Իրավունք 13:44 29/07/2019 Հայաստան
ՀՀ երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացրեց Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ իրականացվող քրեական հետապնդման մեկ տարվա ընթացքում  վարույթն իրականացնող մարմնի, գլխավոր դատախազության և դատարանների կողմից թույլ տրված խախտումները։
Սողոմոնյանը դրանք որակեց կոպիտ։ Նախապես պատրաստած ցանկում ընդգրկված է 29 խախտում, ինչպես վստահեցրեց Սողոմոնյանը, ցանկն ամբողջական չէ, առանձին խախտումներ իրենց մեջ պարունակում են նյութական ու դատավարական նորմերի բազմաթիվ խախտումներ։
«Փաստերը շատ են, եթե ես կարդամ ու սկսեմ մեկնաբանել, ասուլիսի ողջամիտ ժամկետներից դուրս կգամ։ Սակայն այս ամենի մեջ անկյունաքարայինն այն է, որ Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը երբևէ չի պարզաբանվել, երբևէ։ Դրանում առկա և մատնաշնված անորոշ ձևակերպումները երբեք չեն հստակեցվել ոչ քննիչի, ոչ էլ դատախազի կողմից»,-ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ մեղադրանքի պարզաբանման պահանջ եղել է Ռոբերտ Քոչարյանի ու նրա պաշտպանների կողմից։
Նա անդրադարձավ այն մեղադրանքներին, որ եղել է զինված ուժերի ապօրինի օգտագործում, պնդեց՝ դա եղել է օրինական, և մեկ անգամ չէ, որ ապացուցվել է և հրապարակային դատավարության, և տարբեր բանավեճերի ընթացքում։
«Սակայն մեղադրական կողմը շարունակում է համառել։ Բայց եթե նույնիսկ մենք ենթադրենք, որ զինված ուժերն օգտագործվել են ապօրինի, ապա որևէ օրենք, սահմանադրության որևէ նորմ չի մատնանշվում, որ դա նշանակում է  սահմանադրական կարգի տապալում։ Ի դեպ, քանի խոսում ենք զինված ուժերից, տանկեր, որոնց թրթուրների տակ ընդդիմադիր երևույթներ են ճզմվել, քաղաքում ընդհանրապես չեն եղել։ Սա Նիկոլ Փաշինյանի հերթական սուտն է»,-ասաց Սողոմոնյանը։
Անդրադառնալով ստեղծված իրավիճակի պատճառներին, Սողոմոնյանն ընդգծեց, այս գործի հիմքում դրված է կեղծիք։
«Դրված է տերպետրոսյանական հայտնի հայեցակարգը, որ չար ուժերը տանկերը հանեցին իր դեմ, ինքը հաղթել էր, սակայն չթողեցին, որ ինքը դառնա հանրապետության նախագահ։ Սա կեղծիք է, որը տարբեր դրսևորումներ է ունեցել տարիներ շարունակ նաև Նիկոլ Փաշինյանի կողմից։ Անցած տարի՝ հուլիսի 3-ին, երբ ես ծանոթացա ՀՔԾ հաղորդագրությանը, հիշում եմ, որ ինձ բռնեցի մտքի վրա, որ ծանոթ տեքստ եմ կարդում։ Բացեցի Տեր-Պետրոսյանի ելույթները 2008 թվականի մայիսին և տեսա բացարձակ նույն ձևակերպումները։ Կարող եք բացել կարդալ ու տեսնել, թե որտեղից է օգտվել մեր ՀՔԾ-ն։ Կամ այնպես տարված եղել այդ փիլիսոփայությամբ, որ բառերն ինքնաբերաբար այդպես դասավորվել են»,-ասաց Սողոմոնյանը։
Նա համոզված է, նաև պարզ է համարում, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործը հեռանկար չունի։
«Պարզ է նաև, որ Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ է արձակվելու և արդարացվելու է։ Որ մենք որպես պետություն բազմաթիվ հարվածներ ստացանք, դա էլ է պարզ։ Չի կարող նախկին նախագահի ապօրինի հետապնդումը անհետևանք մնալ երկրի համար։ Դա բացառված է։ Տեսնում ենք Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությունը, ունեցել ենք ՌԴ արտգործնախարարության հայտարարությունը։ Ունենալու ենք ՄԻԵԴ վճիռները, չեմ կասկածում, որ դրանք լինելու են Ռոբերտ Քոչարյանի օգտին։ Չեմ կասկածում, որ այս ամենը հաղթահարելու ենք, իհարկե կորուստներով։ Կորուստներից չեմ կարող չնշել բարոյական կողմը, որտեղ մենք փաստորեն պետք է խոստովանենք, որ ապօրինի կալանքի տակ է գտնվում մարդ, ով ղեկավարել է Ղարաբաղը պատերազմի տարիներին և որտեղ հաղթանակ է տարել։ Մենք մոռանում ենք, որ կալանքի տակ է այն մարդը, ով ղեկավարել է Հայաստանն ու աննախադեպ տնտեսական հաջողություն է գրանցել։ Սա նաև վատ ազդեցություն է ունենալու սերունդների վրա, բայց դե ինչ եղել- եղել է, չենք կարող փոխել։ Միակ բանը, որ կարող ենք փոխել, ապօրինի հետապնդման շուտափույթ դադարեցումն է։ Ես կարծում եմ, որ իշխանության գործելաոճը՝ միչև վերջ տանելու ու նոր կորուստներ ունենալու, այս դեպքում պետք է վերանայվի»,-ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավարը։

Право 14:54 29/07/2019 Армения
Глава офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна – Виктор Согомонян – сегодня на встрече с журналистами представил нарушения, допущенные за год уголовного преследования против Р.Кочаряна осуществляющим производство органом, генпрокуратурой и судами.
