Իրավունք 15:41 26/07/2019 Հայաստան
Քննչական մարմինները ոչ միայն խախտել են դատավորի իրավունքները, այլև որպես պետական մարմին անտեսել են Բարձրագույն դատական խորհուրդին։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր Սիրանուշ Սահակյանը՝ խոսելով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդման մասին։
Անդրադառնալով հարցին, դատավորի նկատմամբ իրականացվող գործողությունները քաղաքակա՞ն, թե՞ իրավական նպատակներ են հետապնդում, Սահակյանը կարծիք հայտնեց՝  անկախ այն բանից, թե երևույթներին ինչ անուններ կտրվեն, դրանց էությունը չի փոխվի։
«Որպեսզի գնահատական տանք, պարզապես նայում ենք փաստերի խրոնոլոգիան, որտեղի՞ց խնդիրը ծագեց, ի՞նչ զարգացում ունեցավ։ Ինձ թվում է վերլուծական միջին  ունակություն ունեցող յուրաքանչյուր մարդ կարող է այդ կապերը տեսնել»,-ասաց նա։
Սիրանուշ Սահակյանի խոսքով, ինքը չի կարող անտեսել մի քանի փաստ.  երբ նույն հաղորդման հիման վրա քննություն եղել է ու մերժվել է, դատական վերահսկողությունն էլ չի արձանագրել տուժողի իրավունքների խախտում, դատավորին իր կամքից անկախ մակագրվել է մի գործ (Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ հարուցված քրգործն ի նկատի ունի-խմբ), որն ունի քաղաքական կոնտեքստ, և ստիպված է եղել քննել։
«Դատավորն այդ գործունեության մեջ առաջնորդվել է օրենքով, և կայացված որոշումը հաճելի չի եղել գործադիր իշխանությանը։ Դրանից հետո տեղի են ունենում հետապնդում որակվող գործողություններ, որոնք չեն իրականացվում իրավական հարթության մեջ, այդ գործողությունները տեղի են ունենում օրենքի կոպտագույն խախտումներով։ Մնում է հասկանալ՝ ինչո՞ւ»,-ասաց նա։

Law 17:45 26/07/2019 Armenia
The investigative agencies of Armenia not only violated judge Davit Grigoryan’s rights but also ignored the Supreme Judicial Council as a state body, co-founder of Legal Way NGO Siranush Sahakyan told a news conference on Friday, commenting on the criminal prosecution against the judge.
A Yerevan first instance court judge presiding over the trial of Armenia’s second president Robert Kocharyan, Grigoryan ruled to suspended the ex-president’s trial on 18 May, citing a “suspicion of discrepancy” between the Armenian Constitution and the charges brought against him two days after ordering his release from custody and forwarded the case to the Constitutional Court for a review. The decision was later overturned by the Court of Appeals.
The Special Investigative Service has searched the judge’s office and confiscated some materials. The office has been sealed.
Siranush Sahakyan noted the judged was assigned to the case involuntarily and had to examine it.
She stressed Davit Grigoryan is facing prosecution after making a decision which didn’t please the government, adding the prosecution is being carried out in gross violations of the law.