Հասարակություն 10:47 15/08/2019 Հայաստան
Լեհվազ-Վարդանիձոր ավտոճանապարհից «Արևիկ» ազգային պարկ ընկած հատվածում վերսկսվել են հրդեհաշիջման աշխատանքները
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, Լեհվազ-Վարդանիձոր ավտոճանապարհից «Արևիկ» ազգային պարկ ընկած հատվածում  խոշոր հրդեհ է բռնկվել։ Օգոստոսի 15-ին, ժամը 06:30-ին հրդեհաշիջման աշխատանքները վերսկսվել են։ ԱԻՆ-ից հայտնում են, որ ընդհանուր առմամբ,  այրվել է 2 հա բուսածածկույթ, առկա է մոտ 25 ծխացող օջախ:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 11-ին, ժամը 16:03-ին «911» ծառայությանն ահազանգ է ստացվել, որ հրդեհ է բռնկվել Սյունիքի մարզի Լեհվազ-Վարդանիձոր ավտոճանապարհին գտնվող անտառում:
Դեպքի վայր է մեկնել ԱԻՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատից մեկ մարտական հաշվարկ.  հայտարարվել է Մեղրիի ՀՓՋ-ի անձնակազմի հավաք:
Տեղազննման արդյունքում պարզվել է, որ Լեհվազ-Վարդանիձոր ավտոճանապարհի աջակողմյան հատվածում այրվում է բուսածածկ տարածք և եղևնուտ, տեղանքը խիստ կտրտված է և դժվարանցանելի, առկա է հրդեհի տարածման վտանգ:
Հրդեհաշիջման գործընթացին ներգրավվել են Մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատից երկու մարտական հաշվարկ և օպերատիվ խումբը (15 հրշեջ-փրկարար), Փրկարարական ուժերի վարչության հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնից երկու փրկարարական ջոկատը (10 փրկարար), Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի արտակարգ իրավիճակների արձագանքման խումբը (4 փրկարար) և Օպերատիվ կառավարման վարչության կապի մեքենան (3 փրկարար):
Ժամը 21:00-ին ԱԻ նախարարի մոտ կայացած օպերատիվ աշխատանքային խմբի արտահերթ նիստում քննարկվել են ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված ռիսկերը, արձագանքման և հետևանքների վերացման առանձնահատկությունները:
Օգոստոսի 12-ին, ժամը 08:10-ին ծավալվել է օպերատիվ շտաբ: Հրդեհաշիջման գործընթացին ներգրավվել են ԱԻՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատներից ևս 30 հրշեջ-փրկարար:
Հետախուզման արդյունքում պարզվել է, որ հրդեհը տարածվել է մոտ 10-12 հա բուսածածկ տարածքում, այրվել են խոտածածկույթ, գիհի և եղեգնուտ:
Հրդեհը մեկուսացվել է ժամը 09:46-ին:
Հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցել է 67 փրկարար (4 մարտական հաշվարկ), ԱԻՆ ՓԾ օպերատիվ կառավարման վարչության կապի մեքենան, ՊՆ Մեղրու N զորամասից 30 ծառայող, Մեղրու ոստիկանության՝ 45, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Սյունիքի մասնաճյուղի՝ 25 (8 միավոր տեխնիկա), «Զանգեզուր կենսոլորտային համալիր» ՊՈԱԿ-ի՝ 15, «Արևիկ» ազգային պարկի 15 աշխատակից և Մեղրու ՃՇՇ-ից մեկ միավոր տեխնիկա:
Հրդեհի վայրում իրականացվել է հերթապահություն:
Օգոստոսի 14-ին, ժամը 18:00-ին «Արևիկ» ազգային պարկից տեղեկություն է ստացվել, որ Սյունիքի մարզի Լեհվազ-Վարդանիձոր ավտոճանապարհի մոտակա անտառում կան ծխացող օջախներ:
Հրդեհաշիջման գործընթացին ներգրավվել են Փրկարարական ուժերի վարչության հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնից երկու փրկարարական ջոկատ, Մարզային փրկարարական վարչության երկու օպերատիվ խումբ և մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատի ազատ հերթափոխից 10 հրշեջ-փրկարար:
Ժամը 22:30-ին հրդեհաշիջման աշխատանքները դադարեցվել են. 10 հրշեջ-փրկարարների և «Արևիկ» ազգային պարկի 10 աշխատակիցների կողմից սահմանվել է հերթապահություն:

Общество 11:18 15/08/2019 В мире
Пресс-служба министерства по чрезвычайным ситуациям Армении представляет новые данные о крупном пожаре, который вспыхнул на участке, пролегающем между автодорогой Лехваз – Варданидзор и национальным парком «Аревик».
Так, 11 августа, в 16:03, в службу «911» МЧС Армении поступил сигнал о том, что пожар вспыхнул в лесу у автодороги Лехваз – Варданидзор в Сюникской области.
На внеочередном заседании оперативной рабочей группы, созванном в 21:00 у главы МЧС Армении, были обсуждены обусловленные сложившейся ситуацией риски, особенности реагирования и устранения последствий.
А 12 августа в 08:10 был развергнут оперативный штаб. К тушению пожара были привлечены еще 30 пожарников-спасателей из пожарно-спасательных отрядов областного спасательного управления СС МЧС Армении.
В результате разведки выяснилось, что пожар распространился на покрытой растительностью территории площадью в 10 - 12 га, сгорели травяной покров, можжевельник и кустарники.
Пожар был локализован в 09: 46.
В работах по тушению пожара участвовали 67 спасателей (4 боевых расчета), машина связи управления оперативного управления СС МЧС, 30 служащих из воинской части МО в Мегри, 45 сотрудников полиции Мегри, 25 сотрудников Сюникского филиала ГНКО «Армлес», 15 сотрудников ГНКО «Биосферный комплекс Зангезур», 15 сотрудников Национального парка «Аревик».
На месте пожара осуществлялось дежурство.
Накануне, 14 августа, в 18: 00, из национального парка «Аревик» поступила информация о том, что в лесу близ дороги Лехваз - Варданидзор Сюникской области наблюдаются дымящиеся очаги.
На место происшествия выехали два боевых расчета пожарно-спасательного отряда областного спасательного управления СС МЧС.
К тушению пожара были привлечены два спасательных отряда из центра проведения спасательных работ особого назначения Управления спасательных сил, две оперативные группы областного спасательного управления и 10 пожарных-спасателей из свободной смены пожарно-спасательного отряда областного спасательного управления.
В 22:30 работы по тушению пожара были прекращены. 10 пожарных-спасателей и 10 сотрудников национального парка «Аревик» несли дежурство.
Сегодня, 15 августа, в 06:30 работы по тушению пожара возобновились. По данным МЧС Армении, сгорело 2 га растительного покрова, есть около 25 дымящихся очагов.