Հասարակություն 11:32 03/09/2019 Հայաստան
«Ակնկալում եմ, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորներն իրականացնեն արադարադատություն ու չենթարկվեն բազմատեսակ ճնշումների, որ մենք տեսնում ենք վերջին ամիսների ընթացքում», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը։
Նա Սահմանադրական դատարանում է, որտեղ պետք է մեկնարկի  Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի քննությունը։
Հարցին, թե, մասնավորապես, ի՞նչ ճնշումների մասին է խոսքը, Լևոն Քոչարյանը պատասխանեց. «Շատ լավ գիտեք, սկսած երկրի առաջին դեմքից, վերջացրած՝ տարբեր տեղերից արտահոսքերով, ներառյալ նաև դատավորներից մեկի կողմից արված հայտարարությունը և մնացածը։ Այդ ամեն ինչը, իհարկե, ճնշում է մյուսների վրա։ Այդ ամեն ինչը սկսվեց այն բանից հետո, երբ Սահմանադրական դատարանն  ընդունեց մեր բողոքը»։
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա` Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի և 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասի` Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործը քննվելու է գրավոր ընթացակարգով։  Դատական նիստը մեկնարկելու էր ժամը 11։00-ին։

Право 11:55 03/09/2019 Армения
«Надеюсь, что судьи Конституционного суда осуществят правосудие и не поддадутся давлению, наблюдаемым в последние месяцы», – заявил в беседе с журналистами сын второго президента Армении Роберта Кочаряна – Левон Кочарян.
Левон Кочарян находится в Конституционном суде, где должно быть рассмотрено заявление Роберта Кочаряна касательно определения вопроса соответствия статьи 35 и части 2 статьи 135 Уголовно-процессуального кодекса РА Конституции.
В ответ на вопрос о том, о каком давлении, воздействии на судей идёт речь, Левон Кочарян отметил: «Прекрасно знаете: начиная с первого лица государства, заканчивая утечками из различных мест, в том числе заявлением одного из судей Конституционного суда и прочее. Всё это, конечно же, давление на остальных. Всё это началось в тот момент, когда Конституционный суд принял нашу жалобу».