Իրավունք 14:44 27/08/2019 Հայաստան
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին դեռևս չեն ձերբակալել։ Այս մասին քիչ առաջ լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
Նա նշեց, այսօր վաղ առավոտից ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտն իրականացնում է  քննչական գործողություններ, խուզարկություններ են կատարվում Գագիկ Խաչատրյանին պատկանող առանձնատանը, բնակարանում, տարածքներում, ինչպես նաև նրա հետ կապ ունեցող այլ անձանց տարածքներում և առանձնատներում։
Հարցին, թե նա ինչ կարգավիճակ ունի,  հնարավո՞ր է, որ բերման է ենթարկվել, Արթուր Վանեցյանն ասաց, որ խուզարկությունը դեռևս շարունակվում է։
Նա միաժամանակ նշեց, որ խուզարկության ավարտից հետո Գագիկ Խաչատրյանը բերման կենթարկվի ԱԱԾ։
«Քրեական գործը հարուցված է առանձնապես խոշոր չափերի վատնման և պաշտոնեական դիրքի չարաշահման հատկանիշներով։ Խոսքը իր պաշտոնավարման ժամանակաշրջանի մասին է։ Չի բացառվում՝ մեղադրանքը, որը կներկայացվի, կլրացվի նաև այլ հոդվածներով», - ընդգծեց ԱԱԾ տնօրենը՝ հավելելով, որ խոսքը բավականին մեծ գումարների՝ միլիոնավոր դոլարների մասին է։
Արթուր Վանեցյանը հայտնեց, որ մինչ խուզարկությունը Գագիկ Խաչատրյանը մի քանի անգամ հրավիրվել է քննչական դեպարտամենտ, հարցաքննվել է որպես վկա։
«Այսօր ունեցած ապացույցների համակցությունը մեզ հիմք է տվել կատարել այսօրվա մեր գործողությունները»,- ընդգծեց նա՝ հավելելով, որ խուզարկության հետ կապված որևէ բան չի կարող ասել, քանի որ դա նախաքննության գաղտնիք է:
ԱԱԾ տնօրենը նաև նշեց, որ խուզարկություն է կատարվում Գագիկ Խաչատրանի ազգական, ՊԵԿ նախկին պաշտոնյա Կարեն Խաչատրյանի տարածքներում: Ըստ Վանեցյանի՝ նա էլ է բերման ենթարկվելու, իսկ բերման երթարկված բոլոր անձանց կարգավիճակը կորոշեն քննիչները:

Право 15:42 27/08/2019 Армения
Бывшего председателя Комитета государственных доходов (КГД) Армении Гагика Хачатряна еще не задержали. Об этом немногим ранее сказал журналистам директор Службы национальной безопасности (СНБ) Армении Артур Ванецян.
Он отметил, что с раннего утра следственный департамент СНБ осуществляет следственные действия, производятся обыски в принадлежащих Гагику Хачатряну особняке, квартире, территориях, а также в принадлежащих связанных с ним людей территориях и домах.
На вопрос, в каком статусе Гагик Хачатрян, подвергли ли его приводу, Артур Ванецян отметил, что обыск продолжается.
Он одновременно отметил, что Гагик Хачатрян будет подвергнут приводу в СНБ после завершения обыска.
«Уголовное дело возбуждено по признакам таких преступлений как растрата в особо крупных размерах и злоупотребление должностным положением. Речь о периоде его пребывания в должности. Не исключается, что предъявляемое обвинение будет дополняться и другими статьями», – подчеркнул директор СНБ Армении, добавив, что речь о довольно больших суммах – миллионах долларов.
Артур Ванецян сообщил, что до обыска Гагик Хачатрян несколько раз приглашался в следственный департамент, допрашивался в качестве свидетеля.
«Совокупность добытых доказательств дала нам основание предпринять сегодняшние действия», – подчеркнул он, добавив, что ничего в связи с обыском сказать не может, так как это тайна предварительного следствия.
Директор СНБ отметил также, что обыск проводится на принадлежащих родственнику Гагика Хачатряна – бывшему сотруднику КГД РА Карену Хачатряну – территориях. По словам Ванецяна, последний тоже будет подвергнут приводу, а статус подвергнутых приводу лиц определят следователи.