Իրավունք 13:11 30/07/2019 Հայաստան
ԲԴԽ. Դատավոր Դ. Գրիգորյանի գործով քննիչը կատարել է դատավարության օրենսգրքով չնախատեսված գործողություն
Բարձրագույն դատական խորհուրդ է դիմել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը՝ հայտնելով նկատառումներ իր աշխատասենյակում իրականացված առգրավման, խուզարկության, ինչպես նաև աշխատասենյակի դուռը կնքելու և աշխատասենյակ մուտք գործելու հնարավորությունը սահմանափակելու իրավաչափության վերաբերյալ:
ԲԴԽ տարածած հայտարարության համաձայն, նշված հարցերի կապակցությամբ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով Խորհուրդը 23.07.2019 թ. դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարին և 26.07.2019 թ. ստացել ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարի պատասխանը:
«Քննարկման առարկա դարձնելով ինչպես Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի հարցադրումները, այնպես էլ ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարի պարզաբանումները` Բարձրագույն դատական խորհուրդը գտնում է, որ հիշյալ քննչական գործողություններն իրականացնելիս քննիչի կողմից կատարվել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով չնախատեսված գործողություն, այն է՝ կնքվել է դատավոր Դ. Գրիգորյանի աշխատասենյակի մուտքի դուռը, ինչով սահմանափակվել է վերջինիս մուտքն իր աշխատասենյակ:
«ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 51-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված է, որ քրեական վարույթի շրջանակում դատավորի նկատմամբ գործողությունները կատարվում են՝ առավելագույնս ապահովելով մինչդատական քրեական վարույթի գաղտնիությունը, դատավորի հեղինակության ու անկախության նկատմամբ հարգանքը, բացառելով դատավորի գործունեությանն ուղղակի կամ անուղղակի որևէ միջամտություն:
Վերոգրյալի արձանագրմամբ` Բարձրագույն դատական խորհուրդն իր մտահոգությունն է հայտնել վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից հիշյալ գործողությունն իրականացնելու կապակցությամբ և միջնորդել ձեռնարկել օրենքով սահմանված համապատասխան միջոցներ»,-ասված է ԲԴԽ տարածած հայտարարության մեջ։

Право 13:49 30/07/2019 Армения
ВСС: Следователь по делу судьи Давида Григоряна совершил действие, не предусмотренное процессуальным кодексом
В Высший судебный совет (ВСС) Армении обратился судья суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана Давид Григорян, представив свои замечания касательно правомерности проведенных в его кабинете обыска и конфискации, а также отпечатывания двери кабинета и ограничения возможности входить в кабинет.
Согласно заявлению ВСС, для получения разъяснений по вышеуказанным вопросам ВСС 23.07.2019 г. обратился к исполняющему обязанности Генерального прокурора Республики Армения и 26.07.2019 г. получил ответ исполняющего обязанности Генпрокурора РА.
«Сделав предметом для обсуждения как озвученные Давидом Григоряном вопросы, так и разъяснения и.о. Генпрокурора, ВСС считает, что при осуществлении указанных следственных действий следователем проведено не предусмотренное Уголовно-процессуальным кодексом РА действие: была отпечатана дверь кабинета Д.Григоряна, чем был ограничен вход последнего в его рабочий кабинет.
Ч.7 ст.51 конституционного закона Республики Армения «Судебный кодекс РА» предусматривает, что действия, предпринимаемые в отношении судьи в рамках уголовного судопроизводства, должны осуществляться с максимальным обеспечением конфиденциальности досудебного уголовного производства, уважения к репутации и независимости судьи, исключив какое бы то ни было прямое или косвенное вмешательство в деятельность судьи.
Констатировав вышеотмеченное, ВСС выразил свою обеспокоенность по поводу вышеупомянутых действий осуществляющего производство органа и ходатайствовать о принятии предусмотренных законом соответствующих мер», –говорится в заявлении ВСС.