Հասարակություն 11:19 12/09/2019 Հայաստան
«Երեք հասարակական կազմակերպություններ առաջարկում են 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների հետևանքով զոհվածների աջակցության չափորոշիչները տարածել նաև զոհված և հաշմանդամ դարձած զինծառայողների ընտանիքների վրա»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Զինվոր համակարգող խորհուրդ»-ի նախագահ Մարգարիտա Խաչատրյանը։
«Ինչու Մարտի 1-ի դեպքով ցույցի նպատակով զոհված 10 հայորդների ընտանիքներին տրամադրվում է 30 մլն դրամ, իսկ ծառայողական պարտականությունները կատարելու ժամանակ զոհված զինծառայողների ընտանիքներն անտեսվում են։ Ես կառավարություն արդեն չորրորդ գրությունն եմ ուղարկել, որոնք մնացել են անպատասխան»,- ասաց Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ եթե կառավարությունը յոթօրյա ժամկետում իրենց գրությանը պատասխան չտա, իրենք պատրաստվում են հացադուլի ու նստացույցի։
Խաչատրյանը նշեց, որ խոսքը  5646 զինվորի ընտանիքի փոխհատուցման մասին է։
Նշված կազմակերպություններն են «Զինվոր համակարգող խորհուրդը», «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամը և «Մեզ բացակա չդնեք» ՀԿ-ն։
Հանդիպմանը ներկա «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ»-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Մեսրոպ Մանուկյանն էլ նշեց, որ կառավարությունն այսօր նոր չափորոշիչներ է սահմանել, որոնք իրենք չեն վիճարկում, բայց կարծում են, որ այդ չափորոշիչները պետք է սահմանին զոհվածների ընտանիքներին տրամադրվի։
«Մեզ բացակա չդնեք» ՀԿ նախագահ Սաթիկ Խլղաթյանն էլ հույս հայտնեց, որ մինչև Անկախության տոնը կառավարությունն այս հարցին դրական պատասխան կտա։

Общество 11:58 12/09/2019 Армения
Маргарита Хачатрян: Требуем от правительства Армении предоставить компенсацию семьям 5646 погибших военнослужащих
«Три общественные организации предлагают распространить также стандарты предоставления содействия семьям погибших вследствие событий 1 марта 2008 года также на семьи погибших военнослужащих и военнослужащих с инвалидностью», – заявил сегодня на пресс-конференции председатель координационного совета «Зинвор» («Солдат») Маргарита Хачатрян.
«Почему семьям погибших 10 армянских сыновей, погибших во время событий 1 марта 2008 года, предоставляют 30 млн драмов, а семьи погибших при исполнении своих служебных обязанностей военнослужащих – игнорируются.
Отправляю в правительство уже четвертое сообщение, однако, они остаются без ответа», – отметила она, добавив, если правительство в семидневный срок не ответит на отправленное ими сообщение, они собираются провести голодовку и сидячий пикет.