Հասարակություն 13:35 14/09/2019 Հայաստան
Մինչ քաղաքապետարանը տոտիկ-տոտիկ գնում է դեպի աղբի տեսակավորում, ետևում թողնելով... չէ՝ շուրջբոլորը թողնելով աղբի սարեր, մինչ Սանիթեքի հետ պահմտոցի ու զիբիլ-զիբիլ են խաղում, մինչ քաղաքապետարանը աժդահայի պես շուռ է տալիս Սանիթեքի աղբարկղերը ու փռում ասֆալտին, մինչ օտարերկացիները ձեռ են առնում աղբի մեջ կորած Երևանը...
...մինչ սաբոտաժնիկ են փնտրում, որ էլի աղբը մնա ու վարակը, գարշահոտն ու դժգոհությունը ամեն քայլափոխին հիշեցնեն Հայկ Մարությանին, իսկ  Հայկ Մարությանը բացատրի, որ ինքը չի կարող հրաժարական տալ, որովհետև դեռ ջահել է, դեռ բաներ ունի ու քայլեր՝ անելու, ինքը դեռ աղբի տեսակավորում ունի բացահայտելու իր համար, մինչդեռ դրա մասին և նամակներ են եղել քաղաքապետարան, և հրապարակումներ, և մեխանիզմերի թելադրանք։
Ու մինչ այս երկու օրը նոր միայն քաղաքապետարանի բեռնատարը շրջում, թուղթ է հավաքում տնտեսվարողներից ու սելֆիներ է անում, որ «բոլորը նրան ասեն՝ «օօօ»... (այսօր էլ աջակից է դարձել աղբը տեսակավորող ընկերության, որը մի քանի աղբամաններ է դրել՝ պլաստիկի համար)։
Աջակից, Կառլ։ Երբ պետք է...
Ուզում ենք ասել քաղաքապետին, որ այս տոտիկ-տոտիկները առանձնապես զավեշտալի են այն քաղաքացիների համար, ովքեր վաղուց, ԻՐԵՆՑ ՏՆԵՐՈՒՄ, հավաքում են ու տարանջատում պլաստիկ և այլ վերամշակովի նյութերից աղբը, ու հետո իրենց գրպանից վճարելով՝ այն հանձնում են վերամշակման։

Общество 14:02 14/09/2019 Армения
Пока мэрия Еревана шажок за шажком идёт к классификации мусора, оставляя позади себя…нет – всюду горы мусора, пока играет с компанией «Санитек» в прятки и «мусор», пока мэрия переворачивает мусорные контейнеры «Санитека» словно великан и расстилает его на асфальте, пока иностранцы издеваются над утонувшем в мусоре Ереване…
…пока они ищут саботажников, а мусор и инфекции остаются, вонь и недовольства будут напоминать на каждом шагу о Айке Марутяне, а Айк Марутян будет исключать, что он не может подать в отставку, поскольку пока молод, ему предстоит ещё много чего сделать и предпринять шаги, ему предстоит ещё открыть для себя классификацию мусора, между тем об этом поступали письма и в мэрию, и публикации, и указание на механизмы.
И пока за эти два дня грузовик мэрии Еревана объезжает город и собирает бумаги от хозяйствующих субъектов и делает селфи, чтобы все сказали ему – «ого»…(а сегодня мэрия стала сторонником классифицирующей мусор компании, которая разместила несколько мусорных контейнеров для сбора пластика).
Сторонником, Карл. Когда надо…
Желаем сказать мэру, что эти шажки особенно забавны для тех граждан, которые давно, В СВОИХ ДОМАХ, собирают и классифицируют мусор из пластика и других перерабатываемых материалов, и затем, выплачивая из собственного кармана, сдают его на переработку.