողովի 119-րդ նստաշրջանի (հունիսի 21-22) արձանագրության մի հատված վերաբերում է Հայաստանում ընթացող գործընթացներին։ Արդարադատության նախկին փոխնախարար, Արցախի նախկին ՄԻՊ, «Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր Ռուբեն Մելիքյանի հետ Panorama.am-ը զրուցել է արձանագրության հրապարակումից հետո իշխանության անելիքների, հակակոռուպցիոն մարմնի ձևավորման հապշտապության պատճառների  ու այլ հարցերի մասին։
Panorama.am-Պարոն Մելիքյան, Վենետիկի հանձնաժողովի հայտնի արձանագրության վերաբերյալ մեկնաբանություններ շատ եղան։ Իշխանությունների կողմից ի՞նչ քայլեր պետք է հետևեն դրան։
Ռուբեն Մելիքյան-Գիտե՞ք, ես շատ դժվարանում եմ այս պահին ասել, թե ինչ պետք է անեն իշխանությունները, բացի այն պարզագույն ճշմարտությունից, որ  պետք է վերադառնան կառուցողական ուղի, թե Սահմանդրական դատարանի, թե դատական իշխանության պարագայում հապճեպ, չմտածված և տարօրինակ քայլերից զերծ մնան, վերջ տան իրենց մոտ կանգնած որոշ իրավաբաների միջոցով «Սահմանադրական դատարանում ճգնաժամ է» օպերացիային։
Panorama.am-Հանձնաժողովի արձանագրությունն ինչպե՞ս կորակեք։
Ռուբեն Մելիքյան-Այն փաստող բնույթ ունի, փաստում է այն քննարկումներն ու զեկույցները, որոնք հնչել են Վենետիկի հանձնաժողովի նստաշրջանում։ Այն, որ այդքան մեծ ուշադրություն է դարձվել Հայաստանին, նշանակում է, որ այստեղ տեղի ունեցող իրադարձություններին հանձնաժողովը մեծ ուշադրությամբ է հետևում, մասնավորապես զեկույցը ներկայացրել է Վենետիկի հանձնաժոզղովի քարտուղարը, որը գնահատականներ է տվել Հայաստանում տեղի ունեցող երևույթներին, մասնավորապես Վահե Գրիգորյանի՝ ՍԴ անդամ-դատավոր բառախաղին, ինչպես նաև դատարանների արգելափակման գործողությանը։ Եվ ամենակարևորը, հայ հանրության համար բացահայտել է մի կարևոր բան, ինչն իշխանությունները թաքցնում են։ Փաստորեն եվրոպական պատվիրակության հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ Հայաստանում վեթթինգ չի իրականացվելու։ Մինչդեռ մենք շատ պաշտոնյաների շուրթերից շարունակում ենք լսել վեթթինգ-վեթթինգ։ Պարզվում է, որ մեր իշխանություններն ընդունել են պարզագույն ճշմարտությունը, որ վեթթինգի երևույթն անթույլատրելի է, ինչպես ձևակերպված է արձանագրության մեջ՝ ոչ օգտակար է, ոչ էլ անհրաժեշտ Հայաստանի պայմանների համար։
Panorama.am-Ես հիշում եմ, որ մայիսի վերջին, մեկնաբանելով Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջաննի Բուքիքիոյի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված նամակը, վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը հայտարարել էր՝  հանձնաժողովի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել Հայաստանում դատաիրավական համակարգի վճռական բարեփոխումներին և «վեթթինգի» իրականացմանը։
Ռուբեն Մելիքյան-Այո, սա շատ կարևոր է։ Մենք պետք է չմոռանաք, որ 48 օր առաջ վարչապետի մամուլի խոսնակը պնդում էր և հակառակը պնդողների նկատմամբ նույնիսկ վիրավորական խոսք էր օգտագործում առ այն, որ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահի նամակում խոսք է գնում ինչպես դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների, այնպես էլ վեթթինգի գործիքին աջակցության մասին։ Մենք այն մասնագետների խմբում ենք, որ բարձրաձայնեցինք՝  հարգելիներս, նամակում վեթթինգի մասին խոսք չկա, և պետական քարոզչություն իրականացնող շատ շատերն այս թեզը տարածում էին։ Հիմա մենք տեսնում ենք, որ հանձնաժողովը ոչ միայն վեթթինգին հավանություն չի տվել, ոչ միայն մենք ճիշտ էինք, այլ հակառակը՝ մարդիկ եկել են, բանակցել են, որ մեր իշխանությունները հետ կանգնեն դասական իմաստով վեթթինգ իրականացնելու գաղափարից։ Արդյո՞ք դրան կարձագանքի  վարչապետի մամուլի խոսնակը, արդյո՞ք նա կվերադառնա իր՝ մոտավորապես 40 օր առաջվա այսօր արդեն կարելի է ձևակերպել ստին ու մանիպուլյացիային, դժվար է ասել։ Բայց փաստն այն է, որ այսպիսի էժանագին տրյուկներին դիմելը երկարաժամկետ կտրվածքով չի կարող արդյունավետ լինել։
