Հասարակություն 16:52 02/09/2019 Հայաստան
«Մենք նշում ենք Արցախի Հանրապետության անկախության 28 տարին, և սա հայ ժողովրդի ունեցած ամենամեծ հաղթանակներից մեկն է»,- այս մասին այսօր «Եռաբլուր» պանթեոնում  լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կրտսեր որդին՝ Լևոն Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ անթույլատրելի է, որ այս օրով Արցախի և Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն անազատության մեջ է։
«Քանի որ խոսքը հորս մասին է, միգուցե դա այլ կերպ ընկալվի, բայց մենք բազմիցս բարձրաձայնել ենք, որ այն, ինչ կատարվում է, ուղղակի խայտառակություն է և անթույլատրելի՝ հատկապես հաշվի առնելով այդ մարդու դերն Արցախի ազատագրական պայքարում, այն ձեռքբերումներում, որոնք ունեն Հայաստանն ու Արցախը»,- ընդգծեց Լևոն Քոչարյանը։
Հարցին՝ արդյոք լարվածություն կա Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների միջև, նա նշեց, որ դա ակնհայտ է, շատ դրվագներ են եղել, որոնց մասին գրում, խոսում են և Հայաստանում, և Արցախում. «Ցավալի է, պետք է ամեն ինչ անել, որ այդ լարվածությունը չլինի։ Այդ ամենը հատկապես նկատելի է հեղափոխությունից հետո։ Այնտեղ մարդիկ նույնն են, այստեղ են մարդիկ փոխվել, եթե խնդիր կա, ուրեմն այս կողմից է»։

Левон Кочарян: Происходящее является просто позором, это неприемлемо
«Мы празднуем 28-летие со Дня провозглашения Независимости Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР), и это одна из величайших побед армянского народа», – заявил сегодня, 2 сентября, в беседе с журналистами в воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване сын второго президента Армении Роберта Кочаряна – Левон Кочарян.
По его словам, неприемлемо, что в такой день первый президент Арцаха и второй президент Армении Роберт Кочарян находится под стражей.
«Поскольку речь идёт о моём отце, возможно, это будет воспринято иначе, но мы многократно заявляли, то, что происходит – просто позор и недопустимо, особенно, учитывая роль этого человека в освободительной борьбе Арцах, в достижениях Армении и Арцаха», – подчеркнул Л. Кочарян.
На вопрос, действительно ли существует напряженность между властями Армении и Арцаха, он отметил, что это очевидно, произошло множество эпизодов, о которых писали, говорили, как в Армении, так и Арцахе. «Прискорбно, необходимо сделать всё, чтобы этой напряженности не было. Всё это особенно заметно после революции. Там люди остались такими же как были, а здесь изменились. Если есть проблема, значит, она с этой стороны», – отметил.