Իրավունք 12:20 07/09/2019 Հայաստան
«Սահմանադրական դատարանի արտահայտած իրավական դիրքորոշումները պարտադիր են բոլորի համար, առաջին հերթին՝  դատարանների»,-ընդգծեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ մեկնաբանելով երեկ հրապարակված ՍԴ որոշումը։
Նրա խոսքով, ՍԴ որոշման մեջ առկա են իրավական դիրքորոշումներ, որոնցից ուղղակիորեն հետևում է, առ այս պահը պարոն Քոչարյանը գտնվել է կալանքի տակ ապօրինաբար և առ այս պահը նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացվել է ապօրինաբար։
«Դուք գիտեք Սահմանադրության այն դրույթը, ըստ որի պաշտոնաթող նախագահը չի կարող պատասխանատվություն կրել այնպիսի գործողությունների համար, որոնք նա կատարել է իր պաշտոնավարման ժամանակ ու այդ գործողությունները բխել են նրա կարգավիճակից՝ որպես նախագահ։ Այս դրույթը երբեք որևէ մեկի մոտ կասկած չի առաջացրել, չի առաջացնում։ Այլ բան է, որ ներպետական դատարաններում եղել են տարբեր կարծիքներ, թե պարոն Քոչարյանին վերագրվող գործողությունները բխե՞լ են նրա կարգավիճակից, թե՞ ոչ»,-մանրամասնեց փաստաբանը։
Ալումյանը հիշեցրեց, 2018-ի օգոստոսի 13-ին Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Ազարյանը եկավ եզրահանգման, որ այո, պարոն Քոչարյանին վերագրվող գործողությունները բխել են նրա կարգավիճակից ու ազատ արձակեց։ Դրանից հետո Վճռաբեկը բեկանեց որոշումը, բայց եզրահանգման չեկավ, խնդիրը նորից թողեց Վերաքննիչ քրեական դատարանին, իսկ անցյալ տարվա դեկտեմբերի 7-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ռ. Մխիթարյանը եկավ եզրակացության, որ մեղսագրվող գործողությունները Ռոբերտ Քոչարյանի կարգավիճակից չեն բխել։
«Հիմա տեսնենք, թե այս խնդրի լուծումն ինչպես է տրված ՍԴ՝ սեպտեմբերի 4-ի որոշման մեջ։ Ասում է  այսպես. «Միևնույն ժամանակ Սահմանադրական դատարանը փաստում է, որ Սահմանադրությունը չի ամրագրում հատուկ ընթացակարգ, որի շրջանակներում պաշտոնաթող Հանրապետության նախագահին պատասխանատվության ենթարկելու համար հիմք հանդիսացող գործողությունները որևէ պետական մարմնի կողմից կարող են գնահատվել որպես Հանրապետության նախագահի կարգավիճակից բխող կամ չբխող»։
Այսինքն, Սահմանադրական դատարանն ըստ էության ի՞նչ է ասել։ Ասել է, չկա մարմին և ընթացակարգ ներկա կարգավորումների պայմաններում, որից կարելի է  գալ հետևության, թե պաշտոնթող նախագահին վերագրվող գործողությունները բխո՞ւմ են նրա կարգավիճակից, թե՞ ոչ։ Սրանից հետևություն։ Եթե չկա նման մարմին, որ կարող է նման հարցին պատասխան տալ, չի կարող օրինական լինել որևէ դատարանի, այդ թվում վերաքննիչի որոշում, որտեղ ասված է, որ պարոն Քոչարյանի կարգավիճակից չի բխել այն, ինչ վերագրվում է  նրան այսօր։ Սա, իմ կարծիքով, ՍԴ որոշման գլխավոր մեսիջներից է»,-ասաց նա։

Право 12:38 07/09/2019 Армения
А. Алумян: Из решения КС Армении следует, что уголовное преследование в отношении Роберта Кочаряна осуществлялось незаконно
«Выраженные Конституционным судом Армении правовые позиции являются обязательными для всех, в первую очередь – судов», – заявил на сегодняшней пресс-конференции член команды адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян, комментируя обнародованное накануне, 6 сентября, решение КС.
По его словам, в решении КС включены правовые позиции, из которых прямо следует, что до сих пор Роберт Кочарян находился под арестом незаконно и осуществляемое до этого момента уголовное отношение также является незаконным.
«Вы знаете то положение Конституции, согласно которому, президент в течение и после срока своих полномочий не может подвергаться преследованию и привлекаться к ответственности за действия, обусловленные его статусом, в качестве президента. Это положение никогда ни у кого не вызывало сомнений и не вызывает. Вопрос в другом, что во внутригосударственных судах звучали различные мнения касательно того, действительно ли инкриминируемые Кочаряну действия исходили из его статуса или нет», – пояснил адвокат.
А. Алумян напомнил, что 13 августа судья Апелляционного суда РА Александр Азарян пришёл к выводу, что да, инкриминируемые Роберту Кочаряну действия исходили из его статуса и экс-президент был освобожден из-под стражи. После этого, Кассационный суд отклонил решение, но не пришёл к выводу, оставив проблему Апелляционному уголовному суду, а 7 декабря прошлого года судья Апелляционного уголовного суда Р. Мхитарян пришёл к выводу, что инкриминируемые Роберту Кочаряну действия не были обусловлены его статусом.
«Давайте посмотрим, какое решение дано этой проблеме в решении КС от 4 сентября, в частности, отмечается: “ В то же время, Конституционный суд констатирует, что Конституция не предусматривает конкретной процедуры, в рамках которой действия, являющиеся основанием для привлечения бывшего президента республики к ответственности, могут быть оценены каким-либо государственным органом как исходящие или не исходящие из статуса президента республики”.
Иными словами, Конституционный суд, по сути, сказал следующее. КС отметил, нет органа и процедуры в условиях действующих регулировок, исходя из которых можно прийти к выводу, исходят ли приписываемые президенту после срока его полномочий действия из его статуса или нет. Из этого следует вывод: если нет подобного органа, который бы смог ответить на данный вопрос, не может быть законным решение любого суда, в том числе – Апелляционного суда, в котором говорится, что из статуса Роберта Кочаряна не исходило то, что ему инкриминируется на сегодняшний день. Это, на мой взгляд, главный из месседжей решения КС», – отметил адвокат.