Սպորտ 18:46 04/09/2019 Հայաստան
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի ավագ և իտալական «Ռոմա» ֆուտբոլային ակումբի  ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանը Եվրո-2020 որակավորման փուլի Իտալիայի հետ խաղից առաջ այսօր հանդիպեց լրագրողների հետ:
Անդրադառնալով  իտալական ակումբ տեղափոխությանը՝ ֆուտբոլիստը նշեց, որ վերջին օրն է իմացել այդ մասին:
«Ամեն ինչ տեղի ունեցավ վերջին օրը՝ «Արսենալ»-«Տոտենհեմ» ֆուտբոլային հանդիպումից հետո։ Զանգ ստացա գործակալիցս և տեղեկացա, որ հաջորդ օրը պետք է մեկնեմ Հռոմ,  բուժզննում անցնեմ և պայմանագիր ստորագրեմ։ Կարծում եմ՝ շատ լավ  հնարավորություն է ինձ համար, քանի որ «Արսենալ»-ում շատ հանդիպումների չէի մասնակցում»,- նշեց Հենրիխ Մխիթարյանը:
Այսպիսով, ըստ նրա, որոշեց տեղափոխվել մի թիմ,  որտեղ ավելի շատ վստահություն կունենա մարզչի կողմից:
Այնուհետև Հենրիխ Մխիթարյանը խնդրեց ավելի շատ հարցեր ուղղել Հայաստանի ազգային հավաքականի մասին:
Խոսելով Իտալիայի հավաքականի մասին՝ նշեց, որ Իտալիայի ներկայիս հավաքականը տարբերվում է նախորդ հավաքականներից, որոնց դեմ խաղացել են դեռ 2012թ-ին։
«Փոփոխությունները նախորդ խաղերի համեմատ շատ են: Փոխվել է կազմը, փոխվել է մարզիչը, փոխվել է խաղային փիլիսոփայությունը: Չեմ կարող ասել, որ  ներկայիս հավաքականը նման է նախորդին։  Այս հավաքականը սիրում է գնդակով խաղալ: Եւ մենք փորձելու ենք ամեն ինչ անել խաղը վերահսկելու համար, կփորձենք անել առավելագույնը և պատվով հանդես գալ»,- ընդգծեց Հենրիխ Մխիթարյանը։
Հարցին, թե արդյոք մյուս թիմերի համեմատ Իտալիայի թիմն ավելի ուժեղ է, հավաքականի ավագն ասաց, որ Իտալիան խմբի ամենաուժեղ թիմն է: «Կփորձենք պայքարել երկրորդ տեղի համար»։
Ինչ վերաբերում է իր մարզավիճակին, Հենրիխ Մխիթարյանն ասաց, որ խաղին 100%-ով պատրաստ է. «Ֆուտբոլը խաղում են ոչ միայն ոտքերով, այլ նաև ուղեղով։ Պետք է անել ամեն ինչ, որպեսզի պատրաստ լինես խաղալ ամբողջ հանդիպման ընթացքում»։
Նա նաև նշեց, որ «Արսենալ»-ում վերջին խաղերին 90 րոպե չի անցկացրել, սակայն գտնվում է լավ մարզավիճակում և հիմա լիովին պատրաստ է խաղին։

Спорт 19:33 04/09/2019 Армения
Полузащитник Сборной Армении и футболист итальянского клуба «Рома» Генрих Мхитарян сегодня встретился с журналистами перед матчем со сборной Италии отборочного тура «Евро¬-2020».
Обратившись к переходу в итальянский клуб, футболист отметил, что узнал об этом в последний день.
«Всё произошло в последний день – после матча “Арсенал – Тоттенхэм”. Позвонил мой агент и сообщил, что на следующий день я должен отправиться в Рим, пройти медицинское обследование и подписать соглашение. Полагаю, это отличная возможность для меня, поскольку в “Арсенале” я не участвовал во многих играх», – пояснил Генрих Мхитарян.
Таким образом, по его словам, он принял решение перейти в клуб, где получит больше доверия со стороны тренера.
Затем Генрих Мхитарян попросил адресовать больше вопросов о Сборной Армении по футболу.
Обратившись к предстоящей игре со Сборной Италии, он отметил, что нынешний состав Сборной отличается от предыдущего, против которого они играли ещё в 2012 году.
«Множество изменений по сравнению с предыдущими играми. Изменился состав, поменялся тренер, изменилась философия ведения игры. Не могу сказать, что нынешний состав Сборной Италии похож на предыдущий. Мы постараемся сделать всё для того, чтобы контролировать игру, попытаемся сделать максимум и выступить достойно», – подчеркнул футболист.
На вопрос, действительно ли Сборная Италии является более сильной по сравнению с другими командами, Г. Мхитарян ответил, что Сборная Италии – самая сильная команда группы. «Поборемся за второе место», – отметил он.
Футболист отметил также, что готов к игре на 100%. «В футбол играют не только ногами, но и мозгами. Необходимо сделать всё, чтобы быть готовым играть в течение всей игры», – отметил Г. Мхитарян.