Քաղաքական 10:56 09/08/2019 Հայաստան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ղրղզստանի Հանրապետությունում՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով։
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ առավոտյան Հայաստանի վարչապետը հանդիպում է ունեցել Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովի հետ։
Ղրղզստանի նախագահը ողջունել է Հայաստանի վարչապետին Ղրղզստանի Իսիկ Կուլի շրջանի Չոլպոն-Ատա քաղաքում և նշել.
Բարի գալուստ Իսիկ Կուլ։
Շատ ուրախ ենք, որ եկել եք, ուրախ ենք ողջունել Ձեզ այստեղ։ Դուք շատ պատվավոր հյուր եք մեզ մոտ։ Ցանկանում եմ նշել, որ ոչ միայն ես, այլև բոլոր ղրղզստանցիներն են ճանաչում Ձեզ, ծանոթ են Ձեր քաղաքական գործունեությանը։ Ձեր անձնական մասնակցությունը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի այսօրվա նիստին կնպաստի եվրասիական տարածքում համագործակցության զարգացմանը:
Շատ ուրախ եմ, որ եկել եք։ Շնորհակալ ենք»։
Շնորհակալություն հայտնելով Ղրղզստանի նախագահին ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Հարգելի Սոորոնբայ Շարիպի,
Շատ ուրախ եմ Ձեզ տեսնել և իհարկե, հաճելի է հյուրընկալվել այստեղ։ Սա ընդհանրապես իմ առաջին այցն է Ղրղզստան։ Նախկինում չեմ եղել այստեղ, դեռ չեմ հասցրել տեսնել Իսիկ Կուլը։
Իհարկե, մենք քննարկելու շատ հարցեր ունենք, որոնք վերաբերում են և՛  եվրասիական տարածքում մեր հարաբերություններին, և՛ երկկողմ հարաբերություններին։ Ես ծանոթացա այս տարվա վիճակագրությանը. մեր առևտրաշրջանառության ոլորտում նկատվում է աճ։ Իհարկե, մասնաբաժինը դեռ շատ քիչ է, բայց կարծում եմ, որ պետք է աշխատել ողջ ներուժի իրացման ուղղությամբ, որպեսզի առևտրաշրջանառությունն աճի՝ ի շահ մեր երկրների զարգացման։ Կարծում եմ՝ այն հնարավորությունը, որ տրամադրում է Եվրասիական տնտեսական միությունը, կարելի է փաթեթավորել, լիարժեք օգտագործել։ Իհարկե, մենք, եթե կարելի է այդպես ասել, ԵԱՏՄ փոքր երկրներ ենք և շատ ընդհանուր շահեր ունենք։ Դա, իհարկե, չի նշանակում, որ մյուս գործընկերների հետ ինչ-որ խնդիրներ ունենք, ուղղակի մենք ավելի հեշտ ենք հասկանում միմյանց խնդիրները և կարող ենք զարգացնել այն կառուցողական համագործակցությունը, որ կա Հայաստանի և Ղրղզստանի միջև։
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև քաղաքական հարաբերությունների մակարդակից և վերահաստատել պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու Հայաստանի և Ղրղզստանի միջև համագործակցությունը թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ ձևաչափերով։
Հայաստանի վարչապետը և Ղրղզստանի նախագահը քննարկել են քաղաքական երկխոսության ամրապնդմանը, երկկողմ առևտրատնտեսական գործակցության խորացմանը, առևտրաշրջանառության ծավալի ավելացմանը վերաբերող հարցեր։ Անդրադարձ է եղել նաև այս տարի հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Եվրասիական Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի վերաբերյալ հարցերին։
Հայաստանի վարչապետը և Ղրղզստանի նախագահը մտքեր են փոխանակել հետաքրքրություն ներկայացնող նաև այլ հարցերի շուրջ։ Այս համատեքստում Սոորոնբայ Ժեենբեկովը խոսել է Ղրղզստանի ներքաղաքական զարգացումների մասին։

Политика 12:51 09/08/2019 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян для участия в заседании Евразийского межправительственного совета с рабочим визитом находится в Киргизии.
Как сообщает пресс-служба правительства РА, утром премьер-министр Армении провел встречу с президентом Киргизии Сооронбаем Жээнбековым.
Президент Киргизии приветствовал премьер-министра Армении в городе Чолпон-Ата Иссык-Кульского района Киргизии и отметил:
Добро пожаловать в Иссык-Куль.
Очень рады, Вашему приезду, рады приветствовать Вас здесь. Вы очень почетный гость у нас. Хочу отметить, что Вас знаю не только я, но и все кыргызстанцы, они знакомы с Вашей политической деятельностью. Ваше личное участие в сегодняшнем заседании Евразийского межправительственного совета будет способствовать развитию сотрудничества на евразийском пространстве.
Я очень рад, что Вы приехали. Благодарю Вас».
В свою очередь Никол Пашинян, выразив благодарность президенту Киргизии за теплый прием, отметил:
«Уважаемый Сооронбай Шарипович,
Очень рад видеть Вас и, конечно, приятно быть Вашим гостем. Это вообще мой первый визит в Киргизию. Раньше я не бывал здесь, пока не успел увидеть Иссык-Куль.
Конечно, у нас есть много вопросов для обсуждений, которые касаются как наших отношений на евразийском пространстве, так и двусторонних отношений. Я ознакомился со статистикой этого года: в сфере нашего товарооборота наблюдается рост. Конечно, доля пока не столь велика, но думаю, что нужно работать над реализацией всего потенциала, чтобы объем торгового оборота повышался во благо развития наших стран.
Полагаю, возможности, которые предоставляет Евразийский экономический союз, можно полноценно использовать. Конечно, мы, если можно так сказать, являемся маленькими странами ЕАЭС и имеем много общих интересов. Это, конечно, не означает того, что у нас с другими партнерами есть какие-то проблемы, просто мы лучше понимаем проблемы друг друга и можем развивать то конструктивное сотрудничество, которое есть между Арменией и Киргизией.
Благодарю».
Собеседники выразили удовлетворение уровнем политических отношений между двумя странами и подтвердили готовность развивать сотрудничество между Арменией и Киргизией как в двустороннем, так и многостороннем форматах.
Премьер Армении и президент Киргизии обсудили вопросы, касающиеся укрепления политического диалога, углубления двустороннего торгово-экономического сотрудничества, увеличения объемов товарооборота. Были затронуты также вопросы, касающиеся предстоящего в октябре этого года в Ереване заседания Высшего Евразийского экономического совета.
Премьер Армении и президент Киргизии обменялись мнениями и по другим вопросам, представляющим интерес. В этом контексте Сооронбай Жээнбеков говорил о внутриполитических развитиях в Киргизии.