Հասարակություն 14:43 30/07/2019 Աշխարհում
Եթովպիայում երեկ 12 ժամվա ընթացքում 350 մլն ծառ է տնկվել։ Ինչպես այդ երկրի պաշտոնյաներն են հավատացնում, սա համաշխարհային ռեկորդ է։ Այս մասին գրում է CNN-ը։
Նման հուժկու ծառատունկն իրականացվել է «Կանաչ Ժառանգություն» կոչվող ակցիայի շրջանակում։ Այն միտված է անտառվերականգնմանը և ղեկավարվում է այդ երկրի վարչապետ Աբի Ահմեդի կողմից։
Ծառատունկին մասնակցելու համար հրավիրվել են Եթովպիայի միլիոնավոր քաղաքացիներ, և ծառատունկի առաջին վեց ժամվա ընթացքում, ինչպես վարչապետն էր հայտնել թվիթերյան իր միկրոբլոգում, մոտ 150 մլն ծառ է տնկվել։
«Մենք մեր նպատակին հասնելու կես ճանապարհին ենք»,-նշել է նա, իսկ օրվա ավարտին հայտարարել է՝ հասել են իրենց նպատակին։
Աղբյուրը նշում է, որ Աֆրիկայի՝ բնակչության թվով երկրորդ երկրում քաղաքացիներին քաջալերել էին մեկ օրում 200 մլն ծառ տնկել։ Ծառատունկի համաշխարհային ռեկորդը սահմանվել է 2017-ին Հնդկաստանում, երբ 1.5 մլն կամավորներ 12 ժամում տնկել էին 66 մլն ծառ։

Society 14:48 30/07/2019 World
Ethiopia planted more than 353 million trees in 12 hours on Monday, which officials believe is a world record, CNN reports.
The burst of tree planting was part of a wider reforestation campaign named "Green Legacy," spearheaded by the country's Prime Minister Abiy Ahmed. Millions of Ethiopians across the country were invited to take part in the challenge and within the first six hours, Ahmed tweeted that around 150 million trees had been planted.
"We're halfway to our goal," he said and encouraged Ethiopians to "build on the momentum in the remaining hours." After the 12-hour period ended, the Prime Minister took to Twitter again to announce that Ethiopia not only met its "collective #GreenLegacy goal," but exceeded it.
A total of 353,633,660 tree seedlings had been planted, the country's minster for innovation and technology, Getahun Mekuria, tweeted.
Monday's challenge had encouraged citizens in Africa's second most populous nation to plant 200 million trees in one day. In 2017, India set the world record when around 1.5 million volunteers planted 66 million in 12 hours.