Քաղաքական 15:57 11/09/2019 Հայաստան
Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար) հայտարարում է, որ դիվանագետների փորձագիտական մի խումբ պանելային քննարկման ընթացքում կկիսվի իր գաղափարներով «Միացյալ Նահանգներ-Հայաստան. Ժողովրդավարական ռեֆորմներ և ԱՄՆ աջակցություն» թեմայի վերաբերյալ՝  երկուշաբթի, 2019թ.-ի սեպտեմբերի 16-ին Վաշիգտոնում կայանալիք Համագումարի Ազգային քարոզչական կոնֆերանսի ժամանակ:
Խոսնակների թվում են. Ջոն Էվանս, ով ծառայել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան 2004-2006թթ., Ջոն Հեֆերն, ով ծառայել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան 2011-2014թթ.՝ նախքան 2017թ.-ին ԱՄՆ Պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնականի պաշտոնակատար նշանակվելը, Ռուբեն Շուգարյան, ով ծառայել է ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան 1993-1999թթ. և ԱՄՆ-ում Հայաստանի գործող դեսպան Վարուժան Ներսեսյան:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ դեսպանների այսպիսի առանձնահատուկ խումբ մասնակցելու է մի միջոցառման, որը, վստահ եմ, հիանալի պանելային քննարկում է լինելու»,- հայտարարել է Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին:
Քարոզչական կոնֆերանսի գլխավոր խոսնակն է Դեյվիդ Բոհիգյանը` Արտասահմանում մասնավոր կապիտալ ներդրումների կորպորացիայի (OPIC) նախագահի պաշտոնակատարն ու գլխավոր գործադիր տնօրենը (CEO): Նրա քննարկման թեման է «Հայաստանում տնտեսական զարգացումներ և ներդրումներ»: Բոհիգյանը ադմինիստրացիայում ամենաբարձր պաշտոն զբաղեցնող ամերիկահայ պաշտոնյան է և անցյալ տարի պաշտոնական այցով ժամանել էր Հայաստան: OPIC-ը տարիների ընթացքում օգնել է Հայաստանում բազմաթիվ նախագծերի ֆինանսավորմանը:
Այլ պանելային քննարկումները ներառում են «Կրոնական ազատությունը Թուրքիայում ու Մերձավոր Արևելքում» և «Քարոզչության կարևորությունը»:
հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 17-ը տեղի կունենան հանդիպումներ կոնգրեսականների հետ, որոնք կավարտվեն Միացյալ Նահանգներ-Հայաստան հարաբերությունները փառաբանող կոնգրեսական տոնակատարությամբ Կոնգրեսում:

17:34 11/09/2019 Armenia
The Armenian Assembly of America announced that a panel of diplomats will share their insights on “United States-Armenia Relations: Democratic Reforms and U.S. Assistance” during the Assembly’s National Advocacy Conference in Washington, D.C. on Monday, September 16, 2019.
As the Assembly reports, the speakers include John Evans, who served as U.S. Ambassador to Armenia from 2004 to 2006; John Heffern, who was U.S. Ambassador to Armenia from 2011 to 2014 prior to his appointment as Acting Assistant Secretary for European and Eurasian Affairs in 2017; Rouben Shougarian, who served as the Ambassador of Armenia to the U.S. from 1993 to 1999; and Armenia’s current Ambassador to the U.S. Varuzhan Nersesyan.
“We are honored to have such a distinguished group of Ambassadors serve on what promises to be a great panel discussion,” Assembly Executive Director Bryan Ardouny stated.
The keynote speaker for the Advocacy Conference is David Bohigian, Overseas Private Investment Corporation (OPIC) Acting President and Chief Executive Officer (CEO), who will be discussing “Economic Developments and Investments in Armenia.” Other panels include “Religious Freedom in Turkey and the Middle East” and “The Importance of Advocacy.”