Քաղաքական 20:09 02/08/2019 Տարածաշրջան
Պենտագոնի նախկին պաշտոնյա, վերլուծաբան Մայքլ Ռուբինը  վերլուծական հոդված է հրապարակել, որտեղ անդառանում է տարածաշրջանում Թուրքիայի քաղաքականության իրական նպատակների մասին։
Ըստ Էրմենիհաբերի,  հոդվածի առաջին մասում հեղինակն անդրադառնում է Սիրիայում Թուրքիայում վարած քաղաքականությանն (մասնավորապես Սիրիայում ստեղծվելիք անվտանգության խնդիրը)։ Երկրորդ մասում  խոսվում է Թուրքիայում գործունեություն ծավալող «Քուրդիսատնի բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ-PKK) մասին:
Հոդվածի անվանումն է «Սիրիայում անվտանգության գոտի ստեղծելու Թուրքիայի ցանկության բուն նպատակը ահաբեկչության դեմ պայքարը չէ»։
Ըստ Ռուբինի՝ Թուրքիայի իրական նպատակը Սիրիայի հողերին  և տեղի բնական պաշարներին տիրանալն է։
«Թուրքիայի համար մոտիվացիան՝ հողն է։ Օրինակ Թուրքիայի կողմից Սիրիայի Աֆրին նահանգում իրականացված ռազմական գործողությունը առնչություն չուներ ահաբեկչության դեմ պայքարի հետ։ Թուրքիան այնտեղ էթնիկ զտումներ իրականացրեց։  Թուրքիայի համար երկրորդ մոտիվացիան այն է, որ ռազմական գործողությունները Էրդողանի համար յուրատեսակ գործիք են` սեփական անհաջողությունները կոծկելու համար։ Այդ անհաջողություններից մեկն այն է, որ Էրդողանը կորցրեց Ստամբուլը, իսկ տնտեսական վիճակը Թուրքիայում վատացավ»։
Երկրորդ մասում խոսվում է PKK-ի մասին։ Ռուբինի հոդվածը հրապարակած թուրքական կայքի զարյույթն է առաջացնում հատկապես այն, որ ամերիկացի վերլուծաբանը PKK-ն ահաբեկչական չի համարում։

Politics 20:00 02/08/2019 Region
The freshly appointed U.S. Secretary of Defense, Mark Esper, should reject Turkey’s plans to establish a buffer zone in northeast Syria in order to prevent further escalations in the eastern Mediterranean or Syria, said analyst Michael Rubin in the Washington Examiner on Wednesday.
Turkey has been planning to launch a military operation in northeast Syria against the Kurdish People Protection Units (YPG) since November. Washington and Ankara have been discussing Turkey’s demand to establish a 20-mile deep safe zone in northeast Syria since December, but they are yet to agree on a plan.
While Turkey justifies its demand saying that Kurdish-controlled regions in northern Syria are terrorist dens, in fact counter-terror concerns is not the real reason that motivates Turkey’s demands, Rubin said.
Turkey’s primary concern is a land grab, Rubin said, as the planned buffer zone will allow Turkey to control almost all Kurdish-governed towns and cities in northeast Syria. But the move could spark a civil war as Kurds who fled Turkey have nowhere else to go, the analyst said.
Secondly, a military campaign in Syria would help Turkish President Recep Tayyip Erdoğan to distract Turks from his own failings, Rubin said. The Turkish government has for a year been struggling to reverse an economic downturn.
“Third, and perhaps most important, is Turkey’s thirst for oil,” Rubin said. Turkey’s aggression in Cyprus is motivated by the desire to maintain its monopoly over pipelines, and it wishes to acquire oil and gas resources of its own, he said. In Syria, what Turkey seeks is not only the expulsion of Syrian Kurds from the buffer zone, but also the possession of the oil reserves in the region, according to the analyst.