Կրթություն, գիտություն 12:21 20/08/2019 Հայաստան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում աշխատանքային հանդիպում է անցկացնում Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ:
«Մինչև 2023 թվականը մենք դասագրքերի չափորոշիչների ամբողջական փոփոխություն ենք ունենալու: Այս տարի նոր դասագրքեր չենք ունենալու: Դասագրքերի առումով մի փոփոխություն ենք արել՝ թեթևացրել ենք պայուսակները: Այս տարի տպագրվող դասագրքերը կիսվել են՝ առաջին և երկրորդ կիսամյակի համար: Այս առումով պայուսակների քաշը 30-40 տոկոս թեթևացել է»։
Նա նշեց, որ սա գրքերի գնի վրա դա չի ազդի:
«Այս տարի թաբլեթ եղանակով հնարավոր կլինի օգտագործել ֆիզիկայի դասագիրքը: Մնացած բոլոր դասագրքերը հասանելի են նաև էլեկտրոնային տարբերակով: Մենք հիմա ցուցանակներ ենք փակցնում QR կոդով, որով աշակերտը իր հեռախոսի մեջ կարող է ունենալ դասագիրքը և օգտվել դրանից», - հայտնեց նախարարը:
Անդրադառնալով ուսուցիչների աշխատավարձերի բարձրացման թեմային, Հարությունյանն ասաց, որ նախագիծն արդեն պատրաստ է, որը շրջանառության մեջ կդրվի հոկտեմբրին։
Վարչապետի դիտարկմանը,  թե միջինացված 10 տոկոսով աշխատավարձերի բարձրացում կլինի, Հարությունյանը դրական պատասխան տվեց։
«Ֆինանսական բանաձևի հետ կապված մեծ խնդիր ունենք, մեկ տարի է արդեն դա վերափոխվում է։ Նոր բանաձևով մենք ունենալու ենք նվազագույն աշխատավարձի շեմ, որը կկազմի 108 հազար դրամ, որը ամենայն հավանականությամբ, կգործի հունվարի 1-ից»,- հավելեց նա։

Политика 12:46 20/08/2019 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян проводит в эти минуты рабочую встречу с министром образования, науки, культуры и спорта РА Араиком Арутюняном.
Встреча в прямом эфире транслируется на странице премьера Армении в социальной сети Facebook.
Отметим, что предыдущую рабочую встречу в аналогичном  формате Никол Пашинян провел с мэром Еревана Айком Марутяном.
«До 2023 года у нас будет полное изменение критериев к учебникам. В этом году новых учебников не будет. В плане учебников мы произвели одно изменение – решили разгрузить портфели школьников. Учебники в этом году разделят на две части – для первого и второго полугодий. Так, вес портфелей снизился на 30-40%», – сказал Араик Арутюнян, добавив: на стоимости учебников это не отразится.
В этом году можно уже учебник физики использовать в виде Tablet PC. Все учебники доступны также в электронной форме. Мы сейчас устанавливаем таблички с кодом QR, чтобы у ученика учебник был в телефоне и он мог пользоваться им», – отметил министр Арутюнян.
Коснувшись темы повышения зарплат учителям, Арутюнян указал, что проект уже готов, он будет введен в обращение в октябре.
На замечание, будет ли в среднем повышение на 10%, Арутюнян дал положительный ответ.
«У нас большая проблема с финансовой формулой. Уже год она пересматривается. По новой формуле у нас будет порог минимальной зарплаты, который, по всей вероятности будет задействован с 1 января», – добавил он.