Հասարակություն 11:19 12/09/2019 Հայաստան
«Երեք հասարակական կազմակերպություններ առաջարկում են 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների հետևանքով զոհվածների աջակցության չափորոշիչները տարածել նաև զոհված և հաշմանդամ դարձած զինծառայողների ընտանիքների վրա»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Զինվոր համակարգող խորհուրդ»-ի նախագահ Մարգարիտա Խաչատրյանը։
«Ինչու Մարտի 1-ի դեպքով ցույցի նպատակով զոհված 10 հայորդների ընտանիքներին տրամադրվում է 30 մլն դրամ, իսկ ծառայողական պարտականությունները կատարելու ժամանակ զոհված զինծառայողների ընտանիքներն անտեսվում են։ Ես կառավարություն արդեն չորրորդ գրությունն եմ ուղարկել, որոնք մնացել են անպատասխան»,- ասաց Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ եթե կառավարությունը յոթօրյա ժամկետում իրենց գրությանը պատասխան չտա, իրենք պատրաստվում են հացադուլի ու նստացույցի։
Խաչատրյանը նշեց, որ խոսքը  5646 զինվորի ընտանիքի փոխհատուցման մասին է։
Նշված կազմակերպություններն են «Զինվոր համակարգող խորհուրդը», «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամը և «Մեզ բացակա չդնեք» ՀԿ-ն։
Հանդիպմանը ներկա «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ»-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Մեսրոպ Մանուկյանն էլ նշեց, որ կառավարությունն այսօր նոր չափորոշիչներ է սահմանել, որոնք իրենք չեն վիճարկում, բայց կարծում են, որ այդ չափորոշիչները պետք է սահմանին զոհվածների ընտանիքներին տրամադրվի։
«Մեզ բացակա չդնեք» ՀԿ նախագահ Սաթիկ Խլղաթյանն էլ հույս հայտնեց, որ մինչև Անկախության տոնը կառավարությունն այս հարցին դրական պատասխան կտա։

Society 15:06 12/09/2019 Armenia
Armenia’s three non-governmental organizations demand the government to apply the criteria for support to the families of the March 2008 post-election unrest victims to the families of servicemen who have been killed or become disabled as well, President of the “Zinvor” (Soldier) Coordinating Council NGO Margarita Khachatryan told a news conference on Thursday.
She stressed the families of 10 citizens killed during the March 1 rally are to be provided with 30 million drams, while the families of soldiers killed while performing their duties are ignored.
“I have already submitted the fourth notice to the government, which has remained unanswered,” Khachatryan said, warning if the government fails to respond to their demand within seven days, they will go on a hunger strike or stage a sit-in.
She said the measure should apply to the families of 5,646 servicemen.
The demand is issued by “Zinvor” Coordinating Council NGO, the Servicemen Insurance Fund and Don’t Mark Us Absent NGO.
Chairman of Don’t Mark Us Absent NGO Satik Khlghatyan expressed hope the government would address the issue before the Independence Day marked on 21 September.