Քաղաքական 11:34 10/09/2019 Հայաստան
Հույս ունենք, որ ՌԴ-ում ՀՀ քաղաքացիների վարորդական իրավունքի խնդրի հետ կապված կկարողանանք հասնել արդյունքի. Շավարշ Քոչարյան
Ազգային ժողովի նիստում «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանը Արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանից հետաքրքրվեց Ռուսաստանում ՀՀ ՀՀ քաղաքացիների վարորդական իրավունքների հետ կապված խնդրից։
«Մի քանի օր առաջ Դուք հայտարարություն արեցիք ՀՀ քաղաքացիների՝ Ռուսաստանում վարորդական իրավունքների հետ կապված։ Ձեր հայտարարությունից անմիջապես հետո ռուսական կողմից եղավ արձագանք և պարոն Զատուլինն ընդունեց, որ կա խտրական վերաբերմունք։ Ինձ հետաքրքիր է՝ դրանից հետո որևէ խոսակցություն եղե՞լ է և ինչ փուլում է գտնվում հիմա այս խնդիրը, սա չափազանց զգայուն հարց է դրաձել մեր քաղաքացիների համար»,- հարցրեց պատգամավորը։
Ի պատասխան փոխնախարարն ասաց. «Երեկ Մոսկվայում ԵԱՏՄ խորհրդի նիստն էր, որտեղ օրակարգում կրկին այդ հարցն էր։ Հարցը երկու ուղղությամբ է քննարկվում՝ բազմակողմ և երկկողմ։ Բազմակողմ, քանի որ համապատասխան պայմանագիրը ԵԱՏՄ մասին չի նախատեսում այդպիսի սահմանափակում, երկկողմ, քանի որ այս սահմանափակումն իրականացվել է համապատասխան ռուսական օրենքով, և այդ օրենքն այնպես է ընդունվել, որ անդամ պետություններից միայն Հայաստանի վրա է տարածվում այդ սահմանափակումը։ Այդ ուղղաթյամբ աշխատանքը շարունակվում է և մենք հույս ունենք, որ կկարողանանք հասնել արդյունքի»։

Право 16:41 10/09/2019 Армения
В МИД Армении выразили надежду на урегулирование вопроса по части применения армянских водительских удостоверений на территории России
На сегодняшнем заседании Национального Собрания Армении депутат от фракции «Мой шаг» Вагаршак Акопян у заместителя главы МИД Армении Шаварша Кочаряна поинтересовался проблемой в связи с применением армянских водительских удостоверений на территории России.
«Днями ранее вы выступили с заявлением касательно применения армянских водительских удостоверений в России. Непосредственно за вашим заявлением последовал ответ российской стороны и г-н первый заместитель председателя Комитета Государственной Думы Федерального Собрания РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин принял, что  решение было “грубоватым”. Меня интересует, последовали ли за этим какие-либо разговоры, на какой стадии находится решение данной проблемы, поскольку этот вопрос стал чрезвычайно чувствительным для наших граждан», – спросил депутат.
В ответ на это, заместитель министра отметил: «В повестку дня вчерашнего заседания Совета ЕАЭС в Москве был включен и этот вопрос. Вопрос обсуждается с двух точек зрения: многосторонней и двусторонней. Многосторонняя точка зрения, поскольку соответствующее соглашение о ЕАЭС не предусматривает подобное ограничение, и двусторонняя, поскольку это ограничение было введено соответствующим российским законом, и этот закон был принят таким образом, что из всех государств-членов ЕАЭС ограничение распространяется лишь на Армению. Работы в данном направлении продолжаются, мы надеемся, что сумеем достичь результата».