Հասարակություն 09:29 20/07/2019
ԱՄՆ նախկին առաջին տիկին Միշել Օբաման դարձել է աշխարհում առաջին կինը, որն առավել մեծ հիացմունք է առաջացրել։ Այս մասին ինչխես գրել է The Hill-ը, վկայում են «YouGov»  հետազոտական կենտրոնի հարցումները:
Օբաման առաջ է անցել այնպիսի կանանցից, ինչպիսիք են Օփրա Ուինֆրին, Անջելինա Ջոլին, թագուհի Ելիզավետան:
ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը 8-րդ տեղն է զբաղեցրել։ ԱՄՆ ներկայիս առաջին տիկին Մելանիա Տրամփը 19-րդն էր:
Microsoft- ի նախկին գործադիր տնօրեն Բիլ Գեյթսը ճանաչվել է մոլորակի ամենաազդեցիկ մարդը, որին հաջորդում է ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման։
Օբամային ամենաազդեցիկ տղամարդկանց շարքում հաջորդում են դերասան Ջեկի Չանը, Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը, Alibaba-ի հիմնադիր Ջեկ Ման։

Society 10:46 20/07/2019 World
Michelle Obama is now the most admired woman in the world, beating out former title holder Angelina Jolie, USA Today reported.
According to a new poll by YouGov, the former first lady also rose above Oprah Winfrey (who ranks second this year), Queen Elizabeth II (who ranks fourth) and Emma Watson (who ranks fifth).
Jolie moved down two rankings, going from from first last year to third in 2019, while Winfrey moved up from third to second.
Things have stayed the same in the men's top five ranking: Bill Gates in first, Barack Obama in second, Jackie Chan in third, President of the People's Republic of China Xi Jinping in fourth and businessman Jack Ma in fifth.
More than 42,000 people from 41 countries were interviewed to determine the lists, the YouGov website states.