Հասարակություն 16:08 29/07/2019 Հայաստան
Երևանում վերջին օրերին գրանցվող բարձր ջերմաստիճանի պայմաններում շտապօգնության կանչերը չեն ավելացել: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում «Շտապօգնություն» ՓԲԸ տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանն ասաց, որ ինչպես նախորդ ամիսներին, այնպես էլ հիմա մայրաքաղաքում օրական գրանցվում է միջինը 650-690 կանչ:
Նրա խոսքով՝ ավելի շատ կանչեր գրանցվել են ձմռան ամիսներին:
«Անկախ շոգից, շտապօգնության հիմնական կանչերը կապված են սիրտ-անոթային հիվանդությունների, սուր-շնչառական հիվանդությունների և վնասվածքների հետ»,- ասաց Թագուհի Ստեփանյանը՝ հավելելով, որ ամառային տապին արևահարության դեպքերով կանչեր շտապօգնության ծառայությունը չի ստացել:
Շտապօգնության ծառայության տնօրենից հետաքրքրվեցինք, թե արդյոք Վարդավառի ժամանակ լուրջ դեպքեր են գրանցվել, վերջինս նշեց, որ երեկ սպասարկել են 6 քաղաքացու, որից 4-ը տեղափոխվել է հիվանդանոց: Նրա խոսքով՝  կանչերը հիմնականում պայմանավորված էին  վնասվածքների, տրավմաների հետ:
Անդրադառնալով  շտապօգնության ծառայության աշխատանքին՝  Թագուհի Ստեփանյանը հայտնեց, որ մինչև օգոստոսի վերջ բրիգադների թիվը կավելանա 15-ով՝ հասնելով 50-ի:
Միաժամանակ նա քաղաքացիներին հորդորեց շտապօգնություն դիմել միայն անհրաժեշտության դեպքում:
«Շտապօգնության ծառայությունն աշխատում է ծանրաբեռնված ռեժիմով, քանի որ սպասարկում ենք նաև ոչ անհետաձգելի կանչեր: Կանչ են տալիս նաև այն քաղաքացիները, որոնք կարող են դիմել իրենց պոլիկլինիկա, ընտանեկան բժշկին, մինչդեռ կան ավելի անհետաձգելի դեպքեր, որտեղ մարդու կյանքը վտանգված է, և հնարավոր է, որ բրիգադները  ֆիզիկապես ուղղակի չհասցնեն հասնել այս կամ այն կանչին»,- նշեց Թագուհի Ստեփանյանը:
Անդրադառնալով շտապբուժօգնության ծառայության աշխատակիցների բողոքներին, որոնք վերաբերում էին ցածր աշխատավարձերին, բժշկական ապահովագրության բացակայությանն ու աշխատանքային պայմաններին, ծառայության տնօրենն ասաց, որ բժշկական  ապահովագրության հարցը լուծվել է, իսկ աշխատավարձերի բարձրացումը նախատեսվում է 2020թ-ի հունվարի 1-ից:
Ինչ վերաբերում է  բուժանձնակազմի աշխատանքային պայմաններին, Թ.Ստեփանյանն ասաց, որ շտապօգնության ենթակայանները վերանորոգելու ուղղությամբ ևս աշխատանքներ են տարվում:

Здоровье 20:17 30/07/2019 Армения
В условиях высокой температуры воздуха в последние дни в Ереване количество вызовов скорой помощи не увеличилось. Директор ЗАО «Скорая медицинская помощь» Тагуи Степанян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметила, что как и в прошлые месяцы, так и сейчас, в Ереване ежедневно в среднем регистрируется 650-690 вызовов.
По её словам, наибольшее количество вызовов зарегистрировано в зимние месяцы.
«Независимо от жары, основные вызовы скорой помощи были связаны с сердечно-сосудистыми заболеваниями, ОРВИ, травмами», – отметила Тагуи Степанян, добавив, что пока не поступало вызовов в связи со случаями солнечного удара.
Корреспондент Panorama.am поинтересовался у Т. Степанян, действительно ли во время праздника Вардавар (в этом году праздник Вардавар отмечался в Армении 28 июля – Прим. Ред.) были зарегистрированы серьезные случаи, она отметила, что 28 июля скорая помощь обслужила 6 вызовов, 4 граждан были доставлены в больницу. По её словам, вызовы в основном были связаны с повреждениями, травмами.
Обратившись к работе службы скорой помощи, Тагуи Степанян сообщила, что до конца августа число бригад увеличится на 15, достигнув 50-ти.
В то же время она призывала граждан обращаться в службу скорой помощи исключительно в случае необходимости.
«Служба “Скорой помощи” работает в загруженном режиме, поскольку обслуживает также несрочные вызовы. В службу поступают вызовы от таких граждан, которые могут обратиться в поликлинику, семейному врачу, между тем существуют более неотложные случаи, где существует угроза жизни человека, и, возможно, бригады просто физически могут не успеть обслужить тот или иной вызов», – отметила Тагуи Степанян.
Обратившись к жалобам сотрудников Службы «Скорой помощи», которые касались, в частности, низких зарплат, отсутствия медицинских страховок и условий труда, Т. Степанян отметила, что вопрос с медицинской страховкой уже решен, а повышение зарплат запланировано на 1 января 2020 года.
Что касается условий труда медицинского персонала, Т. Степанян отметила, что уже осуществляются работы по части ремонта подстанций скорой помощи.