Մշակույթ 09:34 03/09/2019 Հայաստան
«Երևանյան հեռանկարներ» 20-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի աշնանային համերգաշարը սկիզբ կառնի սեպտեմբերի 6-ին` հռչակավոր ճապոնացի դաշնակահար Նոբույուկի Ցուջիի մենահամերգով: Փառատոնի մամուլի ծառայությունից Panorama.am-ը տեղեկացավ, որ «Բացարձակ հրաշք»` ի ծնե կույր ճապոնացի դաշնակահարի առաջին մենահամերգը Հայաստանում տեղի կունենա Արամ Խաչատրյան համերգասրահում ժամը 19:30-ին:
Ծրագրում կհնչեն Կլոդ Դեբյուսիի, Մորիս Ռավելի և Ֆրեդերիկ Շոպենի ստեղծագործությունները:
Սեպտեմբերի 15-ին տեղի կունենա լեգենդար դաշնակահար Սըր Անդրաշ Շիֆի առաջին մենահամերգը Հայաստանում, իսկ սեպտեբերի 24-ին փառատոնը կհյուրընկալի մեգա-աստղ թավջութակահար Գոտիե Կապյուսոնին: Հոկտեմբերի 1-9 տեղի կունենան հոբելյանական տասնօրյակի համերգները, որոնց մասնակցելու են դիրիժոր Փիթեր Ունջյանը, ջութակահար Պինխաս Ցուկերմանը, ալտահար Քիմ Քաշքաշյանը, Կուս լարային քառյակը և այլոք:
Փառատոնն այս տարի սկիզբ առավ ապրիլի 29-ին` բրիտանական The Swingles վոկալ խմբի հիշարժան համերգով: Իվո Պոգորելիչի իրադարձային մենահամերգին հաջորդեցին Գրեմմի մրցանակիր ամերիկյան Պարկեր քառյակի /Parker Quartet/ և Ամադինդա հարվածայինների համույթի ելույթները:

Culture 11:32 03/09/2019 Armenia
An exceptional concert of outstanding Japanese pianist Nobuyuki Tsujii will open the Autumn season of the Yerevan Perspectives International Music Festival on September 6.
The first-ever Armenia recital of the Japanese pianist, blind since birth, will take place at Aram Khachaturian Concert Hall in Yerevan at 7:30pm, Panorama.am learned from the festival’s press service.
The concert program features pieces by Claude Debussy, Maurice Ravel and Frederic Chopin.
On September 15 legendary pianist Sir András Schiff will perform his first-ever recital in Armenia on the sidelines of the festival, while the festival will host world-famous cellist Gautier Capuçon on 24 September.
Legendary British vocal group The Swingles opened the Yerevan music festival on 29 April, followed by a recital of prominent pianist Ivo Pogorelich and the first performance of Grammy Award-winning Parker Quartet in Armenia on 28 May.
The Yerevan Perspectives International Music Festival is being held under the auspices of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and with support of My Step foundation.