Հասարակություն 11:20 25/07/2019 Հայաստան
Արմավիրի մարզի Մրգաստան գյուղում շինարարական ակտիվ աշխատանքներ են սկսվել: Հիմքից կառուցվում է տուն՝ տարիներ շարունակ 18 քմ մակերեսով վագոն-տնակում ապրող Հասոյանների ընտանիքի համար: Գործընկեր կառույցների՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» աջակցությամբ մայիսից մեկնարկած աշխատանքներն արդեն տեսանելի արդյունք են տվել. տան պատերը կանգուն են, տանիքը՝ կառուցված:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ երեք ամիս առաջ Հասոյանները հուսալ անգամ չէին կարող, որ ամառը, ամեն տարվա պես, անցնելու է ոչ միայն բերք ու բարիք ստեղծելու, այլև իրենց երազանքների տունը կառուցելու հաճելի հոգսերի մեջ: Այսօր արդեն՝ շինհրապարակում աշխատող կամավորների շնորհիվ նաև, լիահույս են, որ սեղմ ժամկետներում տանտեր են դառնալու: Մեծ թափով՝ մայթերի բետոնացում է կատարվում: Ներքին հարդարման աշխատանքներն էլ նախատեսված է ավարտել աշնանը:
18 քմ մակերեսով վագոն-տնակը և 8 տարվա դժվար հիշողությունները շուտով անցյալում կմնան:
«Ամուսնուս ծնողների տանն ապրել ենք տասներկու հոգով: Ստիպված էինք տեղափոխվել վագոն տնակ: Շատ դժվար է մեծացող երեխաների հետ ապրել չափազանց փոքր տարածքում. վագոնի միակ սենյակը և՛ ննջարան է, և՛ հյուրասենյակ և՛ խոհանոց ու լոգարան: Հիմա նոր կյանք է սկսվում մեզ համար: Ընտանիքիս բոլոր անդամներն այնքան ոգևորված են: Փորձում ենք հավատալ, որ կառուցվող ու վեր բարձրացող պատերը մեր են լինելու և, որ այս ամենն իրականություն է»,- ասել է Զարինեն:
«Իրականացվող ամեն ծրագիր որոշակի հաշվետվություն է պահանջում: Այն սովորաբար արտահայտվում է թվերով: Օրինակ, ասում ենք՝ տարիների ընթացքում, մեզ հաջողվել է 200 տան կառուցման մասին հայտարարել: Ավելի կարևոր է, սակայն, այն հաշվետվությունը, որը մենք մեր հոգու խորքում ենք արձանագրում: Երբ ժպտացող աչքեր ենք տեսնում և զգում, որ դարձյալ մեկին հաջողվեց կյանքի հունի վերադարձնել ու ոգևորել: Մարդասիրության և պատասխանատվության դրսևորումն ամենացանկալի հաշվետվությունն են: Ուրախ և հպարտ եմ՝ տարիների մեր գործընկերության արդյունքի համար»,-ասել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» գործակցության արդյունքում կառուցվող 200-րդ տունը բարձրանում է հիմքից: Այդ առումով՝ Հասոյանների տունն ուրույն տեղ ունի. ծրագրի շրջանակներում սա առաջին դեպքն է: Մեզ համար հոբելյանական է կառուցված տների քանակը, իսկ ընտանիքի համար հոբելյանական կլինի տարին»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Այս տարի բնակարանաշինության ծրագրի համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հատկացրել է շուրջ 109 մլն ՀՀ դրամ:  Դրա արդյունքում, բնակարանային աջակցություն է ստանալու  43 ընտանիք:

Society 11:59 25/07/2019 Armenia
Active construction works are underway in Mrgastan village of Armenia's Armavir Province. A home is being built from foundation for Hasoyan family who has lived in an 18 sqm metal container for many years. With the support of partner organizations, VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, the construction works, started in May, already have a visible result; the walls are built, the roofing is done, VivaCell-MTS said in a press release.
Three months ago, the Hasoyans couldn't even hope that summer season would be busy not only with harvesting, but also with the rewarding activities of building their dream home. Today, with the help of volunteers working in construction site, they are full of hope that they will very soon become homeowners. Sidewalk concreting works are being done with great pace. The inside renovation works are planned to be finished in fall.
The 18 square meter metal container and the memories of 8 difficult years will be soon left in the past.
“There were 12 of us living in the house of my husband's parents. We had to move into the metal container. It's very difficult to live in a very small area with growing children; the only room of the metal container serves as a bedroom, a living room and a bathroom at the same time. Now a new life begins for us. All members of my family are so excited. We try to believe that the walls built will be ours, and that this is a reality,” Zarineh said.
“Any implemented program requires reporting. Most often it is about figures. Speaking of having built some 200 houses in the course of years is a way of reporting on implemented projects. Yet, more important is the report we have deep in our hearts. Seeing smiling eyes of those getting back to normal life and looking for the future with optimism is the best way of showing that the program has been a success. Humanity and responsibility are best results. I am happy and proud of our continuous partnership,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
''The 200th milestone home being built through VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia partnership is rising from foundation. In this sense, the Hasoyan family house is unique. This is the first case in the program. For us, the number of houses built is a milestone, and for the family the year will be a milestone year,'' said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
This year, VivaCell-MTS has invested around AMD 109 mln for the housing project, as a result of which 43 families will be assisted.