Իրավունք 10:37 02/08/2019 Հայաստան
Մարդու իրավունքների պաշտպանը դիմել է Սահմանադրական դատարան ոստիկանության այն ծառայողների իրավունքների երաշխավորման հարցով, որոնց նկատմամբ իրականացվում է քրեական հետապնդում:
ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են՝ հարցն այն է, որ գործող օրենսդրությամբ ոստիկանության ծառայողի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակում վերջինս միաժամանակ զրկվում է աշխատավարձի վճարման, սեփական նախաձեռնությամբ ոստիկանությունում ծառայությունից ազատվելու, ինչպես նաև այլ պաշտոնի նշանակվելու հնարավորություններից, բացառությամբ գիտական, մանկավարժական և ստեղծագործական աշխատանք կատարելուց:
Ստեղծված իրավիճակում ոստիկանության ծառայողը, վերջնական դատական ակտով մեղավորությունը ապացուցված չլինելու պարագայում, իր և ընտանիքի առաջնահերթ կարիքների բավարարման խնդրի առջև է կանգնում:
Արդյունքում, խախտվում են նրա մի շարք իրավունքներ, մասնավորապես՝ աշխատանքի ազատ ընտրության, մասնավոր և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունքները, ինչպես նաև խտրականության արգելքի, անմեղության կանխավարկածի և համաչափության սահմանադրական սկզբունքները:

Право 11:17 02/08/2019 Армения
Защитник прав человека Армении обратился в Конституционный суд по вопросу гарантирования прав тех служащих Полиции, в отношении которых осуществляется уголовное преследование. Об этом сообщают из Офиса Омбудсмена РА.
Согласно информации, вопрос в том, что в рамках возбужденного в отношении служащего полиции уголовного дела, по действующему законодательству, он одновременно лишается возможности выплаты зарплаты, освобождения от службы в полиции по собственной инициативе, а также назначения на другую должность, за исключением научной, педагогической и творческой работы.
В сложившейся ситуации служащий полиции, в случае, если вина окончательным судебным актом не доказана, встает перед проблемой удовлетворения первоочередных потребностей, своих и своей семьи.
В результате нарушается ряд его прав, в частности, права на свободный выбор труда, уважение частной и семейной жизни, а также конституционные принципы запрета дискриминации, презумпции невиновности и соразмерности.