Հասարակություն 16:12 27/09/2019 Հայաստան
Ամիսներ շարունակ «ՎԵՏՕ» նախաձեռնությունն իրականացնում է ակցիաների շարք՝ միտված «օտարերկրյա գործակալական ցանցի լյուստրացիային» և Սորոսի «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան»-ի գրասենյակի փակմանը:
Նախաձեռնության տարածած հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«...Սորոսականներն իրենց գործունեությունն այսօր կենտրոնացրել են մեր հանրության շրջանում ատելության և անվստահության տարածման ու խորացման ուղղությամբ՝ հետևողականորեն հրահրելով քաղաքացիական բախումներ: Սուտը, կեղծիքը, բռնությունը, հալածանքը, հետապնդումները, հանրության պառակտումը, քաղաքացիական բախումները նրանց սիրելի գործիքակազմն են։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ջորջ Սորոսի բաց հասարակությունների կեղծ գաղափարը ոչնչացման սպառնալիք է ոչ միայն մեր պետականության համար, այլև դամոկլյան սրի պես կախված է տարածաշրջանի բոլոր երկրների գլխին՝ «ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժումն իրականացնելու է ակցիա՝ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարներին և պատվիրակություններին Սորոսի վտանգի մասին իրազեկելու նպատակով:
Կոչ ենք անում ԵԱՏՄ անդամ երկրների մեր գործընկերներին՝ լինել զգոն, իրենց երկրներում ևս բացահայտել օտարերկրյա գործակալներին և սահմանափակել պետությունը կազմաքանդող նրանց գործունեությունը, իսկ մեր օրակարգը կիսող բոլոր քաղաքական, հասարակական ուժերին և մտահոգ անհատներին՝ հոկտեմբերի 1-ին, ժամը 11:00-ին Մատենադարանի դիմաց միանալ մեր ակցիային»։

Общество 20:03 27/09/2019 Армения
На протяжении многих месяцев инициатива «ВЕТО» проводит серию акций, нацеленных на «люстрацию зарубежной агентурной сети» и с требованием закрытия офиса «Фондов открытого общества – Армения» (Open Society Foundations – Armenia) Джорджа Сороса.
В заявлении инициативы в частности говорится:
«…Сегодня соросовцы сосредоточили свою деятельность на распространении и углублении ненависти и недоверия в нашем обществе, последовательно провоцируя гражданские столкновения. Обман, ложь, насилие, гонения, преследования, раскол общества, гражданские конфликты являются их излюбленным инструментом.
Учитывая то обстоятельство, что фальшивая идеология «Открытого общества» Джорджа Сороса является угрозой уничтожения не только для нашего государства, но и дамокловым мечом висит над всеми странами региона, общественно-политическое движение ВЕТО проведет акцию – с целью уведомления руководителей государств-членов ЕАЭС и их делегаций о данной угрозе.
Призываем наших коллег в странах ЕАЭС быть бдительными, в своих странах также  разоблачить иностранных агентов и пресечь их антигосударственную деятельность. А всех разделяющих нашу повестку – политические, общественные силы и частных лиц – призываем 1 октября, в 11:00, присоединиться к нашей акции возле Матенадарана».