Մշակույթ 19:29 21/09/2019 Հայաստան
Սեպտեմբերի 23-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում «Արմենիա» 3-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա աշխարհահռչակ սոպրանո, բազմաթիվ միջազգային մրցույթների դափնեկիր, օպերային դիվա Աննա Կասյանը։ Երգչուհին կներկայացնի արիաներ հայտնի օպերաներից։ Երեկոն նվիրված է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 28-րդ տարեդարձին։
Սիմֆոնիկ նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հայտնում են, որ Նյու Յորքի Կարնեգի հոլ, Միլանի «Լա Սկալա», Հռոմի օպերա, Ժնևի օպերա, Սանկտ Պետերբուրգի ֆիլհարմոնիկ դահլիճ. աշխարհի բազմաթիվ այլ հեղինակավոր բեմերում է ելույթ ունեցել փարիզաբնակ Աննա Կասյանը։ Ելույթ է ունեցել հայտնի նվագախմբերի և դիրիժորների հետ։
Երևանում Աննա Կասյանը ելույթ կունենա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ։ Համերգը կղեկավարի դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։
«Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնը կազմակերպել են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամը և Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։

Famous  Armenia opera singer, soprano Anna Kasyan will perform in Yerevan, at Aram Khachatryan Concert Hall on September 23 accompanied by Armenian State Symphony Orchestra. As Panorama.am learnt from the Orchestra press service, the concert is dedicated to the 28th anniversary of Armenia’s
Independent and is organized as part of the third edition of “Armenia” International Music Festival.
During the concert State Symphony Orchestra under the baton of Sergey Smbatyan will perform Mikhail Kokzhayev's “Sardarapat bells” and Anna Kasian will present pieces by Alexey Shor, Pietro Mascagni, Puccini, Dvorak, Ottorino Respighi and Giacomo Rossini.
To note, Kasian is a prize-winner of numerous international competitions, including the 1st Renata Tebaldi International Competition, a First Prize in Singing Musical Autumn Festival, Adams, the winner of the Meyer Foundation award for the years 2004–2005, the winner of the 4th prize at International Queen Elisabeth Music Competition in Belgium.
The Armenia International Music Festival is organized by the Armenian State Symphony Orchestra and the European Foundation for Support of Culture in cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport.