Հասարակություն 16:37 17/09/2019 Հայաստան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները հայտարարել են անժամկետ նստացույց: Այս մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրի առջև հայտարարեցին նրանք։
«Քանի որ տիկին Դանիբեկյանը որոշեց ճշմարտությունը ստորադասել սեփական ամբիցիաներին, կարիերային, որոշեց  չասել՝ ոչ ամենաթողությանը, նպաստեց, որ դատական համակարգը դառնա հաշմանդամ, կառավարելի իշխանությունների  կողմից, մենք՝ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներս,  հայտարարում ենք անժամկետ նստացույց»,- հայտարարեց աջակիցներից մեկը։
Հիշեցնենք, որ Ռ․ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը միջնորդել էր անհապաղ վերացնել նախագահի խափանման միջոց կալանքը և դադարեցնել նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը։ Դատարանն այսօր հայտարարել է, որ  միջնորդությունը մերժել է։
Այսօր առավոտից Ռ. Քոչարյանի աջակիցները հավաքվել են դատարանի մուտքի մոտ։ Նրանց պահանջն է, որպեսզի դատարանը  ի կատար ածի ՍԴ որոշումն ու  ազատ արձակի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին։

Society 16:59 17/09/2019 Armenia
The supporters of Armenian second President Robert Kocharyan who is charged with overthrowing the constitutional order of the country and is currently held in custody, started on Tuesday a sit-in for indefinite period outside the Yerevan first instance court.
The move came after the Court rejected the motion brought by Kocharyan’s lawyers to free the former president and end his prosecution, citing the Constitutional Court’s September 4 decision that acknowledged the arrest of the president  was ‘unconstitutional’ in the light of the provision of immunity of high-level officials from prosecution.
“Since Judge Danibekyan chose the way of placing the truth under her own ambitions and career, decided not to resist the lawlessness and contributed to downgrading the judicial system totally controlled by the powers, we, the supporters of Robert Kocharyan, declare sit-in strike for an indefinite period,” one of the organizers told reporters.