Panorama.am-Արձանագրության մեջ նշվում է, որ վեթթինգի փոխարեն պետք է ամրապնդել կարգապահական ընթացակարգերն ու  ստեղծվի կապ եկամուտների հայտարարագրման համակարգի հետ։ Այս առումով ի՞նչ կարող եք ասել։
Ռուբեն Մելիքյան-Սա շատ կարևոր է ու հետաքրքրիր, քանի որ հենց այս ժամանակահատվածում մենք տեսնում ենք, որ իշխանությունները միանգամից փոփոխություններ են առաջարկում հայտարարագրման ինստիտուցիոնալ կառույցի՝ մասնավորապես հակակոռուպցիոն հանձնաժողովի մասով։ Նրանք առաջարկում են, արդեն մեկ ընթերցում էլ անցել է, մի նախագիծ, ըստ որի այդ ինստիտուցիոնալ կառույցը, որում ընդգրկվելու համար մարդիկ պետք է մրցույթով անցնեին,  ամբողջովին քաղաքական են դարձնում, իջեցնում են ցենզերը, իրենց են վերապահում հսկիչ փաթեթը, այսինքն հինգ անդամներից երեքը նշանակվում են նրանց առաջարկությամբ՝ երկուսը իշխող խմբակցության, մեկը՝ կառավարության կողմից։ Փաստորեն, այս միջոցով իշխանությունը փորձում է իրենց քաղաքական խնդիրները լուծել նման խայտառակ ձևով։ Բացարձակ պատահական չէ, որ այս գործընթացը տեղի է ունենում հիմա։
Մենք ահազանգել ենք, որ նման խայտառակ մոտեցումներ են դրսևորվում այս անկախ կառույցի կազմավորման կարգի նկատմամաբ, նրանց տրվում են լրջագույն գործառույթներ, որոնք պետք է փաստորեն ամբողջությամբ իրականացվեն քաղաքական վերահսկողության ներքո։ Ընդ որում շատ կարևոր են այդ անձանց ինչպես նշանակմանը, այնպես էլ ազատմանը վերաբերող դրույթները, և ոչ միայն նշանակման փուլում, այլև դրանից հետո իշխող քաղաքական ուժն ունենալու է բացարձակ վերահսկողություն կոռուպցիայի դեմ պայքարող այդ հանձնաժողովի նկատմամբ, որը պետք է լրջագույն գործառույթներ իրականացնի դատական իշխանության բարեփոխումների նկատմամբ։ Սա անընդունելի է, մենք այդ մասին խոսել ենք։ Հիմա մենք հասկացանք, թե ինչու էր այս հապճեպությունը, ինչու էր իշխանությունն անթույլատրելի ու հակաժողովրդական ձևով ուժեղացնում իր դիրքերը հանձնաժողովում։
Panorama.am-Ըստ Ձեզ, ինչո՞ւ է ուշանում իշխանության արձագանքը Վենետիկի հանձնաժողովի հայտարարությունների վերաբերյալ։
Ռուբեն Մելիքյան-Ես հանդիպել եմ որոշակի արձագանքների, որոնք փոխարեն բուն խնդիրը քննարկելու,  քննարկում են, թե այդ ինչ փաստաթուղթ է, ինչպես է հայտնվել, ինպիսի տարածման շրջանակ ունի։ Սա մեղմ ասած, լուրջ չէ։

Право 19:34 15/07/2019 Армения
Рубен Меликян: После публикации протокола Венецианской комиссии мы поняли, зачем властям нужна была эта поспешность
Часть протокола состоявшегося 21-22 июня 119-го пленарного заседания Венецианской комиссии (Европейской комиссии за демократию через право) при Совете Европы касается происходящих в Армении процессов.
С бывшим заместителем министра юстиции Армении, экс-омбудсменом Арцаха, соучредителем общественной организации «Правовой путь» Рубеном Меликяном корреспондент Panorama.am побеседовала о действиях властей после публикации данного документа, причинах спешки в формировании антикоррупционного органа и других вопросах.
– Г-н Меликян, за обнародованием известного протокола Венецианской комиссии последовало множество комментариев. Какие шаги должны предпринять власти после этого?
