«Սանիթեք»-ը չի պատրաստվում հավաքել «պառկած» աղբամանները
«Սանիթեք»-ի շրջված աղբամաններով լուսանկարները շարունակվում են տարածվել համացանցում։ Լուսանկարները տարածող օգտատերերից շատերը ընկերությանն են դիմում՝ գալ և հավաքել իրենց գույքը։ Բայց քաղաքացիների հորդորը մնում է անարձագանք։
Չնայած այս հարցին Panorama.am-ը ավելի վաղ անդրադարձել էր՝ ընկերությունից ճշտելով, թե ինչու չեն հավաքում իրենց պատկանող աղբամանները, որոնք շրջված վիճակով գտնվում են Աղբահանության և սանմաքրման համայնքային հիմնարկի նոր աղբամանների կողքին, կրկին դիմեցինք ընկերությանը։
Մեր հարցին, թե չեն պատրաստվու՞մ հավաքել իրենց պատկանող գույքը, «Սանիթեք»-ի մամուլի ծառայությունից պատասխանեցին՝ ոչ։
«Ընկերությունը ոչ մի ձև չի մասնակցում քաղաքապետարանի գործողություններին, բայց մենք գիտենք, որ այն աղբամանները, որոնք ավելի լավ վիճակում են գտնվում, քաղաքապետարանը տեղափոխում է բակային տարածքներ։ Այս պահին չենք խառնվում ոչ մի գործընթացի։ Քանի որ որպես օպերատոր ունենք պայմանագիր, մենք մեզ իրավասություն թույլ չենք տալիս, ոչ հավաքել այդ աղբամանները, ոչ այլ բան, դրանք ծառայում են քաղաքին»,- ասացին ընկերությունից՝ հիշեցնելով, որ ընկերությունը դադարել է աղբահանության հետ կապված գործառույթների իրականացումը օգոստոսի 29-ից։
Ընկերության մամուլի ծառայությունից նաև ասացին, որ հետագա քայլերի հետ կապված դեռևս որևէ որոշում չկա։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 10-ի ավագանու նիստում Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Հայկ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «Սանիթեք» ընկերության հետ գործընկերային հարաբերությունները պայմանագրով նախատեսված գործառույթների շրջանակում զրոյի է հավասարված, չկա նման գործառույթ իրենց հետ, բանակցություններն այլևս դադարեցված են, իսկ աղբահանությունն ամբողջությամբ իրականացնում է Երևանի սանմաքրման հիմնարկը։
- Քաղաքապետարանը իրավական ուղիներ է փնտրում, որպեսզի Սանիթեքին վճարված գումարները հասնեն աշխատակիցներին. Հակոբ Կարապետյան
- «Սանիթեք». Ընկերությունը չի ստացել քաղաքապետարանի կողմից օգոստոս ամսվա երկրորդ վճարումը
- Լապշինը գտել է Երևանի՝ աղբի մեջ կորելու գաղտնիքը
- «Սանիթեք»-ի աղբամանները՝ գետնին փռած
- Օգոստոս ամսվա համար Երևանի քաղաքապետարանը 430 մլն դրամի փոխարեն փոխանցել է 141 մլն․ Սանիթեք
- Ու՞մ են գնում աղբահանության համար վճարված գումարները
- «Սանիթեք»-ի աշխատակիցները քաղաքապետարանից պահանջում են աշխատավարձերը
- Թափանցիկ, օբյեկտիվ բանակցությունները ենթադրում են երկու կողմերի, այլ ոչ թե միայն մեկի ներկայությունը. «Սանիթեք»

Общество 17:20 25/09/2019 Армения
В компании «Санитек» отказываются собрать находящиеся до сих пор в перевернутом положении мусорные контейнеры
Фотографии находящихся в перевернутом положении мусорных контейнеров компании «Санитек» продолжают активно распространяться в соцсетях. Многие из юзеров, распространяющих фотографии, обращаются к компании с призывом собрать своё имущество. Однако призыв граждан остается без ответа.
Несмотря на то, что Panorama.am ранее обращался к данной проблеме, уточнив у компании, почему они не собирают принадлежащие им мусорные контейнеры, которые в перевернутом положении находятся рядом с новыми контейнерами учреждения «Вывоз мусора и санитарная очистка Еревана», мы вновь обратились в компанию.
На запрос сайта Panorama.am, собирается ли компания собрать принадлежащие ей мусорные контейнеры, из пресс-службы «Санитек» дали отрицательный ответ.
«Компания никоим образом не участвует в действиях мэрии, но мы знаем, что эти контейнеры, которые находятся в более хорошем состоянии, мэрия Еревана перемещает их во дворы административных районов города.
В данный момент мы не вмешиваемся в процессы. Поскольку в качестве оператора у нас имеется соглашение, в наши полномочия не входит ни сбор этих мусорных контейнеров, ни что-либо ещё, они служат городу», – отметили из компании, напомнив, что компания «Санитек» прекратила осуществление функций по вывозу мусора с 29 августа с.г.
Из пресс-службы компании «Санитек» сообщили также, пока нет никакого решения касательно дальнейших шагов.
Напомним, 10 сентября с.г. на заседании Совета старейшин Еревана заместитель мэра Айк Саркисян заявил: «Учитывая, что армянский филиал ООО “Санитек” и ООО «Санитек Интернейшнл» не выполняют свои договорные обязательства на территории всего города, отныне во всех 12 административных районах столицы вывоз мусора и санитарную очистку будет осуществлять муниципальное учреждение “Вывоз мусора и санитарная очистка Еревана”». В ходе заседания Совета было принято решение увеличить число сотрудников вышеупомянутого общинного учреждения, утверждено также новое штатное расписание. По словам заместителя мэра Еревана Айка Саркисяна, в целом средства, выделяемые из бюджета Еревана сфере, не будут превышать суммы, которые предусматривались бюджетом прошлых лет для выплаты компании «Санитек».