Ինչո՞ւ են Հայաստանում մայրացող ու մայրացած կանայք մահանում
Սեպտեմբերի 2-ին Մարգարյան հիվանդանոցում հղիության 36-րդ շաբաթում գտնվող կինը մահացել է։ Ընդհանուր անզգայացմամբ կեսարյան հատումից հետո նրան փրկել չի հաջողվել։
Առաջնեկին լույս աշխարհ բերած 24-ամյա ծննդկանի հարազատները մեղադրում են բժիշկներին, պնդում են՝ բժիշկների անուշադիր են եղել ու ոչ պրոֆեսիոնալ։
Ծննդկանի մահվան փաստով գործը երեկ է հասել քննչական կոմիտե։
«Քննչական կոմիտեն ստացել և վարույթ է ընդունել ծննդկանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը: Քրեական գործը հարուցվել է քրեական օրենգրքի օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով»,-Panorama.am-ին ասացին քննչական կոմիտեից։
Այդ հոդվածը սահմանում է՝ «Բուժաշխատողի մասնագիտական, ինչպես նաև ոչ մասնագիտական օժանդակող գործունեությանը խոչընդոտելը, որը կատարվել է նրա նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով կամ դա գործադրելու սպառնալիքով պատժվում է կալանքով` մեկից երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` երկուսից հինգ տարի ժամկետով»։
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտոկան կենտրոնում գրանցվածը մայրական մահացության երկրորդ դեպքն է։ Դրանից առաջ օգոստոսին Վեդիի բժշկական կենտրոնում փրկել չէր հաջողվել 29-ամյա կնոջ կյանքը։
Առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը հայտնեց, այս տարվա ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է մայրական մահացության տասը դեպք։
«2018-ի ընթացքում գրանցվել է մայրական մահացության 8 դեպք, 2017-ին՝ 4 դեպք, 2016-ին՝ 12 դեպք»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ առաջիկայում մանրակրկիտ վերլուծություն է լինելու մայրական մահացության բոլոր դեպքերի վերաբերյալ։
Առողջապահության նախարարության մայրության և վերարտադրության բաժնի պետ Գայանե Ավագյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, նախարարությունում մտահոգված են մայրական մահվան ցանկացած դեպքով, բոլորը դեպքերը դատաբժշկական վարույթում են, քննչական մարմինների կողմից յուրաքանչյուր դեպքի համար նշանակվել է փորձաքննություն։
«Մենք չունենք իրավասություն որևէ մեկնաբանություն տալու, քանի որ պատճառները դեռ բացահայտված չեն»,-ասաց նախարարության մասնագետը։
Գայանե Ավագյանն ասում է, մահվան տասը դեպքերից շատերի դեպքում եղել են հանկարծակի մահեր, օրինակ սրտամկանի ինֆարկտից, էպիլեպսիկ ստատուսի հետևանքով առաջացած շնչահեղձությունից, մյուս դեպքում՝ տրոմբոէմբոլիա է եղել։
«Ծննդաբերությունից հետո 17-րդ օրը իրենց տանը նստած կատարվել է տրոմբոէմբոլիայի երևույթ ու կինը մահացել է։ Այս դեպքերը կարող էր պատահել ցանկացածի հետ, կապ չունի հղիության կամ ծննդաբերության հետ, սրանք ԱՀԿ կողմից համարվում են մայրական մահացության անուղղակի պատճառներ»,-նշում է նա։
Մայրական մայացության մի դեպքն էլ եղել է երկկողմանի թոքաբորբի հետևանքով, մեկը՝ ատամը հեռացնելուց ներարկման հետևանքով անաֆիլակտիկ շոկից, մյուսն ընդունվել է ծննդատուն սեպսիսի արտահայտված նշաններով։ Մահվան մյուս դեպքում էլ ծննդաբերությունից հետո առաջացել է ինսուլտի մեծ օջախ։
Հիշեցնենք, քանի դեռ չկան դատաբժշկական փորձաքննությունների եզրակացությունները, դրանք համարվում են նախնական պատճառներ մինչև գործի ավարտը։