– Вы знаете, я очень затрудняюсь говорить сейчас, что должны делать власти, кроме той самой прописной истины, что они должны вернуться в конструктивное русло, избегать поспешных, необдуманных и странных шагов в отношении как Конституционного суда, так и судебной власти, положить конец операции «В Конституционном суде – кризис», проводимой посредством некоторых близко стоящих к ним юристов.
– Как бы Вы охарактеризовали протокол Венецианской комиссии?
– Он носит констатирующий характер, резюмирует обсуждения и доклады, прозвучавшие на заседании Венецианской комиссии. Тот факт, что так много внимания было уделено Армении, означает, что Комиссия следит за происходящими здесь событиями с большим вниманием, в частности, доклад был представлен секретарем Венецианской комиссии, который дал оценку наблюдающимся в Армении явлениям, в частности игре слов Ваге Григоряна член-судья КС, а также блокировке судов. И самое главное, для армянского общества была раскрыта одна важная вещь, что власти скрывают. Фактически с европейской делегацией была достигнута договоренность, что в Армении не будет проводиться веттинга.
Между тем, из уст многих должностных лиц мы по-прежнему слышим про веттинг.  Выясняется, наши власти признали простую истину о том, что явление веттинга  – недопустимо, как сформулировано в протоколе, в нем нет ни пользы, ни необходимости в условиях Армении.
– Я помню, что в конце мая, комментируя письмо главы Венецианской комиссии Джанни Букиккио премьер-министру Армении Николу Пашиняну, пресс-секретарь главы правительства Владимир Карапетян заявил, что глава ВК выразил готовность поддержать решительные реформы в судебно-правовой системе Армении и проведение «веттинга».
– Да, это очень важно. Мы не должны забывать, что 48 дней назад пресс-секретарь премьер-министра утверждал (и даже использовал оскорбительное слово в адрес утверждающих обратное), что в письме главы Венецианской комиссии речь идет как о реформах в судебно-правовой системе, так и о поддержке инструмента веттинга. Мы – в числе экспертов, которые подняли этот вопрос, отметив: уважаемые, в письме нет ни слова о веттинге. А очень многие, осуществляющие государственную пропаганду, распространяли этот тезис.
Теперь мы видим, что комиссия не только не одобряла проведения веттинга, что не только мы были правы, но и то, что эти люди, наоборот, приехали и вели переговоры, чтобы наши власти отказались от идеи осуществления веттинга в классическом смысле. Откликнется ли пресс-секретарь премьер-министра на это, обратится ли он к сказанной им примерно 40 дней назад лжи и манипуляции (сегодня уже можно давать этому такую формулировку) – трудно сказать. Но факт остается фактом, что использование таких дешевых трюков не может быть эффективным в долгосрочной перспективе.
– В протоколе отмечается, что вместо веттинга необходимо укрепить дисциплинарные процедуры и установить связь с системой декларирования доходов. Что Вы можете сказать по этому поводу?
– Это очень важно и интересно, потому что именно в этот период мы видим, что власти сразу предлагают изменения по части институциональной структуры декларирования– в частности по части антикоррупционной комиссии.
Они предполагают законопроект, уже состоялось и его рассмотрение в первом чтении, согласно которому эту институциональную структуру, для вхождения в состав которой люди должны были принять участие в конкурсе, превращают полностью в политическую, снижают цензы, оставляют за собой контрольный пакет, то есть три из пяти членов назначаются по их предложению: двое – от правящей фракции, один – от правительства. Фактически, посредством этого власти пытаются решить свои политические проблемы таким позорным способом. Вовсе не случайно, что этот процесс происходит сейчас.
Мы предупредили, что в отношении порядка формирования этой независимой структуры проявляются такие позорные подходы, им предоставляются серьезнейшие функции, которые должны, фактически, полностью осуществляться под политическим контролем. При этом очень важны положения, касающиеся как назначения, так и освобождения этих людей. Не только на стадии назначения, но и после этого у правящей политической силы будет полный контроль в отношении этой комиссии по борьбе с коррупцией, которая должна выполнять серьезнейшие функции по реформированию судебной власти. Это недопустимо, мы об этом говорили. Теперь мы пришли к пониманию того, почему нужна была эта спешка, почему власти укрепляли свои позиции в комиссии неприемлемым и недемократическим способом.
– На Ваш взгляд, почему опаздывает отклик властей относительно заявлений Венецианской комиссии?
–   Я встречал некоторые отклики, но вместо обсуждения самой проблемы обсуждают, что это за документ, как он был обнародован и каков круг его распространения. Это, мягко говоря, несерьезно.