Երևան-Բաթումի միկրոավտոբուսի վթարի հետևանքով տուժածների թիվը հասել է 16-ի, 4-ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է. ԱՆ
Երևան-Բաթումի ուղևորափոխադրումներ իրականացնող միկրոավտոբուսը վթարի հետևանքով տուժած հայրենակիցների թիվը հասել է 16-ի։ Այս մասին հայտնում են Առողջապահության նախարարությունից։
Նախնական տվյլաներով՝ Վրաստանի տարբեր հիվանդանոցներում գտնվող քաղաքացիներից 4-ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է։ Նրանցից 6-ը ստացել են համապատասխան բուժօգնություն և դուրս են գրվել, 3-ի վիճակը գնահատվում է բավարար, իսկ 3 տուժածների մասին այս պահին հավելյալ տեղեկատվություն է հավաքվում։
Առողջապահության նախարարությունը կապի մեջ է վրացի գործընկերների հետ, վերջիններիս Հայաստան տեղափոխելու և բուժօգնությունը կազմակերպելու հարցում։

Society 12:51 31/08/2019 Armenia
The number of Armenians who suffered injuries as a result of the road accident in Georgia’s Marneuli region reached 16, the ministry of healthcare reported. According to initial data, the Armenian passengers of the minibus were transported to different medical centres in Georgia. The situation of four of themis assessed as critical. Six people received medical aid and were released from hospitals.
The ministry is in close contact with Georgian counterparts to identify the victims of the tragedy and get updated information.
As reported earlier a tourist minibus en route Yerevan Batumi collided with a Mercedes car on the 4km of Guguti-Marneuli highway in Georgia on Saturday night, leaving two killed and more than a dozen of injured. The circumstances of the accident are investigated.