«Մենք ունենք մայրական պատճառներով պայմանավորված մահվան երեք դեպք՝ երկուսը Երևանում, մեկը Վեդիում, սա մեզ համար նույնպես արտակարգ իրավիճակ է համարվում»,-մանրամասնում է նա։
Բացի մահվան անուղղակի պատճառներից, որպես հանգստացնող փաստ, նախարարության պաշտոնյան վկայակոչում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության սահմանումը, երբ մինչև հինգ մլն բնակչություն ունեցող երկրների համար մայրական մահացությունը հաշվարկվում է ոչ թե տարեկան, այլ երեք տարվա կտրվածքով։
«Եթե մենք երեք տարվա կտրվածքով վերցնում ենք, ապա այն չի գերազանցում 20-ը 100 հազար կենդանածնի հաշվով։ Վերջին երեք տարիների ընթացքում այս ցուցանիշը կայուն է՝ մինչև 20։ Մենք չենք համարում, որ դա լավագույն ցուցանիշն է, բայց եթե ԱՊՀ երկրներում միջին ցուցանիշը 29.4 է, Հայաստանը միջին տեղ է գրավում։ Իհարկե Եվրոպայի համեմատ բարձր է»,-տվյալներ հրապարակեց նա՝ ավելացնելով, որ յուրաքանչյուր դեպք ուսումնասիրվում է, քննարկվում, նշանակվում ծառայողական քննություն։
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, մայրական մահացության գործակիցը 2018թ. հունվար-դեկտեմբերին կազմել է 21.9 միավոր, 100 000 կենդանի ծնվածի հաշվով:
Հղիության ընթացքում մայրերի մահերը կանխելու համար ստեղծվել է արագ արձագանքման ծառայություն, դրանք տեղակայաված են Էրեբունի ու Հանրապետական հիվանդանոցներում։
«Քանի որ մահերի մեծ մասը կապված է կնոջ առողջական վիճակի հետ, ապա մենք հիմա ծրագրեր ենք իրականացնում մինչև 15 տարեկան աղջիկների համալիր հետազոտության ու բուժման համար։ Հիմա մինչև 18 տարեկանների բուժումը դարձել է պետպատվերի շրջանակում, մեր ջանքներն ուղղված են պոտենցիալ մայրերի առողջությանը»,-ներկայացրեց Panorama.am-ի զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը «մայրական մահացությունը» բնորոշում է որպես հղիությամբ պայմանավորված կնոջ մահ՝ անկախ հղիության տևողությունից, որը վրա է հասել հղիության ընթացքում կամ նրա ավարտից հետո 42 օրերի ընթացքում, հղիության հետ կապված որևէ պատճառից, բարդացած վերջինիս առկայությամբ կամ վարման գործընթացով, բացառությամբ դժբախտ պատահարի կամ հանկարծակի առաջացած պատճառի:

Здоровье 11:35 07/09/2019 Армения
2 сентября в больнице Маргарян в Ереване находящаяся на 36 неделе беременности  женщина скончалась. Её не удалось спасти после общей анестезии при операции кесарева сечения.
Родные 24-летней родившей первенца женщины обвиняют в случившемся врачей, утверждают, что врачи проявили невнимательность и непрофессионализм.
Дело по факту смерти роженицы только накануне поступило в Следственный комитет.
«Следственный комитет получил и принял к производству возбужденное по факту смерти роженицы уголовное дело. Уголовное дело возбуждено по ч. 2 ст. 130 УК РА», – отметили в беседе с корреспондентом Panorama.am из СК.
Это уже второй случай материнской смертности, зафиксированный за последний месяц в Научно-исследовательский центр охраны здоровья матери и ребенка. До этого, в августе с.г., в Медцентре города Веди не удалось спасти жизнь 29-летней роженицы.
