ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 10:06 18/07/2019 Հայաստան
«Փաստ» թերթը գրում է. «Գործող իշխանությունները ԵՊՀ-ում շարունակում են վարել իրենց քաղաքական քիմքին հաճո քաղաքական կուրս, ինչը բնավ չի թաքցվում: «Փաստ» թերթի աղբյուրի փոխանցմամբ, մասնավորաբար ԵՊՀ ուսանողների հետ տարվող աշխատանքների կենտրոնի լուծարման հարցը, որը երեք անգամ դրվել էր քվեարկության ու մերժվել, նորից բերվել է հոգաբարձուների խորհրդի օրակարգ՝ այս անգամ արդեն հարցման կարգով:
Ըստ համալսարանում պտտվող խոսակցությունների, հարցն ունի քաղաքական ենթատեքստ և ծառայում է իշխանական բուրգին: Թերթին հայտնի է դարձել, որ ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն ու ռեկտորի պաշտոնակատարն իրենց բոլոր քայլերը նախ համաձայնեցնում են իշխանությունների հետ, ապա նոր միայն կայացնում համապատասխան որոշում:
Ըստ նույն աղբյուրի, բուհի ներսում լուրջ է դրված քաղաքական հայացքների հանգամանքը, անգամ «այլախոհ» դասախոսները ամեն կերպ «բլոկադայի» են ենթարկվում, նշվում է նաև, որ առաջնային է դարձել անձնական սիմպատիաներով առաջնորդվելը»:

Пресса дня 12:18 18/07/2019 Армения
Газета «Паст» пишет, что действующие власти продолжают проводить в Ереванском государственном университете (ЕГУ) угодный им политический курс, что вовсе не скрывается. Как передают источники издания, в частности, вопрос упразднения  Центра по работе со студентами ЕГУ, который три раза был вынесен на голосование и отклонен, опять включен в повестку Совета попечителей, в этот раз уже в порядке запроса.
Согласно муссируемым в университете разговорам, вопрос имеет политический подтекст и служит интересам властной пирамиды. Газете стало известно, что председатель Совета попечителей ЕГУ и и.о. ректора, прежде чем принять соответствующее решение, согласуют все свои шаги с властями.
Согласно тому же источнику, в вузе довольно серьезно стоит вопрос политических взглядов, всеми способами подвергаются «блокаде» даже «инакомыслящие» преподаватели, отмечается также, что приоритетом стало руководствоваться личными симпатиями.