В.Согомонян квалифицировал их как грубые. В заранее подготовленном списке включено 29 нарушений, как заверил Согомонян, список – не полный, отдельные нарушения содержат в себе многочисленные нарушения процессуальных норм.
«Фактов много, если я их зачитаю и начну комментировать – выйду за разумные  временные рамки пресс-конференции. Однако краеугольным камнем всего этого является то, что предъявленное Роберту Кочаряну обвинение так и не было разъяснено, никогда. Присутствующие в нем и указанные неопределенные формулировки никогда не были разъяснены ни следователем, ни прокурором», – сказал он, напомнив, что Роберт Кочарян и его адвокаты представили требование касательно разъяснения обвинения.
Он коснулся обвинений в том, что имело место незаконное использование ВС,  подчеркнув, что все было законно и не раз это доказывалось и в ходе публичного судопроизводства, и в ходе различных дебатов.
«Однако сторона обвинения продолжает проявлять упорство. Но даже если мы предположим, что вооруженные силы использовались незаконно, то не указывается ни одного закона, ни одной нормы Конституции, из которых следует, что это свержение конституционного строя. Кстати, пока речь идет о вооруженных силах, танков, под гусеницы которых якобы попали оппозиционные явления, вообще не было в городе. Это очередная ложь Никола Пашиняна», – сказал Согомонян.
Касаясь причин сложившейся ситуации, Согомонян подчеркнул, что это дело основано на лжи.
«В основу положена знаменитая концепция Левона Тер-Петросяна о том, что силы зла бросили против него танки, он якобы победил, но ему не позволили стать президентом республики. Это ложь, которая на протяжении многих лет имела разные проявления, в том числе и со стороны Никола Пашиняна. В прошлом году, 3 июля, когда я ознакомился с сообщением Специальной следственной службы, помню, что поймал себя на мысли, что читаю какой-то знакомый текст. Я открыл выступления Тер-Петросяна в мае 2008 года и увидел точно такие же формулировки. Можете открыть и посмотреть, каким источником пользовалась ССС. Или была настолько увлечена этой философией, что слова сами по себе сложились в такой текст», – сказал Согомонян.
Он убежден также, что уголовное дело против Роберта Кочаряна не имеет перспективы.
«Также ясно, что Роберт Кочарян будет освобожден и оправдан. Понятно и то, что мы, как государство, получили множество ударов. Незаконное преследование экс-президента не может оставаться без последствий для страны. Это исключено. Мы видим заключение Венецианской комиссии, у нас было заявление МИД РФ. У нас будут решения ЕСПЧ, я не сомневаюсь, что они будут в пользу Роберта Кочаряна. Я не сомневаюсь, что мы все это преодолеем, конечно, с потерями. Среди потерь не могу не отметить нравственную сторону: мы фактически должны признать, что под незаконным арестом находится человек, который руководил Карабахом в годы войны и где он одержал победу. Мы забываем о том, что под арестом находится  человек, который руководил Арменией и добился беспрецедентного экономического успеха. Это также плохо повлияет на поколения, но что было, того не изменить. Единственное, что мы можем изменить, – это немедленное прекращение незаконного преследования. Я считаю, что стиль властей – идти до конца во что бы то ни стало – должен быть пересмотрен», – отметил руководитель офиса Роберта Кочаряна.