Пресс-секретарь министра здравоохранения Армении Алина Никогосян сообщила, за этот год в Армении зафиксировано 10 случаев материнской смертности.
«За 2018 год зарегистрировано 8 случаев материнской смертности, в 2017 году – 4 случая, в 2016 – 12 случаев», – отметила она, добавив, что в ближайшее время будет предоставлен подробный анализ касательно всех случаев материнской смертности.
Начальник отдела «Сохранение материнского и репродуктивного здоровья» министерства здравоохранения Армении Гаяне Авагян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметила, в министерство обеспокоены каждым случаем материнской смертности, во всех случаях проводятся судебно-медицинские экспертизы, следственными органами назначены экспертизы для каждого случая.
«Мы не уполномочены давать комментарии, поскольку причины пока не раскрыты», – отметила она.
Г. Авагян рассказывает, в большинстве из 10 случаев была зафиксирована внезапная смерть, к примеру, из-за инфаркта миокарда, вызванного вследствие эпилептического статуса удушья, в остальных случаях – тромбоэмболия.
«На 17 день после родов одна женщина скончалась у себя дома вследствие тромбоэмболии. Этот случай мог произойти к любым, никак не связан с беременностью или родами, Всемирной организацией здравоохранения подобные случаи считают косвенными причинами материнской смертности», – отметила она.
Ещё один случай материнской смертности произошёл вследствие двусторонней пневмонии, другой – от анафилактического шока вследствие удаления зуба, ещё одна женщина поступила в больницу с выраженными признаками сепсиса. Зафиксировано также случай, когда после родов возник большой очаг инсульта.
Напомним, пока нет заключений судебно-медицинских экспертиз, они считаются предварительными причинами до завершения дела.
«Зафиксировано три случая смерти по материнским причинам – два в Ереване, третий – в Веди, это также считает для нас чрезвычайной ситуацией», – отметила она.
Помимо косвенных причин смерти, вызывающих обеспокоенность, представитель министерства ссылается на определение Всемирной организации здравоохранения, когда в странах с населением до 5 млн человек показатель материнской смертности рассчитывается на ежегодно, а в разрезе трёх лет.
«Если рассматривать в разрезе 3 лет, то показатель смертности не превышает  20 случаев на 100 000 живорожденных. За последние 3 года данный показатель стабилен – до 20 случаев. Мы не считаем, что это лучший показатель, но, если в странах СНГ средний показатель – 29.4, то Армения занимает среднее месте. Конечно, показатель здесь выше, чем в странах Европы», – отметила она, добавив, что каждый случай изучается, обсуждается, назначается служебное расследование.
Согласно обнародованным Статистическим комитетом РА данным, коэффициент материнской смертности за период с января по декабрь 2018 года составляет 21.9 случаев на 100 000 живорожденных.
Для предотвращения случаев смерти матерей во время беременности сформированы службы быстрого реагирования, расположенных в Медицинском центре «Эребуни» и Республиканском медцентре.
«Поскольку в большинстве случаев смерть матери обусловлена состоянием здоровья женщины, то мы сейчас осуществляем программы для обследования и лечения девочек в возрасте до 15 лет. Сейчас лечение лиц до 18 лет осуществляется в рамках госзаказа, наши усилия нацелены на здоровье потенциальных матерей», – пояснила Гаяне Авагян.
Напомним, материнская смертность (МС) по определению ВОЗ — это обусловленная беременностью (независимо от ее продолжительности и локализации) смерть женщины, наступившая в период беременности или в пределах 42 дней после ее окончания от какой-либо причины, связанной с беременностью, отягощенной ею или ее ведением, но не от несчастного случая или случайно возникшей причины. Смерть, связанная с беременностью, определяется как смерть женщины, наступившая в период беременности или в пределах 42 дней после родов независимо от причины.