ԱԺ-ն միաձայն ընդունեց դեկտեմբերի 7-ը Աղետների դիմակայունության օր նշելու նախագիծը
Խորհրդարանը առաջին ընթերցմամբ միաձայն ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է դեկտեմբերի 7-ը նշել որպես Երկրաշարժի զոհերի հիշատակի և աղետներին դիմակայունության օր։
Նախագծում նշված է. «Հաշվի առնելով, որ ներկայումս դեկտեմբերի 7-ը համաձայն «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 15-րդ հոդվածի՝ նվիրված է 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի զոհերի հիշատակին, ինչպես նաև ՀՀ վարչապետի ««Աղետներին դիմակայունության օր» միջոցառումների անցկացման ծրագիրը հաստատելու մասին» որոշման նախագծով նախատեսվող իրականացվելիք միջոցառումների ընդհանուր ուղղվածությունը՝ անհրաժեշտություն է առաջացել դեկտեմբերի 7-ը նշել նաև որպես աղետներին դիմակայունության օր»։
Նշենք, որ 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով զոհվել է 25 հազարից ավելի մարդ, 15 հազարից ավելին դարձել է հաշմանդամ, 500 հազարից ավելին՝ անօթևան: Րոպենների ընթացում մեծածավալ ավերածություններ են արձանագրվել Սպիտակում, Լենինականում, Կիրովականում և այլ քաղաքներում:
Այդ ողբերգությանն արձագանքել է ողջ աշխարհը. Հայաստանին համակողմանի օգնություն են ցույց տվել աշխարհի ավելի քան 113 երկիր և 7 միջազգային կազմակերպություն։

Law 12:12 12/09/2019 Armenia
The National Assembly unanimously adopted in the first reading on Thursday a bill on making an addendum to the law “On Holidays and Remembrance Days of the Republic of Armenia” which would make December 7 the Day of Remembrance for Earthquake Victims and Disaster Resistance.
The document says taking into consideration that December 7, according to Article 15 of the Law “On Holidays and Remembrance Days”, is dedicated to the memory of the 1988 Spitak earthquake victims, as well as the general direction of the measures to be envisaged by the PM’s draft resolution "On Approving the Plan for Conducting Disaster Resistance Day” December 7 will also be marked as the Day of Disaster Resistance in Armenia.
According to official date, the devastating Spitak quake killed more than 25,000 people, leaving more than 15,000 disabled, and over 500,000 – homeless. Within minutes, large-scale destructions were recorded in Spitak, Leninakan, Kirovakan and other cities.
The whole world responded to the tragedy. More than 113 countries and 7 international organizations provided support to Armenia.