ԱԺ-ն միաձայն ընդունեց դեկտեմբերի 7-ը Աղետների դիմակայունության օր նշելու նախագիծը
Խորհրդարանը առաջին ընթերցմամբ միաձայն ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է դեկտեմբերի 7-ը նշել որպես Երկրաշարժի զոհերի հիշատակի և աղետներին դիմակայունության օր։
Նախագծում նշված է. «Հաշվի առնելով, որ ներկայումս դեկտեմբերի 7-ը համաձայն «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 15-րդ հոդվածի՝ նվիրված է 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի զոհերի հիշատակին, ինչպես նաև ՀՀ վարչապետի ««Աղետներին դիմակայունության օր» միջոցառումների անցկացման ծրագիրը հաստատելու մասին» որոշման նախագծով նախատեսվող իրականացվելիք միջոցառումների ընդհանուր ուղղվածությունը՝ անհրաժեշտություն է առաջացել դեկտեմբերի 7-ը նշել նաև որպես աղետներին դիմակայունության օր»։
Նշենք, որ 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով զոհվել է 25 հազարից ավելի մարդ, 15 հազարից ավելին դարձել է հաշմանդամ, 500 հազարից ավելին՝ անօթևան: Րոպենների ընթացում մեծածավալ ավերածություններ են արձանագրվել Սպիտակում, Լենինականում, Կիրովականում և այլ քաղաքներում:
Այդ ողբերգությանն արձագանքել է ողջ աշխարհը. Հայաստանին համակողմանի օգնություն են ցույց տվել աշխարհի ավելի քան 113 երկիր և 7 միջազգային կազմակերպություն։

Общество 11:09 12/09/2019 Армения
Парламент Армении одобрил законопроект о провозглашении 7 декабря «Днём противостояния стихийным бедствиям»
Национальное Собрание Армении в первом чтении единогласно приняло проект закона «О внесении дополнений в Закон РА «О праздниках и памятных днях Республики Армения», по которому предлагается отмечать 7 декабря в качестве Дня памяти жертв землетрясения и противостояния стихийным бедствиям.
В проекте отмечается: «Учитывая, что 7 декабря, согласно ст. 15 Закона РА “О праздниках и памятных днях Республики Армения” посвящен памяти жертв Спитакского землетрясения, в том числе общую направленность мероприятий, предусмотренных проектом решения премьер-министра РА “Об утверждении программы мероприятий для Дня противостояния бедствиям”, возникла необходимость отмечать 7 декабря также как День противостояния бедствиям».
Отметим, что вследствие разрушительного землетрясения 1988 года, которое унесло более 25 тысяч человеческих жизней, свыше 15 тысяч получили инвалидность, свыше 500 тысяч остались без крова.
В одно мгновение с лица земли был стерт город Спитак. В общей сложности, землетрясение затронуло около 40% территории Армении.