Սիմֆերոպոլի օդանավակայանում բացվել է Այվազովսկու 202-ամյակին նվիրված ցուցահանդես
Սիմֆերոպոլի օդանավակայանում բացվել է հանրահայտ հայազգի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու, նրա աշակերտների և հետևորդների նկարների վերարտադրությունների ցուցահանդեսը։
««Այվազովսկին և ծովանկարչության ավանդույթները» խորագիրը կրող ցուցադրական ծրագիրը նվիրված է մեծ նկարիչ Այվազովսկու ծննդյան 202-ամյակին, որի անունն է այս տարվանից կրում Սիմֆերոպոլի օդանավակայանը։ Ներկայացված է Այվազովսկու ութ նկարի վերարտադրություն, նաև նրա աշակերտների և հետևորդների՝ Էմմանուիլ Մագդեսիան, Միխայիլ Ալիսով և Արսենի Մեշչերսկի»,- ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, հայտնել են օդանավակայանի մամուլի ծառայությունից։
Օդանավակայանում ցուցահանդեսի բացմանը բանաստեղծության և ջութակի հնչյունների ներքո ավազի վրա վերստեղծվել է Այվազովսկու երկու կտավ և նրա աշակերտ Մագդեսիանի մեկ նկար։
Հովհաննես Այվազովսկին ծնվել է 1817 թվականին Ղրիմում՝ Թեոդոսիա քաղաքում, աղքատ հայ ընտանիքում։ Իր ընտանիքի ազգանունն Այվազյան էր։ Թեոդոսիայի հայկական եկեղեցու ծննդյան և մկրտության մատյանում Այվազովսկու ծնունդը գրանցված է՝ Գևորգ Այվազյանի որդի Հովհաննես:
Նկարչի նկարներից մի քանիսը կրում են այս ստորագրությունը՝ «Հովհաննես Այվազյան»: Այվազովսկու նախնիները Գալիցիայի հայերից էին, ովքեր XVII–րդ դարում Գալիցիա էին գաղթել Արևմտյան Հայաստանից։ Նրա՝ որպես նկարչի տաղանդը, իր համար ճանապարհ է բացել դեպի Սիմֆերոպոլ քաղաքի գիմնազիա, իսկ հետագայում՝ դեպի Սանկտ Պետերբուրգի գեղարվեստի ակադեմիա, որը Հովհաննես Այվազովսկին ավարտեց ոսկե մեդալով։ Ստեղծել է 6000-ից ավելի կտավ, հիմնականում ծովանկարներ: Նա չի անտեսել նաև հայրենի բնաշխարհը, հայկական թեմատիկան: Աշխատել է շատ արագ, տեսողական վիթխարի հիշողությամբ։ Իր հաջողակ ստեղծագործական գործունեության ընթացքում վաստակած զգալի գումարներով Այվազովսկին բացել է արվեստի դպրոց և պատկերասրահ իր հարազատ Թեոդոսիա քաղաքում։ Հ.Այվազովսկին վախճանվել է 1900 թվականին։ Այվազովսկին թաղված է Թեոդոսիայում՝ հայոց միջնադարյան Սուրբ Սարգիս եկեղեցու բակում։ 1903 թ.նկարչի այրին մարմարե շիրմաքար է տեղադրել, որը իտալացի քանդակագործ Լ.Բիոջոլիի աշխատանքն է։ Շիրմաքարին գրաբար փորագրված են պատմահայր Մովսես Խորենացուխոսքերը. «Մահկանացու ծնեալ անմահ զիւրն:

10:58 30/07/2019 World
An exhibition marking the 202nd birthday anniversary of prominent Russian-Armenian seascape artist Hovhannes (Ivan) Aivazovsky has opened at the Simferopol International Airport in the Crimea.
The exhibition, titled “Aivazovsky and Traditions of Seascape Painting” features reproductions of eight paintings by the world-famous artist, as well as painting reproductions of his students and followers, TASS reported, citing the airport’s press service.
The airport was renamed after Hovhannes Aivazovsky in May this year to honor the great artist’s memory.
Aivazovsky was born in 1817 to a poor Armenian family in the city of Theodosia in the Crimea (Russian Empire). His father was a modest Armenian trader, while his mother was a traditional homemaker.
Following his education at the Imperial Academy of Arts, Aivazovsky traveled to Europe and lived briefly in Italy in the early 1840s. He then returned to Russia and was appointed the main painter of the Russian Navy. Aivazovsky had close ties with the military and political elite of the Russian Empire and often attended military maneuvers. He was sponsored by the state and was well-regarded during his lifetime. The saying "worthy of Aivazovsky's brush", popularized by Anton Chekhov, was used in Russia for "describing something ineffably lovely.”
One of the most prominent artists of his time, Aivazovsky was also popular outside Russia. He held numerous solo exhibitions in Europe and the United States. During his almost 60-year career, he created around 6,000 paintings, making him one of the most prolific artists of his time.
The vast majority of his works are seascapes, but he often depicted battle scenes, Armenian themes, and portraiture. Most of Aivazovsky's works are kept in Russian, Ukrainian and Armenian museums as well as private collections.