09:00 22/08/2019 Աշխարհում
ԱՄՆ-ը մերժել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի ընկերուհուն՝ Քերի Սայմոնդսին, վիզա տրամադրել՝ երկիր մուտք գործելու համար։ Այս մասին, ինչպես գրում է Gazeta-ն, հայտնել է Daily Mail-ը:
Ըստ տեղեկությունների, վիզա տրամադրելը մերժվել է՝ կապված Սոմալիլանդ նրա անցած տարվա այցի հետ, որի անկախությունը չեն ճանաչում ԱՄՆ-ն ու ՄԱԿ-ը։
Հաղորդվում է, որ Սայմոնդսը նախատեսում էր գալիք օրերին մեկնել Ամերիկա ՝ մի շարք հանդիպումներ անցկացնելու՝ որպես շահույթ չհետապնդող բնապահպանական կազմակերպության ներկայացուցիչ:
Նշվում  է, որ որևէ պաշտոնական մեկնաբանություն չի եղել ԱՄՆ-ի կողմից, թե ինչու է մերժվել Սայմոնդսի մուտքը ԱՄՆ։

Society 11:13 22/08/2019 World
British Prime Minister Boris Johnson’s gal pal Carrie Symonds has been barred from entering the US on business — apparently because of her trip to Somaliland last year, according to a report.
Symonds, 31, applied for entry to the US as part of her gig with Oceana, an environmental group that works to protect the world’s oceans, according to the Daily Mail.
It is believed American authorities denied Symonds’ request because of her visit to Somaliland, an autonomous region of Somalia that does not have diplomatic relations with the US, though the UK does, the news outlet reported.
She made the five-day trip last year with her friend Nimco Ali, a campaigner against female genital mutilation, and met with self-declared Somaliland President Muse Bihi Abdi to discuss women’s issues and ocean pollution.